Lidovky.cz

Jako před první světovou válkou? Vojenské pakty USA mohou vést ke katastrofě

USA

  14:11
Amerika je často kritizována za svou roli „světového policajta“. Podle nové studie je však k takovému jednání často zavázána mezinárodními úmluvami. V úhrnu mají americké vojenské síly povinnost v případě napadení chránit 69 zemí, jejichž obyvatelstvo tvoří čtvrtinu světové populace.

Ofenziva. Americký voják se snaží během útoku na Mardžáh odvést do bezpečí Afghánce a jeho dítě.

Podle profesora politologie z Tuftovy univerzity Michaela Beckleyho jsou Spojené státy vázány vzájemnými vojenskými smlouvami s devětašedesáti státy světa, jejichž počet obyvatel přesahuje v úhrnu dvě miliardy. Z ekonomického hlediska tvoří celé tři čtvrtiny ekonomiky celého světa. Zprávu přinesl deník Washington Post.

USA mají s těmito státy smlouvy o vzájemné vojenské pomoci. To znamená, že pokud je jedna ze zemí napadena, ta druhá má povinnost přijít jí na pomoc. Až doposud se o této situaci příliš nemluvilo, konflikt na Ukrajině však vyvolává otázky, zda se současné provázání světa vojenskými aliancemi neblíží situaci před první světovou válkou.

Vojenské pakty USA. OAS je zkratka Organization of American States, ANZUS je vojenská aliance USA, Austrálie a Nového Zélandu. USA má také několik bilaterálních smluv a nepsané dohody s Izraelem a Tchajwanem.

Tehdy vedla síť vojenských paktů k dominu efektu, který z lokálního sporu vytvořil celosvětový konflikt. Ten rozvrátil Evropu a položil základy druhé světové válce.

Rusko, Ukrajina a Jihočínské moře

Pokud by se v současnosti například členský stát NATO ocitl v podobné situaci, v jaké je nyní Ukrajina, musely by Spojené státy zvažovat vyhlášení války Rusku. Napjatá situace je i v oblasti Jihočínského moře. Čína si dlouhodobě dělá nároky na některá filipínská území a Filipíny se minulý týden nechaly slyšet, že napětí mezi nimi a Čínou pro ně představuje nejvážnější bezpečnostní hrozbu. Spojené státy přitom mají s tímto ostrovním státem od roku 1951 smlouvu o vzájemné vojenské obraně.

Rozstřílená babička, smrt za rychlou jízdu: jak používají zbraně policisté v USA

Zakladatelé Spojených států se přitom proti vojenským aliancím vymezovali a na roli „světového policajta“ by se nejspíš dvakrát radostně netvářili. „Mír, obchod a přátelství mezi národy,“ deklaroval Thomas Jefferson během svého inauguračního slibu. „A s nikým nevytvářet aliance.“

Obrat po druhé světové válce

Situace se však rapidně změnila po druhé světové válce. Ještě v roce 1970 varoval spisovatel a odborník na bezpečnost David Fromkin před nebezpečnou sítí vojenských paktů, která může zkomplikovat bezpečnostní situaci na celém světě. Ve světle nového vývoje na Ukrajině a v Jihočínském moři se vynořily studie, které varují před katastrofálními následky.

Beckley však mírní vášně. Spojené státy se podle jeho zjištění v minulosti do ozbrojených konfliktů kvůli aliancím zamotaly jen málokdy a nejhorší z nich, válka ve Vietnamu, byl důsledkem mnoha faktorů, nikoli pouze vojenské smlouvy. 

Beckley také zdůrazňuje, že Spojené státy v minulosti své závazky ignorovaly. Jako příklad uvádí situaci z roku 1954, kdy je o vojenskou pomoc žádali zoufalí francouzi v bitvě o Dien Bien Phu během první Indočínské války.

Podle Beckleyho zůstává „americká bezpečnostní politika pevně v rukou amerických lídrů a je určována primárně jimi na základě zájmů jejich národa.“ Dodává však, že vojenský konflikt mezi Spojenými státy a Ruskem nebo Čínou to rozhodně nevylučuje. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.