Lidovky.cz

Od začátku roku vstoupilo do Evropy přes 600 tisíc migrantů

Evropa

  21:51
PAŘÍŽ - Od začátku tohoto roku vstoupilo do Evropy zhruba 630 000 uprchlíků. V rozhovoru s francouzskou mediální skupinou Ebra to prohlásil šéf evropské agentury Frontex Fabrice Leggeri. Frontex koordinuje ochranu vnějších hranic Evropské unie.

Migranti a uprchlíci se tlačí ve frontě v registračním středisku pro žadatele o azyl. foto: ČTK

Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho musí Evropa omezit počet lidí přicházejících na evropskou půdu. „Ke konci září jsme registrovali zhruba 630 000 nelegálních překročení hranic,“ uvedl podle agentury AFP Leggeri v rozhovoru, který vyjde v pondělním vydání dvou francouzských regionálních deníků.

Migrační krize, kterou Evropa v poslední době zažívá, nemá podle něj od konce druhé světové války obdoby. Evropské státy před blížícím se summitem EU vybídl Leggeri k větší spolupráci. Členské státy EU prý musejí pochopit, že místo toho, aby rozmístily stovky policistů na svých státních hranicích, „by bylo užitečnější poslat je na vnější hranici“.

Nechceme nijak uprchlíkům omezovat právo na azyl, tvrdí Merkelová

„Pokud bude každý stát řešit krizi izolovaně, aniž by se koordinoval se svými sousedy, nepřestanou tyto proudy přecházet z jedné země do druhé na úkor všech,“ varoval podle AFP.

Migrační tlak podle Leggeriho představuje dlouhodobý problém, i když nynější masivní nápor, kterému Evropané čelí, by se jim podle něj mělo podařit zvládnout během následujícího roku.

Německý ministr financí Schäuble v neděli prohlásil, že Evropa potřebuje omezit počet lidí přicházejících na tento kontinent jako uprchlíci. Německo, Evropská komise a další na tomto „evropském úkolu“ podle něj pracují. „Evropa musí být připravena přijímat lidi... nemůžeme ale dělat to, co je nemožné,“ uvedl také.

Do Evropské unie přišlo letos zatím více než milion běženců. Někteří z nich mají právo požádat o azyl, jako jsou například lidé prchající před syrskou občanskou válkou. Jiní, především běženci ze západního Balkánu, jsou obecně považováni za ekonomické migranty, kteří se musejí vrátit do své vlasti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.