Lidovky.cz

Evropou otřásla fotografie mrtvého chlapce. Otevře se uprchlíkům? ptají se britská média

Evropa

  8:26aktualizováno  17:03
LONDÝN/PRAHA - Řadu emotivních reakcí vzbudila v západní Evropě fotografie utonulého tříletého chlapce ležícího v písku tureckého pobřeží. Snímek dominuje například titulním stranám britských listů. „Děsivě krutá realita uprchlické krize,“ stojí v titulku deníku The Guardian.

Turecký policista odnáší tělo malého syrského chlapce, který se utopil u poloostrova Bodrum. foto: Nilufer DemirReuters

Chlapec byl identifikován jako Ajlan Kurdí a byl zřejmě jedním z 12 Syřanů, kteří zemřeli, když se ve středu potopily dva čluny, na nichž Syřané mířili do Řecka.

Podle tureckých zdrojů bylo na jednom člunu šest lidí. Potopil se hned po vyplutí z tureckého Akyarlaru, odkud měl překonat pětikilometrovou trasu na řecký ostrov Kos. Utopili si se čtyři jeho pasažéři - žena a tři děti, napsala turecká agentura Dogan.

Dva lidé se zachránili, protože se jim podařilo doplavat zpět na břeh v záchranných vestách.

UPOZORNĚNÍ: FOTOGALERIE OBSAHUJE DRASTICKÉ ZÁBĚRY.

Dvouletý chlapec utonul u tureckých břehů.
Abdulláh Kurdí, otec zesnulých chlapců, oplakává svou ztrátu. Ve vlnách...

Média nyní řeší, zda se v Evropě změní přístup k uprchlické krizi. Pohne tato tragédie evropskou veřejností a změní se přístup k uprchlíkům? Podobné emoce a otázky vyvolala i krutá smrt 71 syrských uprchlíků v kamionu smrti, který objevila rakouská policie.

Jen za uplynulý týden dorazilo do Řecka přes 23 tisíc imigrantů. To podle agentury Frontex, která spravuje vnější hranice Evropské unie, představuje ve srovnání s předchozím týdnem nárůst o téměř 50 procent. Většina uprchlíků míří z Turecka na nejbližší řecké ostrovy, které jsou již přetížené.

Snímek vyvolal také velký ohlas také na sociálních sítích, kde ho lidé sdílejí pod heslem „lidskost vyplavená na břeh“.

Otřese světem?

Maličká oběť lidské katastrofy, stálo na titulní stránce britského listu The Daily Mail s fotografií odnášeného dítěte. Šokující, krutá realita evropské uprchlické krize, nazval svůj článek The Guardian opět se snímkem Turka s chlapcem v náručí. Italská La Repubblica fotografii doplnila textem Fotografie, která otřese světem.

„Jestliže tento působivý snímek těla mrtvého syrského dítěte vyplaveného na pláž nezmění přístup Evropy k uprchlíkům, co tedy?“ napsal k obrázku britský The Independent. „Co je moc, to je moc. Tyto snímky jsou děsivé. Jsou probuzením, které David Cameron potřebuje,“ řekl Independentu vůdce britských liberálních demokratů Tim Farron s poukazem na politiku premiéra Camerona.

Anglickým novinám dominovala 3. září fotografie malého mrtvého chlapce ze Sýrie.

Novinářská etika

Americký list The New York Times upozornil na středeční debatu o novinářské etice, kterou snímek mrtvého dítěte vyvolal. Redakce některých listů byly proti tomu šokovat čtenáře, zatímco mnoho novinářů zastávalo názor, že je třeba veřejnost informovat o důsledcích války a o politice, která uprchlíkům ztěžuje získat azyl v Evropě. V Británii debata skončila shodou, že fotografie bude na titulních stranách a že listy budou vyzývat premiéra k akci. Americké listy chtěly snímek otisknout, avšak redakce se lišily v tom, do jaké míry má být fotografie drastická. Některé odmítly publikovat záběr, na němž je částečně vidět tvář ležícího dítěte.

V kanadském Vancouveru žije Abdalláhova sestra Teema, která emigrovala do Kanady před 20 lety. Kanadskému listu National Post řekla, že rodina prchla do Turecka a snažila se dostat do Kanady prostřednictvím soukromého sponzora. Požádala prý o azyl, ale kanadské úřady žádost v červnu zamítly s tím, že vyřizování z Turecka je příliš komplikované. „Chtěla jsem je sponzorovat a přátelé a sousedi mi pomáhali s bankovním účtem. Nedokázali jsme je ale dostat sem, proto se ocitli na tom člunu. Platila jsem jim nájem bytu v Turecku, ale se Syřany tam jednají strašně,“ sdělila příbuzná.

PETRÁČEK: Mrtví uprchlíci z kamionu ukazují bariéru mezi východem a západem EU

Dva trajekty převážející více než 4000 uprchlíků z řeckého ostrova Lesbos přeplněného imigranty dorazily ve středu do přístavu Pireus poblíž Atén. Uvedla to řecká pobřežní stráž, podle které jde zejména o běžence ze Sýrie i dalších asijských zemí.Francie, Německo, Španělsko a Itálie tlačí na přehodnocení evropských azylových pravidel a spravedlivější dělení se o uprchlíky v evropské osmadvacítce. EU původně navrhovala kvóty na přijetí uprchlíků, avšak země se dohodly na přijímání běženců pouze na základě dobrovolnosti. O tématu budou znovu jednat o víkendu ministři zahraničí EU v Lucemburku.

Řecká vláda podle agentury AP oznámila, že chystá nová opatření ke zlepšení podmínek desetitisíců uprchlíků na svém území.

„Musíte nám pomoci. Jsme lidé,“ citovala agentura Reuters jednoho ze Syřanů po příjezdu prvního plavidla do přístavu.

Na ostrově Lesbos žije zhruba 86 tisíc obyvatel, ke kterým v posledních týdnech přibylo asi 15 tisíc běženců. Místním úřadům už prý docházejí peníze na poskytování základní pomoci uprchlíkům, kteří často musejí spát pod širým nebem. Atény proto začaly svážet imigranty do pevninské části země.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.