Lidovky.cz

Za odchod vlády a uvěznění politiků: ‚zmizení‘ miliard vyhnalo Moldavany do ulic

Evropa

  11:30
KIŠINĚV - V centru Kišiněva, kde se v neděli odehrála největší protivládní demonstrace od vyhlášení nezávislosti Moldavska na počátku 90. let, zůstává stanový tábor demonstrantů. Požadují politické změny a vyšetření skandálu, kdy se loni z moldavských bank „ztratila“ miliarda dolarů (asi 24 miliard Kč).

V čele protestů stojí občanské hnutí Důstojnost a spravedlnost. foto: Reuters

„Stanové městečko vypadá klidně, ale okolo jsou policisté. Lidé v noci přinášeli demonstrantům jídlo a vodu. Celkem je u sídla vlády šedesátka stanů. V noci zde bylo okolo 150 lidí,“ popsal situaci server Point.md.

Demonstranti tvrdí, že hlavní náměstí metropole neopustí, dokud nebudou splněny jejich požadavky: odchod „zkorumpované“ vlády, prezidenta, guvernéra ústřední banky a generálního prokurátora, uvěznění předáků vládnoucích stran a uspořádání předčasných parlamentních voleb do března příštího roku. V čele protestů stojí občanské hnutí Důstojnost a spravedlnost.

Protesty mohou být vážným problémem pro nového premiéra, kterým je od července...
Proti zkorumpovaným politikům. Masové protesty v Kišiněvu považují někteří za...

Chudí Moldavané

Demonstranti kritizují rozsáhlou korupci a nedávno odhalené podvody, při kterých se ze tří bank ztratila jedna miliarda dolarů, zřejmě byla převedena do Ruska. To představuje zhruba osminu hrubého domácího produktu země. Ztráta způsobila prudký pokles kurzu měny, zvýšila inflaci a zhoršila životní úroveň zhruba 3,5 milionu obyvatel.

Konec českého ‚breptání‘ v Moldavsku: reportáž z obce, kde Češi vymírají

Bankovní skandál také poškodil obraz proevropské vládnoucí koalice mezi řadovými Moldavany, často velmi chudými s měsíčním příjmem na rodinu kolem 300 dolarů (7300 Kč). Mnoho demonstrantů nicméně neslo evropské vlajky, což naznačuje, že nadále podporují politiku začlenění do Evropské unie.

Podle organizátorů se v neděli před sídlem vlády shromáždilo kolem 100 000 lidí, podle policie 35 000 až 40 000 demonstrantů.

Protesty mohou být vážným problémem pro nového premiéra, kterým je od července Valeriu Strelets. Ten slíbil, že zemi vyvede z hluboké krize a že vypátrá a vrátí zpět do země ztracené peníze. Jeho jmenování pomohlo obnovit jednání s mezinárodními věřiteli, včetně Mezinárodního měnového fondu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.