Lidovky.cz

V Jižním Súdánu se zřítilo letadlo ruské výroby: nejméně 40 mrtvých

Svět

  9:31aktualizováno  9:54
MOSKVA - V Jižním Súdánu se ve středu krátce po startu zřítilo nákladní letadlo ruské výroby. S odvoláním na místní rozhlas o tom informovala agentura Reuters. Svědci na místě viděli 40 těl, zatím ale není jasné, kolik lidí bylo na palubě. V Rusku mezitím identifikovali již 33 obětí sobotního pádu turistického letadla, jež se zřítilo nad Sinajským poloostrovem.

Pieta za oběti nehorší letecké katastrofy v ruských dějinách. foto: ČTK

Stroj typu Antonov prý spadl krátce po startu ve vzdálenosti asi 800 metrů od letiště v Jubě. Podle prvních zpráv bylo na jeho palubě 20 lidí.

Svědci citovaní Reuters viděli vrak ležící u Nilu a na místě těla více než 40 osob. Agentura AP oznámila, že zatím není jasné, zda šlo o letadlo s nákladem nebo také s cestujícími. Provoz na letišti prý nebyl přerušen.

Identifikace obětí

Sobotní zkáza turistického letu nad Sinajským poloostrovem je nejhorší leteckou tragédií v ruských dějinách. Letadlo mířící z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu se zřítilo asi 30 minut po startu z dosud neobjasněných příčin. Rusko, odkud pochází naprostá většina mrtvých, rozšířilo na 40 kilometrů čtverečních zónu, v níž se pátrá po pozůstatcích těl a zbytcích letadla.

Letecká tragédie v bodech: Fakta o nehodě ruského letounu v Egyptě

Petrohradský vicegubernátor Igor Albin ve středu řekl, že rodiny prozatím identifikovaly 33 mrtvých a jedno tělo už bylo předáno rodině. Do Ruska bylo dosud přepraveno přes 140 mrtvých, Rusko chce v pátrání pokračovat, dokud nebudou nalezeny všechny oběti. Ministr pro mimořádné situace Vladimir Puškov oznámil, že pátrání se rozšiřuje na zónu 40 kilometrů čtverečních.

Rusko a Egypt odmítají spekulovat o příčinách, i když skříňky se záznamy o letu už byly nalezeny a s jejich analýzou se začalo v úterý. Spekuluje se o rozpadu trupu stroje a o výbuchu.

Experti ruského ministerstva pro mimořádné situace sbírají ze sinajské pouště...
Experti ruského ministerstva pro mimořádné situace u trosek zříceného stroje.

Trosky letadla jsou rozesety po velké ploše ve vzdálenosti zhruba 100 kilometrů od Aríše, což je administrativní středisko Severního Sinaje. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí odmítl možnost, že letadlo sestřelily teroristické skupiny, které v této oblasti delší dobu působí. Zprávy o tom, že teroristé letadlo sestřelili raketou, označil za „nepodložené a předčasné“.

Nebezpečný poloostrov

Situace na severu Sinaje je ale trvale nebezpečná. Ve středu v Aríši při pumovém útoku zahynulo šest lidí a deset osob bylo zraněno. K útoku, jehož terčem byl policejní klub, se přihlásila místní odnož radikální skupiny Islámský stát (IS) a útok podle ní spáchal sebevražedný atentátník. Podle egyptských sdělovacích prostředků útočník odpálil automobil s náložemi u vchodu do klubu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.