Lidovky.cz

Rus podezřelý z vraždy Litviněnka nechce vypovídat, výslech se odkládá

Vladimír Putin

  17:57
LONDÝN - Jeden ze dvou Rusů podezřelých z vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka dostal 24 hodin na to, aby vypovídal prostřednictvím videomostu v rámci vyšetřování, které vedou britské úřady. Podezřelý Dmitrij Kovtun dříve tvrdil, že má důkazy o své nevině, ale na poslední chvíli si výslech na dálku před britskými vyšetřovateli rozmyslel.

Dmitrij Kovtun. foto: Reuters

Podle britských úřadů existují důkazy, že Kovtun a další bývalý ruský agent Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210. Látku mu prý přimíchali do čaje během schůzky, která se na podzim roku 2006 konala v jednom z londýnských hotelů.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Litviněnko se poloniem mohl otrávit sám. Náhodou, tvrdí podezřelý

Před svou smrtí Litviněnko obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že jej nechal zabít. Kreml vždy popíral, že by byl do případu zapleten, stejně jako Lugovoj a Kovtun, které Rusko odmítlo vydat.

Kovtun se zpočátku odmítal vyšetřování v Británii účastnit, ale později vyjádřil ochotu se na objasnění Litviněnkovy smrti podílet. Vypovídat měl dnes. Minulý týden se ale Kovtun spojil s vyšetřovateli a tvrdil, že dostal od právníků radu zachovat mlčení vzhledem k probíhajícímu vyšetřování v Rusku. Pokud by vypovídal bez svolení ruských úřadů, mohl by se dopustit trestného činu.

Poslední šance

Vyšetřující soudce Robert Owen v pondělí uvedl, že takové počínání budí velice vážné podezření, že Kovtun se pokouší manipulovat situací, aby vyvolal dojem, že je ochoten spolupracovat. Soudce dal proto Kovtunovi lhůtu do úterní deváté hodiny londýnského času (10:00 SELČ). „Rozhodl jsem se, i když nerad, dát tomuto muži poslední příležitost, aby dostál svému tvrzení, že chce pomoci s vyšetřováním,“ řekl soudce Owen.

Litviněnkův případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou a vztahy obou zemí komplikuje dodnes. Současné vyšetřování případu začalo letos v lednu, když vláda schválila žádost Litviněnkovy vdovy, a trvat by mělo do konce letošního roku. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se nemohlo zabývat utajovanými důkazy spojenými s možnou rolí Ruska při zabití agenta. Právě tyto informace jsou podle vdovy Mariny Litviněnkové klíčové k odhalení pravdy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.