Lidovky.cz

Írán si po dohodě věří. Vyzval muslimské země k užší spolupráci

Evropa

  12:48
TEHERÁN - Írán doufá, že nedávno dojednaná dohoda s Teheránem o jeho jaderném programu by mohla vést k větší spolupráci jak na Blízkém východě, tak na mezinárodním poli. Ve svém pátečním prohlášení k muslimským zemím u příležitosti začátku svátku íd al-fitr, který je oslavou konce postního měsíce ramadánu, to uvedl šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. foto: ČTK

„Tím, že byla uměle vzniklá krize týkající se jaderného programu vyřešena diplomaticky, se objevily nové příležitosti pro regionální a mezinárodní spolupráci,“ sdělila íránská diplomacie na svých internetových stránkách. Zaríf má prý v plánu po skončení třídenního svátku íd al-fitr navštívit některé ze zemí Perského zálivu.

Dohoda o íránském jaderném programu je konečně uzavřena

Světové mocnosti se v úterý dohodly s Teheránem na omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání sankcí proti Íránu. Spíše umírněný a pragmatický prezident Hasan Rúhání by byl rád, kdyby výsledkem těchto jednání bylo i ukončení dlouholeté izolace země, uvedla agentura Reuters.

Obyvatelky Teheránu oslavují v ulicích města uzavření dohody o íránském...
Íránští vědci ve výzkumné místnosti jaderného zařízení (ilustrační snímek).

Ve čtvrtek večer Rúhání telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem. Afghánský prezident mu měl říci, že by rád s Londýnem udržoval bilaterální vztahy založené na vzájemné úctě. 

Otevřít ambasády

Politici rovněž debatovali o znovuotevření britské ambasády. Británie své velvyslanectví v Teheránu uzavřela poté, co na budovu v listopadu 2011 zaútočily stovky íránských demonstrantů. Podle íránské agentury IRNA byl tématem rozhovoru i boj proti islamistům, kteří obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Rúhání po telefonu hovořil i se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Křehká dohoda o Íránu: důvod k oslavám, nebo bezpečnostní hrozba?

Smlouva s Íránem, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za uvolnění mezinárodní sankcí, byla uzavřena po mnohaletém úsilí vyjednavačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie. Dosažení dohody vyvolalo široký mezinárodní souhlas, dokument tvrdě kritizoval jen Izrael.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.