Lidovky.cz

‚Zemřela mi dcera. Jak mám dál žít?‘ Rusové oplakávají své mrtvé blízké

Vladimír Putin

  7:36aktualizováno  10:06
MOSKVA - V Petrohradě v pondělí brzy ráno přistál letoun s prvními 144 těly obětí nehody ruského civilního letadla, které se v sobotu zřítilo na egyptském Sinajském poloostrově. Informovala o tom agentura AFP. Nejhorší katastrofu v dějinách ruského civilního letectví nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě. Petrohrad a přilehlá Leningradská oblast prodloužily na pondělí a na úterý smutek, který prezident Vladimir Putin vyhlásil na neděli.

Truchlící žena pokládá kytici ke smutečním věncům na petrohradském letišti foto: Reuters

Do Ruska byla převezena zatím objevená těla. Ta zbývající se stále snaží najít záchranáři. Egyptské úřady v neděli večer uvedly, že v troskách stroje byly pozůstatky 162 obětí.

Ruské letadlo s 224 cestujícími se zřítilo. Islamisté hlásí, že ho sestřelili

Do Petrohradu se sjeli příbuzní mrtvých, od nichž chtějí úřady získat vzorky DNA kvůli identifikaci obětí. Podle agentury DPA přivezlo speciální vozidlo pozůstatky z letiště do laboratoře forenzní genetiky. Na koordinaci prací se tam podílí i petrohradský vicegubernátor Igor Albin. Po identifikaci mají být těla předána pozůstalým.

Zármutek příbuzných

Na petrohradském letišti Pulkovo zřídilo ministerstvo pro mimořádné situace krizový štáb. Zhruba stovka příbuzných obětí je v péči psychologů a lékařů.

„Nejprve je třeba lidi vyslechnout, jen s nimi sedět, držet je za ruku. Nenechat je samotné s jejich zármutkem,“ vysvětlila psycholožka Natalja Kravčenková, která se přihlásila jako dobrovolnice.

Mnozí ale podle listu Komsomolskaja pravda zprvu pomoc psychologů odmítali, protože nechtěli uvěřit, co se stalo. „Nepochovávejte naše blízké, ještě se nic neví!“ křičela uplakaná dívka, která v katastrofě přišla o matku. „Víte, kdo přežil?“ vyptávali se další novinářů. „Dceruško! Byla moje jediná. Nikoho nemám. Jak budu žít?“ plakala jedna žena. „Mami!“ volala k nebesům žena, kterou se snažila uklidnit malá dcerka.

Další letadlo s pozůstatky se v Pulkovu čeká dnes večer.

Pátrání po mrtvých

Záchranáři prohledávají v Egyptě oblast o rozloze 20 kilometrů čtverečních a na této práci se podílejí i Rusové. „Budou hledat těla mrtvých, jejich osobní věci, trosky letadla,“ řekl o úkolu ruských záchranářů ruský ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov.

Příbuzní cestujících z havarovaného letu
Egyptská policie (ilustrační snímek).

V sobotu se našlo několik těl ve vzdálenosti pěti kilometrů od dopadu letadla, tělo tříleté dívky se našlo dokonce v osmikilometrové vzdálenosti, poznamenala stanice BBC na svém ruském webu.

„Nyní se zjišťuje názor pozůstalých, zda chtějí pochovat své blízké tam, kde mají místa na hřbitovech, anebo to udělat na jednom místě. Bude-li přijato rozhodnutí o jediném místě pochování, město má možnost to uspořádat,“ řekl petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko. Ujistil, že finanční pomoc dostanou všichni pozůstalí.

Pojišťovna Ingosstrach, u níž byli cestující a posádka pojištěni, uvedla, že vyplatí na jednoho cestujícího více než dva miliony rublů (asi 770 000 Kč).

Příčina? Zatím jen spekulace

Charterovým spojem s výjimkou asi čtyř Ukrajinců cestovali z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu výhradně Rusové. Příčina havárie Airbusu A321 ruské společnosti Kogalymavia není známa. Spekuluje se o technické závadě, vyloučen prý ale není ani teroristický útok.

Více by mělo být známo po analýze obou nalezených letových záznamníků. Na místě neštěstí působí vedle egyptských vyšetřovatelů i týmy z Ruska a Francie, jakož i dva inspektoři z Irska, kde byl letoun formálně zaregistrován.

Krátce po startu ve výšce přes 9100 metrů začal stroj prudce klesat a poté letoví dispečeři s posádkou ztratili spojení.

K tragédii se už v sobotu přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát. Podle expertů ale teroristé v oblasti nemají k dispozici zbraně, kterými by letadlo v takové výšce mohli sestřelit. Vyšetřovatelé nicméně nevylučují možnost pumového útoku.

„Na závěry je příliš brzy. Letoun se rozpadl ve vzduchu a jeho úlomky se rozptýlily po velké ploše,“ řekl novinářům Viktor Soročenko z Mezistátního leteckého výboru, který v postsovětských zemích vyšetřuje letecké nehody.

Společnost Kogalymavia do objasnění příčin tragédie pozastavila lety svých strojů Airbus A321.

Pilot si stěžoval na stav letadla

Podle ruské televize NTV si prý druhý pilot Sergej Truchačov na letadlo stěžoval. „Před odletem s ním telefonovala starší dcera. Říkal, že technický stav letadla mohl být lepší,“ řekla bývalá pilotova manželka NTV.

Kogalymavia tvrdí, že letoun byl zcela v pořádku. Vyloučila i chybu posádky, vedené zkušeným kapitánem Valerijem Němovem s 12.000 hodinami ve vzduchu. Úřady ujistily, že z paluby stroje nezaznělo žádné hlášení o mimořádné situaci.

Na hlavním petrohradském náměstí v neděli večer uctily oběti tisícovky lidí. Před Zimním palácem se k nebi vzneslo 224 bílých balonků. Mnozí lidé pokládali květiny a zapalovali svíčky.

Na petrohradském letišti neštěstí připomínalo moře rudých karafiátů a plyšových medvídků. Mezi oběťmi bylo 17 dětí včetně desetiměsíční Dariny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.