Lidovky.cz

Ruská letadla zabila v Sýrii desítky civilistů, odsoudila intervenci opozice

USA

  13:41aktualizováno  15:12
DAMAŠEK - Vstup Ruska do války v Sýrii prodlouží válku i o deset let. Sdělil to velitel kurdských jednotek bojujících na severu Sýrie, podle něhož mocnosti v této oblasti bojují o sféry vlivu. Podle prohlášení syrského turkmenského svazu, který sídlí v Turecku, při zásahu vesnice Talbísa, která leží poblíž města Homs, zemřelo 40 civilistů.

Vladimir Putin s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. foto: APČTK

Sipan Hemo, který velí kurdským oddílům, prohlásil, že vstup mocností do bojů válku prodlouží. Boje podle něj mohou trvat ještě deset let. „Řešení už není v rukou Syřanů. To, co se děje nyní, lze nazvat utkáním obrů na území Sýrie. Jde o změnu mapy. Vypadá to jako třetí světová válka, v níž mocnosti bojují o rozdělení sfér vlivu. My na to pohlížíme bohužel jako na budoucí dlouhou válku, která může trvat i deset let,“ řekl Hemo.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry zachycující letecké údery v Sýrii...
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry zachycující letecké údery v Sýrii...

Podobně Bašár Zubí, který velí povstaleckým oddílům na jihu Sýrie, prohlásil, že ruské nálety ničí snahy ukončit syrskou válku politickými prostředky. Požádal arabské země, aby dodaly povstalcům protiletadlové rakety.

„Tyto nálety válku především prodlouží. A dále povedou k rozšíření extremismu, protože jakmile se válka stane globálním bojem proti Syřanům, vznikne úrodná půda, která bude přitahovat zahraniční bojovníky do války proti Rusům,“ řekl Zubí.

K TÉMATU:

Zubí je jedním z dezertérů ze syrské armády, kteří založili Syrskou svobodnou armádu. Spojené státy ji řadí k takzvané umírněné opozici proti režimu v Damašku. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale prohlásil, že většina členů této armády přeběhla k radikálům z Islámského státu.

Desítky mrtvých civilistů

Podle opozičních zdrojů při středečních ruských náletech zahynulo nejméně 36 civilistů včetně pěti dětí. Zástupce turkmenské komunity ve čtvrtek prohlásil, že ruská letadla zasáhla ve středu cíle FSA a zabila desítky civilistů. Rusové mířili na cíle v provinciích Homs a Hamá, kde žijí tradičně příslušníci turkmenské menšiny. Podle prohlášení syrského turkmenského svazu, který sídlí v Turecku, při zásahu vesnice Talbísa, která leží poblíž města Homs, zemřelo 40 civilistů.

Turkmeni sestavili brigádu, která se připojila k FSA. Její zástupci tvrdí, že FSA i tato brigáda jsou terčem útoků syrské armády od začátku bojů v roce 2011. Útočí na ně i radikálové z Islámského státu.

„Rozhodným způsobem odsuzujeme Rusko, které se nespokojilo se svou neomezenou podporou vražedného režimu a teď bombarduje Syřany a slibuje přitom demokracii,“ uvádí se v prohlášení turkmenského svazu.

Putin o spolupráci s USA

Vládce Kremlu Vladimir Putin nicméně ve čtvrtek informace o smrti civilistů kategoricky odmítl jako „informační útoky“. Přislíbil rovněž, že USA a Rusko vytvoří mechanismus pro koordinace akcí v Sýrii. Cílem jednání obou armád má být vzájemně se informovat o svých krocích, aby v Sýrii nedošlo k tomu, že nálety jedné ze stran se dostanou do střetu s leteckými údery druhé strany.

Putin podle svých slov s informačním útokem počítal. Na čtvrtečním setkání s ochránci lidských práv v Kremlu prohlásil, že se o civilních obětech začalo hovořit ještě předtím, než ruská letadla vzlétla k akci.

Mluvčí ruského ministerstva obrany sdělil, že Rusové za uplynulých 24 hodin zasáhli 12 cílů Islámského státu a že kromě jiného zničili jedno velitelské stanoviště a dva sklady zbraní.

Rusové zasáhli umírněnou opozici

Americký senátor John McCain ovšem kontroval s tím, že při prvních náletech Rusové zasáhli brance Syrské svobodné armády (FSA), tedy umírněné opozice, kterou podporují USA. „Mohu s jistotou potvrdit, že to byly útoky proti brancům FSA vycvičených Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Máme s těmi lidmi spojení,“ sdělil McCain v rozhovoru se stanicí CNN. Tuto informaci potvrdil agentuře Reuters velitel povstalců. Zasažen byl prý tábor skupiny, kterou cvičila americká CIA.

Lavrov ve středu prohlásil, že je potřeba „vytvořit komunikační kanály, které zabrání nezamýšleným incidentům“. „Shodli jsme se, že je nezbytně nutné najít řešení tohoto konfliktu,“ doplnil ho John Kerry. „Máme před sebou hodně práce. Uvědomujeme si, jak je celá situace naléhavá, i vzhledem k množství uprchlíků, kteří ze země utíkají a míří do Evropy,“ dodal. Oba politici se setkali tento týden již potřetí.

Šéf americké diplomacie ve středu na jednání Rady bezpečnosti OSN uvedl, že USA by nic nenamítaly, kdyby cílem ruských útoků byly pozice hnutí Islámský stát či al-Káida. Nálety, jejichž cílem by mělo být jen posílit pozici prezidenta Asada, by ale byly „znepokojivé“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.