Lidovky.cz

Afghánská armáda se s podporou NATO snaží vyhnat Taliban z města Kunduz

Afghánistán

  8:51
KÁBUL - Těžké boje ve středu pokračují v jednom z nejvýznamnějších afghánských měst Kunduzu, kterého se v pondělí zmocnilo islamistické hnutí Taliban. Afghánská armáda v úterý zahájila protiofenzivu, většina města ale zůstává pod kontrolou Talibanu.

Afghánská armáda se připravuje k útoku na Taliban u města Kunduz foto: ČTK

Americká armáda oznámila, že v noci na středu provedla dva nové nálety na pozice islamistů v oblasti Kunduzu. Na místě jsou i vojenští experti Severoatlantické aliance, kteří afghánské armádě pomáhají jako poradci.

Afghánská armáda vrací úder: bojuje o město obsazené Talibanem

Americké letectvo útočilo na Taliban na předměstí Kunduzu již v úterý. „Přes noc byly uskutečněny dva nové letecké útoky a poradci z řad americké armády a jednotek NATO jsou na scéně a radí afghánským bezpečnostním složkám,“ řekl ve středu mluvčí americké armády plukovník Brian Tribus.

Mezi poradci jsou i členové speciálních jednotek koalice. Tribus uvedl, že v noci na středu se příslušníci speciálních sil zapojili do pozemních bojů, „když se kolem 01:00 místního času střetli s povstaleckou hrozbou v blízkosti letiště v Kunduzu“. Mezinárodní jednotky mají v rámci nynější nebojové mise v Afghánistánu dovoleno zasahovat do bojů pouze v případě, že se ocitnou v ohrožení, připomněla agentura Reuters.

Na videonahrávce Talibanu z Kunduzu je vidět, jak povstalci jezdí po městě v ukradených obrněných armádních autech, policejních vozidlech a dodávkách Červeného kříže. Podle serveru BBC News je situace příliš nebezpečná na to, aby civilisté mohli město, kde žije 300 tisíc lidí, opouštět. Většina nevychází ze svých domovů a čeká, jak se události vyvinou. Taliban již uvedl, že ve městě hodlá uplatňovat přísné islámské právo šaría.

Server BBC News napsal, že Taliban přivolal do města posily a na posílení svých jednotek čekají také vládní vojáci. Jejich příchod ale údajně komplikují barikády z balvanů a pytlů s pískem a také miny, které rebelové nastražili na přístupových cestách do města.

„Taliban rozmístil miny a další výbušniny kolem celého Kunduzu. To zpomalilo konvoje afghánské armády, které směřují k městu,“ řekl vysoký představitel afghánské vlády. Afghánský prezident Ašraf Ghaní upozornil, že „nepřítel rovněž používá obyvatele města jako lidské štíty“.

Největší úspěch Talibanu od roku 2001

Informace o počtu mrtvých jsou zatím útržkovité a je těžké je ověřit. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že od pondělí napočítalo 16 obětí, neuvedlo ale, zda se jedná o civilisty či vojáky. Mluvčí kunduzské policie agentuře Reuters řekl, že „zabity byly stovky bojovníků Talibanu a jejich mrtvá těla leží na ulicích“.

Největší úspěch Talibanu od roku 2001: Radikálové obsadili část města Kunduz

Afghánská rozvědka tvrdí, že mezi mrtvými bojovníky Talibanu je i Mauláví Salám, nejvyšší představitel hnutí pro provincii Kunduz, jeho zástupce a pět dalších povstalců, kteří zahynuli při náletu v blízkosti kunduzského letiště. Taliban ale smrt svého stínového guvernéra provincie Kunduz popřel.

Bojovníci Talibanu v Kunduzu

Obsazení strategického a relativně bohatého města Kunduz je největším úspěchem hnutí Taliban od jeho svržení v roce 2001. Spojené státy v úterý přiznaly, že ovládnutí Kunduzu znamená nečekané zhoršení situace, zároveň ale vyjádřily důvěru v afghánské bezpečnostní síly a jejich schopnost získat město znovu do svých rukou.

Zahraniční jednotky vedené Američany loni oficiálně ukončily bojové operace v Afghánistánu a asi 13 tisíc zahraničních vojáků, kteří v zemi setrvávají, se věnuje převážně výcviku afghánských bezpečnostních sil.

Do pozemních bojů v Kunduzu se zahraniční oddíly nezapojují, americká armáda ale podporuje afghánské vojáky v Kunduzu leteckými útoky. Ty v úterý pomohly vládním vojskům udržet kunduzské letiště.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.