Lidovky.cz

Austrálie se chystá vybíjet koaly. Nemá pro ně dost potravy

Svět

  6:00
Australská vláda bude likvidovat koaly. Ty se totiž v turistické oblasti Cape Otway přemnožily a kvůli nedostatku eukalyptových stromů jim hrozí smrt hladem. Kritici se bouří a poukazují na to, že zvířata byla do oblasti přemístěny uměle a nyní na to doplácejí životem. Vláda se však brání, prý jí jde především o „blahobyt“ populárních vačnatců.

Koala se dožívá 15 až 20 let foto: Shutterstock

Australské koaly čekají těžké časy. Eukaplyptové listy, které tvoří základ jejich potravy, se v zátoce Cape Otway stávají nedostatkovou rostlinou. V tu samou dobu navíc v tamní komunitě koal vypukl „baby boom“ a zvířata se i nadále množí závratnou rychlostí. Výsledek je jasný: dochází potrava.

Australské úřady se proto situaci v turisticky populární Cape Otway rozhodly začít řešit. Koalice dostanou implantáty na omezení porodnosti a podvyživená nebo nemocná zvířata budou zlikvidována.

„Blaho koal a jejich životní prostředí jsou stále na vrcholu našich priorit,“ řekla deníku Washington Post mluvčí odboru životního prostředí australského státu Victoria Mandy Watson. „Všechny nemocné koaly budou humánně utraceny, abychom je zbavili trápení,“ objasňuje postup úřadů.

Pochytáme, označkujeme, zabijeme

Veterináře a úředníky z odboru nyní čeká týden, během něhož budou koaly chytat a značkovat. Podle úřadů jde o nezbytný krok k „ochraně koalího blahobytu“. Kritici ale s takovým výkladem nesouhlasí.

Podobnou likvidaci totiž australské úřady nařídily už dříve. V roce 2013 bylo 700 koal zlikvidováno, dalších 1500 jich pomalu zemřelo hladem.

„Nemůžete mít obojí. Buď ochráníte naši národní ikonu a její prostředí, nebo tímto aktem krutosti zničíte pověst Austrálie,“ zlobí se v prohlášení generální ředitelka australské nadace koal Deborah Tabart.

Miláčci Putina i Obamy

Tabart tvrdí, že koaly byly do Cape Otway přemístěny uměle, aby přilákaly turisty. Teď na to doplácejí vlastními životy. „Je to složitý problém, který nemá jednoduché řešení,“ je přesvědčená. „Nejde jen o populaci koal, ale i o stromy a další přidružené ekosystémy.“

Nejrůznější organizace nyní ve velkém sázejí eukalyptové stromy po celé Cape Otway. Jen během minulého víkendu vysázeli dobrovolníci 8000 stromů. „Obyvatelné ekosystémy pro koaly jsou v této oblasti na katastrofickém ústupu. Lesy ustupují a koaly, které jsou na nich závislé, jsou v ohrožení,“ uvádí v prohlášení výzkumník z Conservation Ecology Centre Jack Pascoe.

Koaly se přitom v Austrálii těší výsadnímu postavení. Fotografie prezidenta USA Barracka Obamy nebo ruského prezidenta Vladimira Putina, objímajících koalu, obletěly celý svět. Koaly však nejsou považovány za ohrožený druh. Australský Odbor životního prostředí je klasifikuje pouze jako „zranitelné“ a to jen v některých oblastech. Jejich počet se odhaduje na čtyřicet až sto tisíc. Koalice zpravidla rodí jedno mládě ročně.

Vraždící divocí psi

Kromě vládou nařízeného vybíjení je však ohrožují i další faktory. Nejhorším jsou lesní požáry, nemoci nebo predátoři. Australský vědecký tým nedávno vydal zprávu, v níž uvádí, že koaly jsou často roztrhány divokými psy.

„Víme, že je ohrožují změny ekosystému, automobilová doprava a tak podobně. Ale poznatek, že obrovské počty koal jsou zabity divokými psy, je alarmující,“ řekl k tomu ekolog Sean FitzGibbon z univerzity v Queenslandu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.