Lidovky.cz

Přestaňte podporovat nebezpečné hackery, vyzvala Čínu americká poradkyně

USA

  9:38
WASHINGTON - Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová vyzvala Čínu, aby učinila přítrž státem podporované počítačové špionáži. „Není to jen tak nějaké dráždění, ale (kyberšpionáž) představuje ekonomickou a bezpečnostní hrozbu pro USA,“ řekla Riceová tři dny před návštěvou čínského prezidenta v Bílém domě. Prezident Si Ťin-pching nicméně v rozhovoru s listem Wall Street Journal tvrdil, že čínská vláda se na počítačové špionáži nepodílí.

Prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching (ilustrační snímek). foto: Reuters

Během přednášky na Univerzitě George Washingtona v americké metropoli Riceová dodala, že počítačové útoky, které za účelem zisku míří na osobní i firemní data, znamenají vážnou trhlinu v americko-čínských vztazích.

Hackeři ukradli údaje více než 20 milionů Američanů. Tajné služby viní Čínu

Spojené státy si na čínské hackerské útoky stěžují opakovaně. Podle agentury Reuters se očekává, že o tomto tématu budou americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek intenzivně jednat. Peking ale už dříve obvinil Washington z pokrytectví a používání „dvojího metru“ s poukazem na kauzu Edwarda Snowdena, jenž odhalil tajné sledování komunikace lidí americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA).

Čína kyberšpionáž popírá

Prezident Si Ťin-pching nařčení, že čínská vláda podporuje počítačovou špionáž, odmítá. „Kybernetická krádež obchodních tajemství a hackerské útoky na vládní sítě jsou nezákonné. Jsou trestným činem, který by měl být potrestán podle zákona a příslušných mezinárodních úmluv,“ uvedla hlava Číny v rozhovoru s listem Wall Street Journal.

Riceová během přednášky zmínila i další sporné body v americko-čínských vztazích, například svobodu plavby v Jihočínském moři, kudy procházejí významné námořní trasy a kde se zřejmě skrývají velké nerostné zásoby. USA a řada asijských zemí mají obavy z rostoucích teritoriálních nároků Číny v této oblasti. Si Ťin-pching ve Wall Street Journal zopakoval, že aktivity Pekingu na sporných Spratleyho ostrovech v Jihočínském moři nejsou namířeny proti žádné zemi a neměly by být vykládány jinak.

Prezident Obama bude podle Riceové o tomto bodu hovořit s čínským prezidentem a jednat budou také o nespokojenosti USA s dodržováním lidských práv v Číně. Čínská vláda na kritiku USA v tomto směru odpovídá například obviněním Spojených států z policejní brutality, rasové diskriminace a mučení osob podezřelých z terorismu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.