Lidovky.cz

Španělé protestovali proti amnestii Frankových zločinů. Jiní na podporu diktátora hajlovali

Svět

  18:52
MADRID - Více než tisíc lidí v neděli požadovalo na demonstraci v ulicích Madridu uznání a vyšetření zločinů spáchaných během vlády diktátora Franciska Franka, který zemřel před čtyřiceti lety. Informovala o tom agentura AFP.

Frankovi podporovatelé si diktátora připomněli hajlováním a zpíváním fašistické hymny. foto: ČTK

Zákon o amnestii z roku 1977 znemožnil vyšetřování zločinů spáchaných během španělské občanské války v letech 1936 až 1939 a následné diktatury, kterou ukončila až Frankova smrt v roce 1975.

Frankovi podporovatelé se sešli v Madridu u příležitosti 40. výročí diktátorovy...
Frankovi podporovatelé v Madridu přistoupili i k fašistickým gestům.

Demonstranti v neděli v Madridu požadovali zrušení amnestijního zákona. V čele průvodu nesli transparent s nápisem požadujícím „konec beztrestnosti frankistů“. Někteří protestující nesli na transparentech jména obětí autoritářského režimu, řada účastníků protestu přinesla také červeno-zlato-purpurové republikánské vlajky.

Levicoví republikáni v občanské válce ve třicátých letech bojovali ve Španělsku proti Frankovým fašistům.

Odstranit zbývající symboly diktatury

Kromě zrušení zákona o amnestii požadovali účastníci manifestace také to, aby se začalo s naplňováním zákona o historické paměti, který v roce 2007 přijala socialistická vláda premiéra Josého Luise Zapatera.

Tento zákon nařizuje odstranění zbývajících symbolů Frankovy diktatury a slibuje pomoc pozůstalým obětí diktatury při hledání ostatků jejich blízkých v hromadných hrobech.

Básník Lorca byl podle archivů zabit na příkaz Frankova režimu

Konzervativní vláda premiéra Mariana Rajoye, která se k moci dostala v roce 2011, ale odmítá činit konkrétní kroky vedoucí k naplnění zákona s tím, že „nechce otevírat staré rány“.

„Země, která se nedokáže smířit se svou minulostí, nikdy nebude mít čisté svědomí. Nikdy,“ uvedl jeden z účastníků protestu, který se představil jako Manuel Núňez.

Už v sobotu se před Frankovým mauzoleem v takzvaném Údolí padlých (El Valle de los Caídos) severozápadně od Madridu sešly desítky aktivistů. Požadovaly odstranění ostatků diktátora z mauzolea, a to právě na základě zákona o historické paměti.

Kromě Franka a zakladatele krajně pravicové strany Španělská falanga Josého Antonia Prima de Rivery je v Údolí padlých pohřbeno i přes 30 tisíc obětí španělské občanské války.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.