Lidovky.cz

Syrská armáda zabíjela civilisty v Aleppu. Chováme se zodpovědně, ujišťuje Rusko

Vladimír Putin

  14:28aktualizováno  14:59
DAMAŠEK/MOSKVA - Při pondělním útoku syrské armády přišlo ve městě Aleppo o život nejméně 18 civilistů. Desítky osob jsou podle syrských ochránců lidských práv zraněny. Ruský prezident Putin v pondělí ujišťoval izraelského premiéra, že Rusko se na Blízkém východě chová odpovědně. Podle amerických zdrojů začala Moskva nad Sýrií používat bezpilotní letadla.

Letectvo syrského prezidenta Baššára Asada bombarduje civilní čtvrti Aleppa smrtícími barelovými bombami. foto: Reuters

Armáda Asadova režimu útočila na čtvrtě, které ovládá opozice. Mnoho lidí je dosud zřejmě pod troskami domů. Na čtvrť Šaár dopadla raketa typu země-země, a když na místo přiběhli lidé, střílelo vojsko na totéž místo znovu.

Aleppo bývalo průmyslovým centrem Sýrie. Od roku 2012 padla jeho část do rukou opozice, která se stále v jeho části drží. Podle opozičních zdrojů na tuto část města armáda útočí téměř denně a zabila tam tisíce lidí. Na armádou ovládanou část zase útočí opozice.

Syrská válka má od roku 2011 na kontě čtvrt milionu mrtvých. Dvanáct milionů Syřanů kvůli ní opustilo domovy a z nich čtyři miliony jsou v zahraničí.

Rusko zachraňuje Asada

Ruští vojáci se brání cestě do Sýrie. Pošle je Kreml i na Kubu a do Vietnamu?

Rusko začalo v posledních týdnech posílat do Sýrie vojenskou techniku i specialisty a chce vstoupit do bojů proti teroristům. Skupiny bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada podle agentury Reuters tvrdí, že ruská intervence konflikt vystupňuje a prodlouží. Na straně radikálů, kteří bojují proti armádě na západě a na severu země, je Fronta an-Nusra. Hlásí se k al-Káidě a v jejích řadách bojuje mnoho cizinců včetně Rusů a Čečenců.

„Ruská intervence má zachránit režim,“ řekl abú Júsuf Muhádžir, který bojuje v oblasti Latákíje, kde Rusové budují základnu. Moskva uvádí, že její armáda chce pomoci Damašku v boji proti terorismu, zajistit celistvost Sýrie a zabránit katastrofě, která hrozí celému regionu.

Oběti bombardování Aleppa syrským režimem.

Znepokojený Izrael

O ruské intervenci v Sýrii jednal během své oficiální návštěvy Moskvy předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Ruský prezident Vladimir Putin izraelského premiéra ujistil, že Rusko se na Blízkém východě chová odpovědně.

Podle zdrojů ruského listu Kommersant je v Sýrii 1700 ruských vojenských specialistů. Rusko do Sýrie přesouvá také vojenskou techniku včetně moderního raketového protiletadlového systému, což se Izraeli nelíbí, protože se bojí, že by tato technologie mohla padnout do rukou libanonskému Hizballáhu. Tato šíitská organizace bojuje proti Izraeli a v syrském konfliktu je na straně syrské armády.

Izraelská delegace prý přijela s konkrétním cílem, totiž vyřešit identifikační problémy armád a zamezit střetu izraelských a ruských letadel.

‚Zvrhlá ideologie Islámského státu? Džihádisté se učili od Asada‘

Izraelský tisk píše, že Netanjahu do Ruska přivezl náčelníka generálního štábu armády Gadiho Eisenkota a velitele vojenské rozvědky Herzla Haleviho. Je to údajně nezvyklé a svědčí to o znepokojení, s nímž Izrael sleduje vývoj v Sýrii.

V neděli byly zveřejněny první satelitní snímky letecké základny, již Rusové údajně budují v blízkosti syrské Latákíje, která je baštou syrských vládních alávitů.

Rusko se netají tím, že chce vstoupit do boje proti teroristům, tedy i proti radikálům z Islámského státu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.