Lidovky.cz

USA

Zapomeňte na taoismus i Buddhu. Velkým prorokem Číny je teď Karl Marx

Čínští školáci v uniformách Maovy Rudé armády. foto: Reuters

PRAHA - Podezřelé hodnoty a ideologie západního světa už zasely dost pochybností a zmatku do myslí nejen čínských studentů a mládeže. Myslí si to komunistická strana Číny, která chce zvýšit důraz na výuku marxismu i na úkor ostatních studií a myšlenek, kterých už netřeba. A jde na to, v asijském kontextu, ve velkém.
  9:16

Pekingská vláda už koncem ledna tohoto roku slíbila, že učebnice, které propagují západní hodnoty nebo napadají marxismus zmizí z čínských škol. Pomiňme teď, že velká část dětí bohatších straníků a politiků (i dcera prezidenta Si ťin-pchinga) samozřejmě studují na prestižních západních školách buď v USA nebo v Británii a podívejme se, jakými dalšími kroky bude Čína v tomto boji pokračovat.

Sbližování Číny a Tchaj-wanu? Prezident Si jednal se šéfem nacionalistů

Server globaltimes.cn přišel se zprávou, která popisuje, že kromě toho, že Pekingská univerzita vystavěla novou budovu pojmenovanou po Karlu Marxovi, se Čína chystá stát centrem světového marxismu a bodem, ze kterého se marxismus bude dál šířit.

Chce mít nejobsáhlejší soubor marxistických dokumentů a v plánu je například „alternativa“ ke slavným schůzkám v Davosu. V Pekingu se totiž bude scházet zhruba 350 předních odborníků na marxismus a každé dva roky společně debatovat o světových událostech, marxistické ideologii, neomarxismu a podobně. Někteří zástupci světových levicových škol už účast odsouhlasili.

Karl Marx

Karl Marx: další z neotřesitelných klasiků

Další opatření, jak propagovat tuto ideologii může na první pohled zarazit. Sbírky marxistických textů, kterou se chystá Pekingská univerzita zkompletovat totiž získají v názvech koncovku „cang“. Pokud vám to nepřijde šokující, případně nevíte, co si o tom myslet, je třeba vysvětlit, že toto slovo/znak se dosud používal pouze u taoistických, konfucianských nebo budhistických textů. Tedy textů s tradičně nezpochybnitelnou autoritou a přece jen poněkud religiózním nádechem. Peking tímto tedy zjevně chce zvýšit prestiž marxistických děl uvnitř Číny a Asie.

Jaký to bude mít efekt a jestli se v zemi, kde jsou nůžky mezi ekonomickými třídami pořádně rozevřené, podaří vystavět aktivně marxistickou společnost si ještě každopádně (i po sedmdesáti letech „budování“) budeme muset počkat.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.