Lidovky.cz

Muž spojovaný s vražedným útokem v Tunisku se snaží dostat lodí do Evropy

Svět

  11:59
TUNIS - Rafique Tayari je jedním z hledaných lidí, kteří podle tuniských úřadů stojí za pátečním útokem na pláži v Sousse. Jeho rodina však v rozhovoru pro The Telegraph říká, že jejich syn není terorista a že se snaží v Evropě najít lepší život.

Rafique Tayari je podle tuniských úřadů komplic plážového útočníka. foto: Youtube (printscreen)

Tento mladý muž si vysloužil nálepku „nebezpečný terorista“. Před sedmi měsíci opustil svůj domov na okraji Tunisu. Rodičům neřekl, kam jde, ale od té doby jim několikrát telefonoval s tím, že je v bezpečí v Libyi.

Podle jeho otce Mohammada, osmačtyřicetiletého taxikáře, je směšné považovat jeho syna za teroristu a spojovat ho s tuniským vražděním 39 turistů.

Tuniské ministerstvo vnitra zveřejnilo v pondělí večer informaci, že hledá místo pobytu mimo jiné i tohoto osmadvacetiletého Tunisana.

Rafique Tayari opustil rodinný dům před sedmi měsíci, rodina oznámila jeho zmizení o tři dny později. Od té doby jim volal několikrát. Při hovorech řekl, že je v Liby a snaží se dostat za lepším životem do Itálie.

Strachem paralyzovaný policista nezasáhl, líčí svědkyně z Tuniska

Rodinu zkontaktovala místní policie v pátek před útokem a potvrdila jí, že jejich syn je v Libyi. Ovšem po masakru na pláži v Sousse policisté prohledali v pondělí ráno jejich dům a zabavili veškerý majetek hledaného.

„Vědí, že je v Libyi. Nechápu, proč nás musí terorizovat a prohledávat náš dům,“ říká otec Mohammad. Podle mě ministerstvo řeklo, že policie musí najít toho, kdo za útokem stojí, a protože jejich inteligence není příliš vysoká, chytili se úplně všeho, vysvětluje otec.

Rafique, nejstarší ze tří synů, studoval na univerzitě mezinárodní obchod. Mluví francouzsky, anglicky a italsky. V roce 2012 podstoupil testy, aby se mohl stát policistou, ale práci nakonec nedostal. Jeho rodina tvrdí, že nikdy nebyl v Sousse.¨

Policie dohlíží na tuniské pobřeží, kde došlo k teroristickému útoku.
Hotel v tuniském Súze po útocích zaplavili policisté.

Volá každých šest týdnů až dva měsíce. Rodičům nesdělil, kde přesně v Libyi je, ani co dělá, jen že je v pořádku. Rodina se domnívá, že nechce sdělovat detaily kvůli tomu, že se snaží dostat do Středozemí.

Jeho otec odmítá názory, že by syn jel do Libye bojovat, nebo podstoupit vojenský výcvik. Nemůže však ani vysvětlit, proč tam syn odešel na tak dlouho.

Hotely v Tunisku bude chránit nová policejní jednotka

„Všechno je možné, ale není to něco, co by udělal. Nevychoval jsem své syny jako kriminálníky. Možná dostal strach a rozhodl se tam zůstat. Možná tam má práci, nevím.“

Neohlášený Rafiqueův odchod přisuzuje tomu, že se syn bál, že by ho nepustili. „Nikdo z mladých, kteří odsud odchází do Libye, aby se pak dostali do Evropy, to neříkají svým rodičům. Bojí se, že by je zastavili.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.