Lidovky.cz

Čínský prezident se setká s tchaj-wanským protějškem. Poprvé od roku 1949

Asie

  13:27
PEKING - Čínský prezident Si Ťin-pching se v sobotu setká v Singapuru se svým protějškem Ma Jing-ťiouem z Tchaj-wanu. Vůbec první schůzku vůdců obou zemí od roku 1949, kdy Čínu a Tchaj-wan politicky rozdělila čínská občanská válka, ve středu potvrdila čínská vláda.

Kombinovaný snímek tchaj-wanského prezidenta Ma Jing-ťioua (vlevo) a hlavy ČLR Si Ťin-pchinga. foto: ČTK

Podle agentury AP může být summit poslední šancí Číny dále posílit hospodářské a politické vztahy s Tchaj-wanem před tchajwanskými prezidentskými a parlamentními volbami plánovanými na leden. Vztahy Pekingu a Tchaj-peje se zlepšily právě za vlády prezidenta Ma Jing-ťioua, který je stoupencem bližší spolupráce obou zemí. Maova Národní strana (Kuomintang) ale v předvolebních průzkumech zaostává.

Čínu čeká historická schůzka s Tchaj-wanem. Uklidní napjaté vztahy?

Prezidenti Číny a Tchaj-wanu se nesetkali od roku 1949, kdy Čankajškův Kuomintang prohrál s Mao Ce-tungovými komunisty občanskou válku v Číně a jeho přívrženci si vytvořili novou základnu na ostrově Tchaj-wan 160 kilometrů od pevninské Číny.

Od té doby měly Tchaj-wan a Čína své vlády. Na Tchaj-wanu se vytvořila demokratická společnost, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany. Peking však pokládá Tchaj-wan za jednu z čínských provincií a hrozí Tchaj-peji vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil nezávislost.

Obezřetné sbližování

Po letech nepřátelství se Čína a Tchaj-wan začaly sbližovat v roce 2008 po nástupu tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua k moci. Od té doby bylo podepsáno 23 dohod, které se týkají obchodu, investic, turistického ruchu či dopravy mezi oběma územími.

Tchajwanští studenti protestují proti vlivu pevninské Číny (archivní snímek z roku 2014).

Plánovanou sobotní schůzku v úterý ohlásil mluvčí tchajwanského prezidenta. Podle něj mají být na pořadu jednání vzájemné vztahy a posílení mírového soužití při „zachování současného stavu“. Nepočítá se s podpisem žádné dohody, ani s vydáním společného prohlášení.

Čang Č’-ťün, šéf čínského úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu, ve středu uvedl, že oba vůdci si vymění názory na mírový rozvoj vzájemných vztahů. Si a Ma se setkají jako „vůdci dvou stran“ a v dokumentech se nebudou používat slova „prezident“ a „země“, prohlásil čínský mluvčí Čang. Podle něj jde o „pragmatickou dohodu v souladu s principem jedné Číny za situace, kdy politické spory ještě nejsou vyřešeny“.

Největší tchajwanské opoziční uskupení Demokratická pokroková strana (DPP), tradičně prosazující nezávislost Tchaj-wanu na Číně, obvinilo prezidenta Ma Jing-ťioua, že summit plánoval v tajnosti a že jeho prostřednictvím chce ovlivnit volby. Poté, co Ma Jing-ťiou odsloužil dvě volební období povolená ústavou, je favoritem voleb kandidátka DPP Cchaj Jing-wen.

Opoziční aktivisté protestují v ulicích proti plánované schůzce prezidenta Tchaj-wanu s generálním tajemníkem Komunistické strany Číny a prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem.

Obchod vs. riziko

Posilování obchodní spolupráce s Čínou by mohlo podle expertů Kuomintangu voliče ovlivnit, summit ale současně pro Kuomintang představuje riziko, poněvadž by se mohlo zdát, že se tato strana přátelí s Pekingem až příliš. To může naopak zhoršit její šance u voličů obávajících se vlády Pekingu.

