Lidovky.cz

Zacharčenko: Doněcká lidová republika prolévá krev, chceme svobodu

Svět

  12:00
KYJEV - Vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko se fakticky distancoval od návrhů na změny v ukrajinské ústavě, které v úterý sám podepsal a odeslal evropským institucím. Ve čtvrtečním rozhovoru s ruskými novináři obhajoval doněckou nezávislost. Na Donbas mezitím dorazila další ruská kolona s deklarovanou humanitární pomocí.

Vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko. foto: Reuters

Součástí rebely podaného návrhu ústavní reformy, kterou Kyjevu a separatistům ukládají únorové dohody z Minsku, bylo uznání ukrajinské svrchovanosti. V rozhovoru s ruskými novináři to však Zacharčenko odmítl.

Separatisté couvli: Odvoláváme návrh o Krymu, chceme být součástí Ruska

„Budoucnost Doněcké lidové republiky - to je podle mého osobního názoru svobodný, nezávislý stát,“ prohlásil povstalecký vůdce v rozhovoru, který publikoval ruský prokremelský bulvár LifeNews. „Je to stát, který může jednat s Ukrajinou jako rovný s rovným. Jakékoli procesy, které zde probíhají, musejí plně odpovídat duchu nezávislosti. Za to bojují moji přátelé, naši krajané, za to umírali naše ženy, děti a starci. Na krev prolitou našimi spoluobčany nelze zapomenout,“ prohlásil Zachračenko.

„Na nějaké vyhlášené autonomie osobně nedbám,“ řekl s úsměškem. „Jednání s Ukrajinou o nějaké autonomii je zcela vyloučené,“ dodal.

Právě rozsáhlá autonomie, včetně vytváření vlastních bezpečnostních složek a správních orgánů neodvolatelných Kyjevem, je osou separatistického návrhu, který kromě Zacharčenka podepsal i šéf luhanských separatistů Igor Plotnickij. V dokumentu se výslovně uvádí, že povstalecké zóny Donbasu, jejichž výčet stanoví zákon, budou nedílnou součástí Ukrajiny s přiznáním zvláštních práv.

Vůdci samozvaných povstaleckých republik: Igor Plotnickij (Luhansk) a Alexandr Zacharčenko (Doněck; vpravo).

Rozporná prohlášení donbaských vůdců nejsou novinkou. Ukrajinská média je přičítají silnému vlivu bojovných proruských radikálů, kteří nemají zájem na realizaci minských dohod a nevzdali se myšlenky na připojení Donbasu k Rusku. Mnozí jsou přesvědčeni o záměru Moskvy vytvořit na východě Ukrajiny vleklou krizi poškozující dlouhodobě prozápadní kyjevský režim.

Další pomoc z Ruska

Do vzbouřenci ovládaných měst Doněcku a Luhansku ve čtvrtek dorazil nový konvoj s deklarovanou humanitární pomocí od Ruské federace. Podle informace ruských úřadů dovezla stovka nákladních aut do povstaleckých zón víc než 1000 tun potravin, domácích potřeb a školních pomůcek.

Ruský konvoj míří na Ukrajinu. Moskva tvrdí, že převáží výlučně humanitární pomoc, Západ a Kyjev však Rusko podezírají z převážení vojenského materiálu pro rebely.

„Putinův konvoj“, jak v Donbasu ruské kolony nazývají, přejel ukrajinsko-ruskou hranici podle obvyklého scénáře. Na hraničním přechodu kontrolovaném separatisty nebyla zajištěna kontrola ukrajinských celníků, ruská vozidla se pohybovala výhradně po území kontrolovaném vzbouřenci.

Rusko vysílá na Donbas humanitární kolony od loňského srpna, celkem bylo podle Moskvy na východ Ukrajiny přepraveno kolem 36.000 tun nákladu. Hranice už překročilo 29 konvojů bez povolení kyjevských úřadů. Ukrajina tvrdí, že vozidla dopravují povstalcům zásoby a munici, Rusko podobná obvinění popírá.

Boje pokračují

Ministerstvo obrany samozvané Doněcké lidové republiky ve čtvrtek oznámilo, že při nočním ostřelování východoukrajinské Horlivky ukrajinskou armádou zahynuly tři ženy a dvě děti byly zraněny. Ukrajinská armáda ohlásila jednoho mrtvého vojáka při přestřelce u Mariupolu, který má ve čtvrtek navštívit prezident Petro Porošenko.

Podle separatistů dopadaly v noci ukrajinské granáty na obytné čtvrti Horlivky, čtvrtmilionového průmyslového města, které leží asi 50 kilometrů severně od Doněcku. Útok si kromě tří obětí vyžádal těžká zranění šestnáctileté dívky a sedmiletého chlapce.

Ruské rakety vypadají jak ohňostroje. Jenže zabíjejí, říká ukrajinský voják

Velení ukrajinské protipovstalecké operace naopak obvinilo povstalce z těžkých granátometných útoků na obec Šyrokyne, která leží na východním předměstí mariupolského přístavu. Mariupol, který je fakticky frontovým městem, má dnes v rámci své cesty do Doněcké oblasti navštívit prezident Porošenko. Program jeho pobytu drží Kyjev v utajení.

Při útoku separatistů byl jeden ukrajinský voják zabit. Vládní jednotky na útok odpověděly palbou ze zbraní, které minské mírové dohody nezakazují, uvedl Kyjev.

Horlivka (zelená) a Šyrokyne (žlutá).

Horlivka (zelená) a Šyrokyne (žlutá).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.