Lidovky.cz

Nervózní krymské hoteliéry mají spasit ruští školáci. Na příkaz Moskvy

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Sezona na Krymu sice teprve začíná, ale pusté pláže tamní usedlíky znervózňují. Zejména provozovatelé turistických center z toho mají těžkou hlavu. Moskva vyřešila svízelnou situaci po svém: Krym neboli „ruskou Florencii“ zařadila na seznam povinných školních výletů.

„Krym v mém srdci!“ Vladimir Putin hovoří k davu, který na moskevském Rudém náměstí oslavuje anexi Krymu (archivní snímek z jara 2014). foto: Reuters

Pláže na poloostrově Krym už se těší na školní výpravy. Ruské ministerstvo kultury totiž zařadilo Krym, anektovaný vloni na jaře, na seznam povinných školních výletů. Doposud každý ruský školák musel pobývat v hlavním městě Moskvě, v nejkrásnějším historickém městě Ruska Petrohradě a od letošního roku do osnov přibyl Krym jako svébytný objekt ruské kultury. Přímo na poloostrově pak učitelé musejí seznámit žáky s řadou významných míst. 

Sen služebníčků socialismu. Slavný tábor Artěk se otevírá ruským vlastencům

„Naším úkolem je, aby všechny ruské děti navštívily Krym, a nemáme na mysli jen jeho pláže,“ prohlásila náměstkyně ministra kultury Alla Manilovová, která nazvala poloostrov „ruskou Florencií“.

Plán to je velkolepý a ne zrovna levný. Děti totiž budou na Krymu pobývat nejméně týden.

Nejlevnější dovolená

Boj o turistu bude letos nejspíš ještě těžší než loni, kdy mnozí Rusové vyrazili na poloostrov v rámci nadšení z připojení nového území. Jenže cesta přes Ukrajinu je pro mnohé Rusy uzavřena. Zbývá letadlo a jediná pozemní cesta přes Kerčský průliv přívozem. Tam ale lidé v sezoně musí stát ve frontě třeba tři čtyři dny v jednom směru, což je podstatná část dovolené. Navíc časté bouře přívoz neustále zastavují, a mnohým ruským turistům se tak loni stalo, že do cíle vůbec nedojeli. I to je důvod, proč o nádherné pláže letos Rusové nemají zájem.

Krym, mapa

Turistické agentury se ho snaží vzbudit. Ceny jsou oproti loňským zásadně nižší, a to přesto, že se rubl vůči dolaru propadl. Například Inturist nabízí týdenní pobyt na Krymu za pouhých 5,9 tisíce rublů. Přitom v ceně je zpáteční letenka, bydlení a strava. Cena za celý zájezd je tak nižší než samotná letenka – ta nejlevnější přijde na 8500 rublů. Za normálních okolností by cena plnohodnotného zájezdu na poloostrov přišla na 29 tisíc rublů.

Vážnost situace pochopili i krymští poskytovatelé ubytování. Jestliže ještě vloni byli přesvědčeni, že po připojení k Rusku nastane turistický boom a přijede celé Rusko, letos jsou jejich očekávání střízlivější. Namísto 1000 rublů za noc požadují třeba 200 rublů.

Jako uprostřed ledna

Podle krymských blogerů, kteří v tyto dny anonymně zveřejňují v sociálních sítích fotky pustých pláží a letovisek, to ale zatím příliš nepomáhá. Například proslulé nábřeží v Jaltě vypadá jako uprostřed ledna. I když lze předpokládat, že pláže se v létě zaplní, už teď se zdá, že letošní sezona bude pro Krym apokalyptická.

„Z okrajů příjezdových tras dokonce zmizeli i zprostředkovatelé s nápisy ,bydlení u moře‘,“ píše jeden z blogerů. Dříve už během května nebylo možné na přímořských parkovištích najít jediné místečko. Dnes je zde pár aut, prakticky všechna s krymskými SPZ.

V Rusku probíhá usilovný nábor, který by měl své plody teprve přinést. Například loni podle svědectví pracovníků Ruského svazu turistického průmyslu ruští politici nutili ve svých regionech majitele velkých podniků, aby své pracovníky posílali za odměnu na Krym.

‚Rusko na domorodce kašle’

Smutný pohled na krymskou turistiku ale podle ukrajinského politologa Petra Oleščuka z Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka Moskvu nijak nevzrušuje. „Jestli si někdo myslí, že pokažená sezona přibližuje návrat Krymu, mýlí se,“ konstatuje politolog. „Rusko kašle na to, jak budou žít domorodci… Krym je pro Rusko zajímavý jako znak imperiální moci a využíván bude jako vojenská základna.“

Vůdce Krymských Tatarů Mustafa Džemiljev nedávno oznámil, že v osadě Kiziltaš u Jalty se intenzivně obnovuje původní vojenská základna, kde se uchovávaly i jaderné zbraně.

Krym se dvěma miliony obyvatel se podle ruských zákonů stal částí Ruské federace vloni v březnu poté, co se na poloostrově pod taktovkou ruských vojáků uskutečnilo referendum a většina obyvatel poloostrova se vyslovila pro připojení k Rusku. Následující turistická sezona byla pro krymské poskytovatele služeb nejhorší za mnoho let. Zatímco před anexí, v roce 2013, přijelo na Krym ročně přes šest milionů turistů, většinou Ukrajinců, vloni jich byly méně než tři miliony. Polovina příjmů obyvatel Krymu přitom pochází z turistiky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.