Lidovky.cz

Otřesný rozsudek nad novináři Al-Džazíry. Austrálie, Kanada i USA tlačí na Egypt

Svět

  9:51aktualizováno  13:38
KÁHIRA/NEW YORK - Hluboké rozčarování a znepokojení. Tak reagovaly na sobotní rozsudek tří let vězení, který vynesl egyptský soud pro tři novináře katarské televizní stanice Al-Džazíra Spojené státy, Austrálie, Kanada i Británie, napsal v neděli zpravodajský server BBC News. Egypt si v neděli předvolal britského velvyslance v Káhiře, aby mu vyjádřil odmítnutí jeho kritických výroků k sobotnímu rozsudku.

Kanaďan Mohammed Fahmy hovoří k egyptskému souci. foto: ČTK

Soud v obnoveném procesu snížil původní sedmi až desetileté tresty pro Egypťana, Kanaďana a Australana za údajné napomáhání Muslimskému bratrstvu, které je v Egyptě zakázané coby teroristická organizace. Vedení Al-Džazíry i organizace na ochranu lidských práv Amnesty International nicméně vzápětí rozsudek tvrdě kritizovaly.

Egypt: Nevměšujte se

Britský velvyslanec John Casson reagoval na rozsudek prohlášením, že stabilita Egypta by měla být založena na svobodě tisku a vyjadřování. Egyptské ministerstvo zahraničí v neděli vyjádřilo „ostré námitky“ vůči Cassonovým slovům, které podle státní tiskové agentury MENA označilo za „nepřípustné vměšování“ do egyptského soudnictví. 

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby v prohlášení uvedl, že Spojené státy vyzývají egyptskou vládu, „aby učinila všechny dostupné kroky k odvolání rozsudku, který podkopává svobodu projevu nezbytnou pro stabilitu a rozvoj země“.

Ohromená Austrálie

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová prohlásila, že ji rozsudek „ohromil“, a dodala, že bude pokračovat ve všech diplomatických krocích, aby očistila jméno Australana Petera Gresta, jenž je mezi trojicí odsouzených. Sám Greste dnes prohlásil, že je nevinný. 

„Nikdy neexistovaly žádné důkazy, které by potvrzovaly údajná obvinění proti nám,“ řekl. „Budeme pokračovat v boji proti rozsudku a využijeme všechny prostředky, které máme k dispozici,“ dodal. 

Odsouzeni za nadržování

Kanada podle BBC žádá okamžité propuštění svého občana na svobodu. Egypťan Báhir Muhammad, naturalizovaný Kanaďan Mohamed Fahmy, který se vzdal egyptského občanství, a Australan Peter Greste byli zatčeni v prosinci 2013. 

Obviněni byli z nepravdivého líčení událostí v Egyptě, z nadržování islamistům z Muslimského bratrstva, a tím z ohrožování „bezpečnostních zájmů Egypta“. Ve vězení strávili 400 dní, než byli letos v únoru propuštěni na kauci. Greste byl vzápětí vypovězen ze země.

Soudce: Pracovali na černo

Soudce Hasan Faríd zdůvodnil sobotní verdikt tím, že zpravodajové Al-Džazíry působili v Egyptě, aniž by se registrovali u egyptského svazu novinářů. Kromě toho si prý přivezli vybavení bez schválení bezpečnostních činitelů, šířili „falešné zprávy“ a bez povolení si zřídili vysílací studio v hotelovém pokoji.

Výkonný generální ředitel anglické sekce Al-Džazíry verdikt hodnotí jako „skandální popření logiky a zdravého rozumu“. Amnesty International (AI) soudní rozhodnutí označila za „umíráček zvonící svobodě vyjadřování v Egyptě“. „My je (odsouzené) považujeme za vězně svědomí, vězněné výlučně za uplatňování práva na svobodu vyjadřování,“ prohlásil šéf sekce AI pro Blízký východ a severní Afriku Philip Luther.

‚Nebezpečné poselství‘

Obhájkyně Kanaďana Fahmyho Amal Clooneyová vnímá verdikt jako „nebezpečné poselství“. Je to vzkaz, „že novináři mohou být v Egyptě zavřeni za pouhé vykonávání své práce, říkání pravdy a zprostředkovávání zpráv ... a že v Egyptě jsou soudci, kteří dovolí, aby se jejich tribunály staly nástroji politické represe a propagandy“.

Muslimské bratrstvo se ujalo v Egyptě vlády po svržení režimu Husního Mubaraka v roce 2011. Část Egypťanů ale proti bratrstvu pravidelně protestovala, protože začalo v řízení země uplatňovat hlavně islám. V roce 2012 vyhrál prezidentské volby kandidát bratrstva Muhammad Mursí, který prosazoval požadavky muslimských bratří.

Armáda v červenci 2013 Mursího svrhla a postupně zbavila moci také Muslimské bratrstvo. Tisíce jeho členů skončily ve vězení a konají se s nimi procesy. Po Mursího svržení pořádali příznivci bratrstva bouřlivé protesty, které armáda utopila v krvi několika stovek lidí. Právě o těchto demonstracích informovaly podle soudu reportéři Al-Džazíry zaujatě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.