Lidovky.cz

‚Upír s židovskou hvězdou.‘ Íránci pranýřují francouzského ministra kvůli nakažené krvi

Svět

  15:18
PAŘÍŽ/PRAHA - Návštěvě šéfa francouzské diplomacie Laurenta Fabiuse v Teheránu předcházela ostrá internetová kampaň íránských konzervativců. Ti Francii vyčítají nejen neústupnost při jednání o jádru a podporu Saddáma Husajna v íránsko-irácké válce, ale rovněž odpovědnost za dávný skandál s infikovanými krevními deriváty.

Nepřítel pro íránské konzervativce. Francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse zobrazovali Íránci na sociálních sítích s krví na rukou. Vyčítají mu odpovědnost za skandál s kontaminovanou krví z 80. let, kdy byl premiérem. foto: TwitterReprofoto

Dva týdny po uzavření dohody o jaderném programu se v Íránu střídá jedna vysoká diplomatická šarže za druhou. Poté, co minulý týden zavítal do Teheránu německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a včera šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, navštíví Írán ve středu jejich resortní kolega z Francie Laurent Fabius.

Jeho příjezdu ale předcházela ostrá protifrancouzská kampaň, kterou v médiích i na sociálních sítích vedli íránští konzervativci. „Žádný červený koberec,“ doporučoval například své vládě klerik Sajjíd Rezá Tahgáví při páteční modlitbě v Teheránu.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius
Představitelé velmocí se v úterý 14. července ve Vídni dohodli o íránském...

Hřích s krví

Nelibost vůči Fabiusovi vyvěrá z role, kterou hrál při vyjednáváních světových mocností s Íránem o jeho jaderném programu. Francie byla považována za „zlého policistu“ a Íránci ji obviňovali z podpory izraelských a saúdskoarabských zájmů. „Účastnil se jednání jako zástupce zpátečnických arabských režimů a okupačního sionistického režimu,“ napsal o francouzském ministrovi server Mashregh News. Íránští konzervativci šli ale v kritice i hlouběji do minulosti – když byl v polovině 80. let Fabius premiérem, už zuřila íránsko-irácká válka, v níž francouzský režim podporoval tehdejšího iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Křehká dohoda o Íránu: důvod k oslavám, nebo bezpečnostní hrozba?

Nejcitlivější je ale z hlediska veřejného mínění třetí Fabiusův „hřích“, jímž bylo v roce 1985 nakažení tří stovek íránských hemofiliků virem HIV nebo žloutenkou z krevních derivátů, které islámské republice dodala francouzská firma Mérieux. Opět se tak stalo v době, kdy stál Fabius v čele vlády. V íránském konzervativním tisku se tak objevily nejen výzvy k omluvě a odškodnění obětí, ale i karikatury Fabiuse v podobě upíra nebo se židovskými hvězdami – narážky na jeho židovské předky.

„Fabius... to je Francie. Útoky proti němu jsou útoky proti Francii,“ zastal se při setkání s novináři svého ministra prezident François Hollande. Způsob, jakým se budou Íránci ke svému hostu chovat, zároveň označil za test pro Teherán.

Fabius, jenž jede do Íránu jako první šéf francouzské diplomacie po 12 letech, se ale dočkal zastání i u íránské vlády, která ho pozvala: „Není v zájmu naší země vznášet nyní tuto otázku (nakažení hemofiliků). Je to, jako kdyby měla zítra do Íránu přijet osobnost z Německa a někdo by vznesl otázku role Německa ve druhé světové válce,“ citoval list Express íránského ministra zdravotnictví Saída Hasana Hášimího.Další íránští politici ale naopak žádali, aby byla ministrova cesta zrušena a například pro ministra spravedlnosti má návštěva jediný cíl: požádat íránský lid o prominutí a uznat, že mezinárodní sankce nebyly spravedlivé.

Drtivý dopad na obchod

Sám Fabius před cestou zdůrazňoval, že půjde o čistě politickou návštěvu. Francouzští podnikatelé, kteří si brousí zuby na 80milionový íránský trh, tak budou muset počkat. Zatímco předchozí návštěva německého ministra zahrnovala i početnou skupinu podnikatelů, sdružení šéfů francouzských podniků známé pod zkratkou Medef plánuje cestu do Íránu až na září. A lehce se jim kontrakty uzavírat nebudou: „Francouzské podniky se budou muset snažit více než ostatní,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Journal du Dimanche íránský velvyslanec ve Francii Alí Ahaní.

Mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli jeho jadernému programu měly přitom na vzájemný obchod drtivý dopad. Podle zprávy francouzského Senátu činila obchodní výměna v roce 2013 půl miliardy eur, tedy pouhou osminu stavu z roku 2004. „Fabius tak bude muset ukázat, že pozice Francie při vyjednávání byla motivována strachem ze šíření jaderných zbraní, a ne nepřátelstvím vůči Íránu,“ řekl deníku Le Monde François Nicoullaud, bývalý francouzský ambasador v Íránu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.