Lidovky.cz

Po smrti nejbohatšího Ukrajince bojují oligarchové o jeho peníze a vliv

Svět

  15:00
KYJEV/PRAHA - Ukrajina přišla o dalšího významného oligarchu, který svůj byznys dokonale propojil s politikou. Ihor Jeremejev ale se svými miliony neutekl jako mnozí jiní do Ruska či jiné bezpečné destinace ani nebyl za záhadných okolností zavražděn, popřípadě zatčen.

Zesnulý ukrajinský oligarcha Ihor Jeremejev. foto: Youtube / Wikipedia Commons

Ihor Jeremejev se stal se obětí své mnohaleté vášně. Ve středu zemřel na následky těžkých zranění, která si způsobil při pádu z koně. Ihned po úrazu byl speciálním vrtulníkem dopraven do Curychu a umístěn na jednu z nejlepších švýcarských klinik. Těžké zranění hlavy, páteře i zlomeniny dolních končetin ale podle lékařů nedávaly velké naděje na přežití. Jejich prognóza se ve čtvrtek vyplnila.

Čekali na jeho smrt

Jeremejev byl podle časopisu Forbes se svými 58 miliony dolarů na účtech 68. nejbohatším člověkem na Ukrajině. I proto zpráva o jeho smrti nevyvolala ani tak vlnu soucitu jako spíš obrovskou podnikatelskou aktivitu těch, kdo se už od 27. července připravují na dělení obrovského dědictví.

Tajná schůzka ukrajinských oligarchů. Zachrání politická strana jejich mizející miliardy?

Blízký přítel 47letého dolarového milionáře sdělil ukrajinským novinám Vesti už minulý týden, že naděje na uzdravení prakticky není. A že to vědí nejen lékaři, ale i Jeremejevovi konkurenti a společníci, kteří se mezi sebou ještě za života byznysmena začali dohadovat, jak naloží s jeho majetkem.

Nejlépe připraven se ukázal být ropný magnát a druhý nejbohatší Ukrajinec Ihor Kolomojskyj. Jeho lidé se jen několik hodin po zveřejnění zprávy o podnikatelově smrti objevili v hlavní Jeremejevově kanceláři s dokumenty a soudním rozhodnutím o tom, že aktiva náležející zemřelému patří ve skutečnosti do impéria Kolomojského. Ten má zájem především o jednu z největších sítí benzinových pump na Ukrajině WOG a o Chersonskou rafinerii.

Syslili miliardy, nyní ztrácejí moc. Ukrajinští oligarchové slábnou

Zatím se případ řeší, ale podle politologa Kosty Bondarenka se Jeremejevovi společníci a další ak cionáři jeho firem nebudou chtít jen tak vzdát. Přerozdělování majetku může být hodně dramatické. Navíc situace je přece jen jiná než třeba před dvěma lety, kdy oligarchové byli absolutními pány Ukrajiny a soudy i policie je poslouchaly na slovo. Dnes existuje obrovský občanský tlak na soudnictví i kontrola řady organizací. Oligarchové stále mohou mnohé, ale už ne všechno.

Jeremejev nebyl jen podnikatel se styky na nejvyšších místech. Byl sám politicky aktivní. A to jak za minulého režimu svrženého Viktora Janukovyče, tak nyní. Patří mezi ty „šikovné“ oligarchy, kteří revoluci přežili, a dokonce si v mnohém polepšili.

Přestřelka v Mukačevu zasadila Pravému sektoru těžkou ránu, říká ukrajinistka

Jeremejev byl několikrát zvolen poslancem za svou oblíbenou Volyňskou oblast a byl členem i současného parlamentu. Stanul v čele skupiny Vůle národa. Právě v ní měl zázemí i nechvalně proslulý poslanec Mychajlo Laňo, kvůli jehož aktivitám se nedávno strhl ozbrojený střet s Pravým sektorem na Zakarpatsku.

Podporoval dobrovolníky

Kromě toho se Jeremejev zařadil mezi oligarchy, kteří finančně podporují dobrovolnické vojenské prapory bojující v Donbasu. Přitom v minulosti byl Jeremejev nedílnou součástí režimu prezidenta Janukovyče. Právě za jeho vlády rozmnožil své bohatství, rozšířil síť benzinek a upevnil své pozice ve Volyni i v parlamentu.

Po změně režimu a vítězství Majdanu mu často aktivisté různých občanských hnutí kladli za vinu, že hlasoval „za památné represivní zákony, známé jako zákony 16. ledna“. S jejich pomocí mělo být tvrdě potlačeno hnutí Majdan, aktivisté zatčeni a uvězněni a ukončena tzv. revoluce důstojnosti. I tenhle „přehmat“ podnikateli a poslanci ale prošel.

Petro Porošenko (vlevo) a Ihor Kolomojskyj.

Špatnou zprávou je Jeremejevova smrt i pro prezidenta země Petra Porošenka. Oligarcha byl totiž neformálním lídrem Volyně a vloni na jaře se rozhodl podpořit novou politickou elitu v čele s Porošenkem. Za to prezident vůči jeho starším prohřeškům projevoval dostatečnou shovívavost, až „ztrátu paměti“. Jenže teď místo neformálního vládce Volyně po zemřelém Jeremejevovi nejspíš zaujme Ihor Palycja, bývalý gubernátor Oděské oblasti a člověk Kolomojského. Podle politologa Vadima Karasjova tak Kolomojskyj má teď obrovskou šanci rozšířit svůj vliv a ve válce oligarchů si na hlaveň vyrýt další zářez.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.