Lidovky.cz

Ukrajinská realita bez rajčat a okurek. Ve válkou zachvácené zemi úspory nestačí

Svět

  6:00
KYJEV/PRAHA - Co si dnes může ukrajinský důchodce koupit za 1800 hřiven svého měsíčního příjmu? Trochu smetany, pár litrů mléka, sýr v akci a jednou za čtyři týdny kousek masa.

Řada lidí musí vyjít s důchodem 1176 hřiven. foto: Petra Procházková

Oxana poslechla naléhavé rady svého přítele a vyměnila své nevelké, leč jediné úspory v hřivnách za dolary. V říjnu 2014 sice už byl valut nedostatek, ale povedlo se nakoupit za devět hřiven jeden dolar. Oxana úpěla. Od února do října zlevnila ukrajinská národní měna vůči americkému dolaru o 15 procent. Dnes je mladá majitelka papírnictví a obchodu s počítačovou technikou v centru Oděsy svému příteli vděčná a lituje, že ho neposlechla o pár měsíců dříve. Kdyby otálela, dnes by jeden dolar nakoupila skoro za 23 hřiven. Pokud by jí ho někdo ještě prodal.

Záhadná úmrtí na Ukrajině. Janukovyčovi muži umírají, informační válka žije

Mladá podnikatelka patří k těm šťastnějším ukrajinským občanům, kteří se nemusejí rozhodovat, zda si koupí chléb, nebo aspirin. I ona ale zaznamenala, že si za stejné peníze rok po revoluci, sesazení zkorumpovaného klanu prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu nové, prozápadní reformní vlády koupí za hřivny mnohem méně jídla či hygienických potřeb. Zatím jí to nijak zásadně nevadí – čeká, zda se vláda zmůže na reformy, které se nějak zásadně odrazí v jejím životě.

Utratila i úspory na pohřeb

Osmasedmdesátiletá Alla Alexandrovna je typická ukrajinská důchodkyně, která žádného přítele, který by jí poradil vyměnit úspory za dolary včas, nemá. Kromě toho už dnes ani žádné úspory nemá. Prý utratila i peníze odložené na pohřeb.

Koupila si zlevněný sýr, pirožky, litr mléka, levnou čokoládu a smetanu, nezbytnou v ukrajinské kuchyni. Stejně jako další staří lidé procházela mezi regály a pečlivě studovala ceny. Maso, a to jedině levné kuřecí, si může dovolit maximálně jednou měsíčně.

Nákup, který právě pořídila, jí musí stačit na týden. Brambory a chleba najde na trhu. Okurky? V žádném případě. Vloni stálo kilo 30 hřiven. Letos přijde na 60. A tak je to s většinou potravin.

Syslili miliardy, nyní ztrácejí moc. Ukrajinští oligarchové slábnou

Alla Alexandrovna pobírá 1800 hřiven důchodu. Tedy zhruba 76 dolarů. Ovšem řada důchodců má penzi ještě nižší. 700 hřiven musí zaplatit za byt. Celý život pracovala v kanceláři. Za Sovětského svazu si prý nežila v přepychu, ale šlo to. Teď to nejde.

Řada lidí musí vyjít s důchodem 1176 hřiven. Když má někdo cukrovku, k tomu nějakou další nemoc, nechá v lékárně měsíčně až 500 hřiven. Jak zjistili novináři regionálního serveru Dněpr.info, starší lidé, často i lidé s více malými dětmi, proto přestali kupovat rajčata, papriky, okurky a maso. Netrpělivě čekají, až ovoce a zelenina začnou zlevňovat, což se na Ukrajině odehrává právě v těchto dnech.

Rozhazovali jen Rusové

Přesto se týdenní nákup průměrné důchodkyně v létě příliš nezmění: 40 deka sýra, jeden až dva litry mléka, smetana, chléb. Oblečení a obuv si staří lidé nekupují vůbec. Proč nepomáhají svým rodičům děti? Často mají samy problém uživit své rodiny. Vždyť například nástupní plat lékaře není o moc vyšší než důchod jeho rodičů.

Reportáž z rozdělené Oděsy: ‚Rusko nás živí a živit bude‘

Zeť ani dcera Ally Alexandrovny nepracují. Zeť zkouší načerno jezdit jako taxikář, ale v Oděse je mnohem méně turistů než dřív. Pokud přijíždějí, šetří. Na dovolené prý rozhazovali hlavně Rusové. Ti tady ale letos nebudou. „Třeba přijedou naši poslanci,“ přemítá důchodkyně. „Ti na to mít budou.“

Od 1. dubna tohoto roku pobírají ukrajinští poslanci 768 dolarů. Přitom průměrný plat na Ukrajině je asi 150 dolarů. Na rozdíl od důchodů se platy politiků pravidelně zvyšují. 13,5 milionu penzistů za rok reálně zásadně zchudlo, proto není divu, že se jim stýská nejen po starém dobrém Sovětském svazu, ale i po vládě sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Tehdy si za své hřivny staří lidé koupili kuřecí třeba i čtyřikrát do měsíce.

Snad jediný pozitivní výsledek inflace a zvyšování cen je obrovské množství lidí, kteří začali chodit pěšky nebo usedli na kolo. Ceny za jízdenky ve všech druzích dopravy se totiž zvýšily hned dvakrát.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.