Lidovky.cz

Dopustil se politický blog vlastizrady, když vyzradil tajné plány? řeší Německo

Svět

  18:04
BERLÍN - V Německu vyvolala pozdvižení snaha spolkového státního zastupitelství obvinit politický blog Netzpolitik.org z vlastizrady. Blog s ejí údajně dopustil zveřejněním plánů kontrarozvědky. Německý nejvyšší státní zástupce Harald Range po kritice vyšetřování pozastavil, informovala v pátek agentura DPA.
Blog. (ilustrační foto)

Blog. (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Obavy o svobodu tisku v Německu začaly sílit poté, co nejvyšší státní zástupce zakladatele blogu Markuse Beckedahla a blogera Andrého Meistera obvinil z vlastizrady a zahájil vyšetřování obou mužů. Nejvyšší vyšetřovací úřad v Německu o tom oba podezřelé informoval v dopise, který Netzpolitik.org zveřejnil na internetu ve čtvrtek večer.

Blog ve dvou článcích odhalil plány domácí kontrarozvědky, Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), na rozšíření sledování internetu. Kvůli tomu blog zveřejnil výňatky z tajných dokumentů úřadu.

Šéf BfV Hans-Georg Maassen kvůli únikům už koncem července podal žalobu na neznámého pachatele.

Netzpolitik.org je jedním z nejznámějších německojazyčných blogů. Politici různých stran v pátek vyjádřili znepokojení nad postupem spolkového státního zastupitelství. K zastavení vyšetřování vyzvaly také novinářské svazy.

Šlo o vyzrazení státního tajemství?

Range listu Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že vyšetřování pozastavil a počká si na příslušnou vnitřní expertizu. Ta má objasnit, zda se zveřejnění dokumentů kontrarozvědky bylo skutečně vyzrazením státního tajemství. Range ujistil, že si je vědom hodnoty svobody tisku a názoru.

Americká NSA špehovala tři poslední prezidenty Francie. Tvrdí to Wikileaks

Zakladatel blogu obvinil vládu a spolkové státní zastupitelství z úmyslu zastrašit novináře. Akce je prý namířena proti investigativním novinářům a jejich zdrojům. On a jeho kolegové se však zastrašit nenechají, ujistil Beckedahl v rozhovoru s DPA. Blogerům se prý dostávají z mnoha stran ujištění o solidaritě.

Kritikové BfV už delší dobu zazlívají nečinnost kontrarozvědky vůči špionážním aktivitám americké rozvědky NSA, zatímco v jiných případech je aktivní až příliš.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.