Lidovky.cz

Migranti vzali útokem budapešťské nádraží. Vlaky je převezou k rakouským hranicím

Evropa

  10:22aktualizováno  12:05
BUDAPEŠŤ - Stovky migrantů snažících se dostat na západ Evropy ve čtvrtek ráno zaplavily Východní nádraží (Keleti) v Budapešti poté, co ho opustili po dvoudenním střežení policisté. Z nádraží před polednem vyjel na trať první ze dvou připravených vlaků, které převezou migranty k rakouským hranicím.

Přeplněné vlaky. Maďarské úřady se snaží zvládnout chaos na Východním nádraží v Budapešti. foto: Reuters

Hlavní vstup na nejdůležitější budapešťské nádraží se otevřel kolem 08:15 SELČ a dovnitř se okamžitě vhrnul dav běženců, který podle tiskových agentur vzal útokem jeden stojící vlak. Lidé se cpali do vagonů, jak jen to šlo - dveřmi i okny. Nebylo jasné, kam má souprava namířeno, ale roznesla se fáma, že by měl jet do Německa.

Reportáž ze Srbska: Jsme pohostinný národ. Víme, před čím uprchlíci utíkají

Hlášení z tlampačů posléze upozornilo, že z nádraží Keleti nebude prozatím vypravován žádný přímý mezinárodní vlak. Státní železniční společnost podle agentury MTI sdělila, že toto rozhodnutí bylo učiněno kvůli zajištění bezpečnosti vlakové dopravy.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský sdělil, že kvůli tomuto opatření maďarské strany budou vlaky spojující Česko s Maďarskem končit jízdu v maďarské pohraniční stanici Szob, která je kousek od hranic se Slovenskem.

Orbán: Migranti jsou problém Německa

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek v Bruselu obhajoval přístup své země k řešení nynější migrační krize. Budapešť se podle něj jen snaží plnit nyní platná evropská pravidla a za tuto svou snahu by neměla být kritizována.

  • "My Maďaři se bojíme, lidé v Evropě se bojí, protože vidíme, že evropští lídři, včetně premiérů, nejsou schopni kontrolovat situaci.“
  • "Není to evropský problém. Je to německý problém. Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo Estonsku. Všichni (uprchlíci) se chtějí dostat do Německa.“
  • "Prosím nejezděte. Proč musíte cestovat z Turecka do Evropy? Turecko je bezpečné, zůstaňte tam. Přijet je riziko a nemůžeme zaručit, že vás skutečně přijmeme.“
  • "(Evropská pravidla) jednoznačně říkají, že kontrola hranice je odpovědností a věcí těch zemí, které jsou na vnějších hranicích schengenské zóny. Maďarsko takovou zemí je.“

Maďarské úřady v pondělí nečekaně nechaly přes 3000 migrantů odjet z Keleti několika vlaky do Rakouska a dál do Německa s poukazem na benevolentnější přístup německých úřadů vůči běžencům ze Sýrie. V úterý však, po „vysvětlení nedorozumění“ s Berlínem, policie nádraží uzavřela a na nástupiště už pouštěla jen „oprávněné cestující“, tedy nikoli migranty.

Kolem Keleti se pak utábořily dva až tři tisíce uprchlíků, čekajících, že jim opět bude umožněno odjet do Vídně, Mnichova a Berlína. Mnozí z nich si už koupili drahé jízdenky.

Maďarsko patří mezi státy nejvíce postižené současnou migrační krizí, při níž proudí do Evropské unie statisíce uprchlíků z válkou či chudobou sužovaných zemí Blízkého východu a Afriky, zejména ze Sýrie. Vláda premiéra Viktora Orbána nechala na jižní hranici se Srbskem postavit plot ve snaze zastavit neustávající proud běženců, kterých jen od začátku roku do země přišlo na 150 000. Parlament navíc připravuje změny zákonů, které by měly umožnit radikálnější postup vůči ilegálním migrantům a zejména převáděčům.

Agentura MTI ve čtvrtek informovala, že maďarská policie ve středu zadržela dalších 2061 migrantů. I oni přišli ze Srbska, přestože na hranicích stojí nový plot.

  • Ministři zahraničí Německa, Francie a Itálie žádají jednotné standardy péče o běžence. Chtějí lepší nástroje pro vracení odmítnutých žadatelů o azyl.
  • Předseda Evropské rady Tusk: Země EU by měly prokázat solidaritu s těmi státy EU, jež nejvíc zasáhla migrační krize; potřeba je přerozdělit nejméně 100 000 uprchlíků.

Německo vyplatilo na dávkách miliardy

Německo, k němuž značná část migrantů upíná své naděje, letos očekává, že do země přijde až 800 000 běženců, čtyřnásobek proti roku 2014. Berlín loni vyplatil žadatelům o azyl dávky ve výši 2,4 miliardy eur (65 miliard Kč). Meziročně se tak objem vyplacených dávek zvýšil o 58 procent, uvedl ve středu německý statistický úřad.

Podle azylového zákona mají běženci v Německu právo na příspěvek na potraviny, ubytování, oblečení a zdravotní péči. Německo jim ale pro tyto účely nedává peníze, ale poskytuje jim účelově vázané poukázky nebo jim přímo dané věci zajišťuje. Kromě toho mají žadatelé o azyl nárok na měsíční kapesné, jeho průměrná výše činí 360 eur (9700 Kč).

Přeplněné vlaky. Maďarské úřady se snaží zvládnout chaos na Východním nádraží v...
Stovky rozhořčených lidí se domáhaly vpuštění na nádraží, později seděly a...

Dávky pro žadatele o azyl loni pobíralo 360 000 lidí. Kromě 200 000 běženců, kteří do země v roce 2014 přišli, na ně mají nárok i lidé, kteří žádost o azyl podali už v předchozích letech a stále čekají na její vyřízení. Pětinu všech lidí, kteří dávky pobírají, tvoří občané Kosova, Černé Hory a Srbska.

ROZHOVORY K TÉMATU

Žadatelé o azyl tvoří zhruba sedminu všech lidí, kteří se loni do Německa přistěhovali. Do země přišlo celkem 1,46 milionu osob, odstěhovalo se jich 914 000. Počet imigrantů je podle statistického úřadu nejvyšší od roku 1992, kdy se do Německa přistěhovalo 1,5 milionu lidí. Většina lidí přišla do Německa z ostatních zemí Evropské unie.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.