Lidovky.cz

Putin si v Moskvě děkoval s Asadem: Rusko zabránilo tragédii

USA

  11:17aktualizováno  11:56
MOSKVA - Syrský prezident Bašár Asad jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o vojenských operacích v Sýrii. Jde o první známou Asadovu zahraniční cestu od roku 2011, kdy začala syrská válka. Rusko se do bojů zapojilo 30. září.

Bašár Asad a Vladimir Putin. foto: ČTK

Šlo o pracovní návštěvu, na kterou Asad přijel v úterý, uvedl ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Damašek poté oznámil, že se prezident už vrátil do Sýrie. Informoval prý Putina o situaci v Sýrii a o plánech syrské armády. Jednalo se také o dalších operacích ruského letectva proti radikálním skupinám. Putin podle Peskova Asadovi poděkoval, že pozvání do Moskvy přijal. Vyjádřil naději, že po bojových úspěších se aktivita přesune k hledání politického řešení.

Stvrzení partnerství. Vladimir Putin potřásá rukou Bašáru Asadovi.
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo 19. října další snímky zachycující jeho...

Asad prý vyjádřil vděčnost za pomoc Ruska a řekl, že to Sýrii pomohlo vyhnout se „tragickému scénáři“. Putin prohlásil, že hodlá spolupracovat s ostatními světovými mocnostmi při hledání mírového řešení pro Sýrii.

Moskva - nejdůležitější spojenec

RUSKÁ INTERVENCE V SÝRII:

Agentura Reuters upozornila, že stejně jako Rusko je Asadovým spojencem Írán, avšak fakt, že se Asad vydal do Moskvy dříve než do Teheránu, znamená, že se vliv Ruska v Sýrii posílil a Moskva se stala Asadovým nejdůležitějším zahraničním spojencem.

„Především chci vyjádřit velký vděk celému vedení Ruské federace za pomoc Sýrii. Kdyby nebylo vašich akcí a vašeho rozhodnutí, terorismus, který se šíří regionem, by zachvátil ještě větší území a rozšířil by se na větší část země,“ řekl Asad podle přepisu setkání, který vydal Kreml. Asad také uvedl, že je třeba najít politické řešení krize, ale nyní mu podle něj brání aktivity teroristů. O budoucnosti Sýrie chtějí podle něj rozhodnout všichni Syřané, nejen vládnoucí elita.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že při ruském bombardování syrských cílů od konce září zahynulo 370 lidí, z toho 243 povstalců a 127 civilistů. Rusové bojují v západních a severních provinciích, jež přiléhají k pobřežní Latákíji. Ta je domovem vládnoucích alávitů. Od roku 2011 v syrské válce přišlo o život čtvrt milionu lidí a na 12 milionů Syřanů je na útěku ze svých domovů.

Putin prohlásil, že Rusko cítilo nutnost zasáhnout v Sýrii kvůli hrozbě, kterou islámští radikálové bojující proti Asadově armádě znamenají i pro bezpečnost Ruska. „Na syrském území je bohužel minimálně kolem 4000 lidí z bývalého Sovětského svazu, kteří bojují proti vládním jednotkám se zbraněmi v rukou. Nemůžeme jim dovolit vrátit se na ruské území po získání bojových zkušeností a přijetí ideologických instrukcí,“ řekl Putin.

Zdůraznil dále, že je Rusko připraveno podílet se nejenom na „vojenských akcích proti terorismu, ale také na politickém procesu“.

Rusko do Iráku?

Pozornost se v této souvislosti upírá také na napjatou situaci v sousedním Iráku. Agentura Reuters ve středu uvedla, že tamní šíité chtějí, aby premiér Hajdar Abádí požádal Rusko o zapojení ruského letectva do bojů proti organizaci Islámský stát (IS) v Iráku. S odvoláním na šíitské milice a členy vládní koalice napsala, že Abádí je pod velkým tlakem, aby se na Moskvu obrátil.

V Iráku byl tento týden nový předseda sboru náčelníků štábů armády USA Joseph Dunford a v úterý prohlásil, že získal ujištění, že Irák nepožádá o zahájení ruských náletů. Rusko se od 30. září účastní bojů v Sýrii a spolu s Íránem, Sýrií a Irákem v Bagdádu založilo řídící skupinu, která má koordinovat boj proti IS.

Abádí a šíitské milice podle Reuters vyjadřují nespokojenost s účinností útoků mezinárodní koalice na IS. Tuto koalici vedou USA. Washington od svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003 vydal na výcvik nové irácké armády 20 miliard dolarů (477 miliard korun). Přesto ale loni armáda přenechala téměř bez boje radikálům sever území a IS tak snadno obsadil druhé největší město země Mosul a vyhlásil stejně jako v části Sýrie chalífát.

Podle zdrojů Reuters dostal Abádí žádost o vyjednání pomoci Ruska minulý týden a zatím na ni oficiálně neodpověděl. Na setkání se zástupci politických stran pouze řekl, že není „vhodný čas na zapojení Rusů do bojů, protože by to jenom zkomplikovalo vztahy s Američany“. Premiérův mluvčí řekl, že Abádí s Ruskem o náletech nejedná, ale nevylučuje „zapojení kohokoli, kdo by mohl Iráku poskytnout podporu“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.