Lidovky.cz

Islámský stát hrozí expanzí na Balkán. Uveřejnil již druhé propagandistické video

Svět

  7:00
SKOPJE/PRAHA - „Radujte se, ó Balkánci, blíží se pro vás lepší časy, přichází k vám muslimové. My jsme islámský chalífát.“ Tyto verše by klidně mohly pocházet z konce 14. století, kdy vojska sultána Murada I. mašírovala ke Kosově poli. Ale nepochází. Znějí v propagandistickém videu takzvaného Islámského státu, jež se nedávno objevilo na serveru YouTube. Už druhém tohoto ražení. Přestože většina tamních muslimů je sekulární, slaví verbíři v oblasti úspěchy.

Kulturní „genocida“ Islámskému státu slouží jako zbraň, jíž demonstruje svoji sílu. Neméně důležitou roli však hrají finance (ilustrační snímek). foto: Reuters

Na snímku se po mapě západního Balkánu šíří černá barva se standartou Islámského státu – od Srbska přes Chorvatsko a dál, dokud nepohltí celý region. Na profilu Cesta chalífátu, kam video umístili, se již dříve objevily materiály nabádající k džihádu a oslavující samozvaný chalífát.

‚Nevěřící čekají strašné dny.‘ Islámský stát vyzval ke svaté válce na Balkánu

To, že jeho verbíři rozhazují sítě na Balkáně, kde má islám díky více než 500leté osmanské nadvládě historickou vazbu a kde žije nemalé procento muslimů, není překvapením. A přestože je drtivá většina místních muslimů výrazně sekulární – nijak výjimeční nejsou ti, kteří pijí alkohol a jedí vepřové –, jsou verbíři ve svých snahách v tomto regionu mimořádně úspěšní. Hned dva tamní státy, Bosna a Hercegovina a Kosovo, patří mezi evropskými zeměmi k těm, které mají na celkový počet obyvatel největší podíl odcházejících radikálů do Iráku a Sýrie.

Verbíři tomuto faktu přizpůsobují i jazyk svých videí. S výjimkou kruhů kolem někdejších zahraničních džihádistů, kteří přišli v 90. letech podpořit v občanské válce v Bosně své souvěrce, totiž balkánští muslimové nehovoří arabsky. S nadvládou Osmanů vyměnili křesťanství za islám, ale jazyk jim zůstal. Podle odborníků tak sekundárně verbíři necílí jen na lidi z Balkánu, ale i na emigranty.

Dvojice politologů ze Sarajevské univerzity ve svém nedávno publikovaném materiálu upozorňuje, že bosenští bojovníci v řadách Islámského státu již dokonce zformovali vlastní kontingent. Přičítají to velkou měrou i tíživé ekonomické situaci v zemi, kde nemá práci přes 60 procent mladých. Do ledna se jen z Bosny přidalo k islamistům asi 330 lidí.

Zvýšenou pozornost nyní tématu islámského radikalismu věnují prakticky všechny vlády regionu. Minulý týden o tom mimořádně jednali jejich ministři vnitra. S působením náboženských extremistů se totiž nepotýká jen Bosna či Kosovo. Tyto kruhy jsou aktivní i v jihosrbské provincii Sandžak, v návaznosti na jednu z mešit ve městě Novi Pazar, či v Makedonii. Ta proti radikálům podnikla ve čtvrtek v pěti městech včetně metropole Skopje velkou razii. Policie při ní zatkla devět lidí.

Kolik je muslimů na Balkáně

Chorvatsko – 1,5 procenta

(z 4,46 milionu obyvatel)

Bosna – 40 procent
(z 3,87 milionu obyvatel)

Srbsko – 3,1 procenta 
(z 7,18 milionu obyvatel)

Kosovo – 95,6 procenta
(z 1,87 milionu obyvatel) 
bez regionu severního Kosova

Černá Hora – 19,1 procenta
(z 647 tisíc obyvatel)

Albánie – 56,7 procenta
(z 3,03 milionu obyvatel)

Makedonie – 33,3 procenta
(z 2,1 milionu obyvatel)

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.