Zatýkání podle seznamů. Čekají nás temné časy, říká bojovník za svobodu Hongkongu

Kritika přílišného sbližování stávající tchajwanské vlády s Čínou pomohla opoziční DPP před rokem k jasnému vítězství v místních volbách a zvýšila pravděpodobnost její výhry nejen v prezidentských, ale i v parlamentních volbách chystaných na 16. ledna.

Singapur byl pro summit zvolen jako neutrální hostitelská země vzhledem k tomu, že má dobré vztahy s Tchaj-wanem i s Čínou a etničtí Číňané tvoří většinu jeho obyvatel. Singapur hostil rozhovory Číny a Tchaj-wanu již v minulosti.

TCHAJ-WAN: SOUČÁST ČÍNY?

  • Tchaj-wan (dříve nazývaný Formosa) je ostrov v jihovýchodní Asii o rozloze 36 000 kilometrů čtverečních, na kterém žije přes 23,5 milionu obyvatel. S hustotou zalidnění 648 obyvatel na kilometr čtvereční patří k nejhustěji zalidněným územím na světě. Tchaj-wan se oficiálně nazývá Čínská republika a považuje se za pokračovatele státu téhož jména, který vznikl v roce 1912.
  • Když v roce 1949 čínský vůdce Mao Ce-tung vyhlásil založení nového státu - Čínské lidové republiky (ČLR), svržená kuomintangská vláda v čele s generálem Čankajškem nalezla útočiště na Tchaj-wanu.
  • Čína i Tchaj-wan se považují za legitimní představitele čínského národa. Tchajwanskou Čínskou republiku nicméně uznává v současnosti jen 21 převážně malých států zejména ve střední Americe a Karibiku, zatímco Čínskou lidovou republiku na pevnině většina zemí, včetně světových velmocí. Čína pokládá Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí Tchaj-peji vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil nezávislost.
  • Čankajšek vládl na Tchaj-wanu tvrdou rukou až do své smrti v roce 1975. Postup od totality k demokracii byl na Tchaj-wanu zahájen v červenci 1987 zrušením výjimečného stavu platného od roku 1947 a povolením činnosti politických stran. Výrazných politických reforem se však Tchajwanci dočkali až po roce 1988, kdy po zemřelém prezidentu Ťiang Ťing-kuovi, synovi Čankajška, nastoupil do nejvyššího státního úřadu Li Teng-chuej.
  • V průběhu druhé poloviny dvacátého století se Tchaj-wan rychlým rozvojem ekonomiky zařadil mezi "asijské tygry" (spolu s Hongkongem, Jižní Koreou a Singapurem). Tchaj-wan je významným výrobcem součástek pro konečnou montáž a export počítačů a dalších produktů vyspělých technologií na čínské pevnině. V současnosti je šestou největší ekonomikou v Asii a řadí se mezi prvních 20 největších ekonomik na světě. Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele v roce 2014 činil 22.600 dolarů.
  • Za strůjce oteplení v čínsko-tchajwanských vztazích je považován současný tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou, zvolený v roce 2008. Posílil především ekonomické vztahy mezi oběma stranami, otevřeny byly podnikatelské příležitosti a uvolnilo se cestování přes 150 kilometrů široký Tchajwanský průliv. Na obou stranách ale dosud přetrvává hluboká nedůvěra. Maův nástupce má být zvolen 16. ledna příštího roku.
  • V únoru 2014 se uskutečnilo mezi Čínou a Tchaj-wanem přelomové politické setkání. Čínský vicepremiér Čang Č'-ťün a tchajwanský ministr pro čínskou otázku Wang Jü-čch' byli za posledních 65 let nejvyššími představiteli obou zemí, kteří spolu jednali.
  • Peking prosazuje politiku jedné Číny, dlouhodobě se snaží o znovupřipojení ostrova k Číně. Mnozí obyvatelé Tchaj-wanu se podle agentur obávají autokratických zásahů Pekingu a na ostrově má značnou podporu hnutí za nezávislost.
  • Čína má navíc s Tchaj-wanem a dalšími zeměmi regionu spory o ostrovy v Jihočínském moři, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž se předpokládají rozsáhlá naleziště nerostných surovin.
  • Česká republika nemá navázány diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a kontakty s ním rozvíjí na nevládní úrovni.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.