Lidovky.cz

Belgická policie při zátahu zatkla 21 lidí, Abdeslam mohl prchnout do Německa

Svět

  7:41aktualizováno  16:18
BRUSEL - Belgická policie při šestadvaceti raziích v neděli a v pondělí ráno zadržela celkem 21 lidí. Zásahy jednotky provedly v Bruselu, Charleroi a v okolí Lutychu. Hledaný Salah Abdeslam, po němž policie pátrá kvůli údajnému zapojení do teroristických útoků v Paříži, mezi zadrženými není. V Bruselu platí už třetím dnem nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli bezprostřední hrozbě teroru.

Speciální policejní jednotky zasahovaly poblíž čtvrti Molenbeek. foto: Reuters

V Paříži mezitím pokračuje vyšetřování atentátů z 13. listopadu. Francouzský prezident François Hollande a britský premiér David Cameron se shodli na posílení spolupráce a výměny informací mezi svými tajnými službami. Zdůraznili také nutnost zintenzivnit boj proti organizaci Islámský stát (IS).

Při policejní operaci v Bruselu nebyly podle mluvčího prokuratury Erica Van Der Sypta nalezeny žádné zbraně ani výbušniny. Kromě hlavního města zasahovali policisté v neděli také v Charleroi na jihu země a dnes v okolí východobelgického Lutychu. O dalším osudu všech zadržených musí ještě dnes rozhodnout soud.

Podle belgických médií právě v okolí Lutychu policie zasahovala kvůli Salahovi Abdeslamovi, hledaný terorista jí ale údajně uprchl směrem do Německa. Prokurátor však tuto informaci popřel. Abdeslam je považován za jednoho z hlavních podezřelých, který se podle vyšetřovatelů přímo zapojil do přípravy a provedení teroristických útoků v Paříži, které si vyžádaly 130 životů. Jeden z Abdeslamových bratrů se v Paříži vyhodil do povětří.

Pár se objímá před koncertním domem Bataclan.
Pár turistů se přece jen najde. Pózují u armádního vozidla.

Při nedělním zátahu policie v centru belgické metropole uzavřela několik ulic. Obyvatelé dostali příkaz nepřibližovat se k oknům, hoteloví hosté nesměli vycházet ven. Už od soboty v Bruselu platí nejvyšší - čtvrtý stupeň bezpečnostních opatření a to kvůli informacím o bezprostřední hrozbě teroristického útoku. V Bruselu nejezdí metro, zavřeny jsou muzea a galerie, zrušena byla řada sportovních či kulturních akcí a dnes jsou uzavřeny i školy, včetně vysokých.

Ve Francii pokračuje vyšetřování atentátů z 13. listopadu. V bytě na pařížském předměstí Saint-Denis, v němž se ukrýval údajný strůjce útoků Abdelhamid Abaaoud, nenalezla policie zatím žádné útočné zbraně. Při středeční razii přitom teroristé na zásahovou jednotku stříleli a házeli i granáty. Podle policie je možné, že zbraně byly zničeny během výbuchu, který způsobil sebevražedný atentátník. Jeho identitu policie stále nezná. Ve vazbě nadále zůstává Jawad Bendaoud, který teroristům dal byt v Saint-Denis k dispozici.

V boji proti terorismu chce Francii pomoci i Británie. Hollande a Cameron chtějí mimo jiné posílit spolupráci svých tajných služeb. Londýn se chystá pomoci také v boji proti IS: Francouzským letounům dá k dispozici vojenskou základnu na Kypru. Cameron usiluje o zapojení Británie i přímo do náletů na pozice Islámského státu v Sýrii. V roce 2013 mu letecké údery na syrský režim poslanci ale neschválili.

Hollande dnes rovněž oznámil další zintenzivnění náletů na pozice IS v Sýrii i Iráku. Vůbec poprvé k nim dnes francouzská letadla využila také letadlovou loď Charles de Gaulle, která ve středu vyplula ze základny v jihofrancouzském Toulonu.

Teroristické útoky v Paříži by podle šéfa německého strojírenského koncernu Siemens Joea Kaesera mohly mít negativní dopad na investice. Zvýšená politická rizika v Evropě podle něj totiž posilují obavy ze zpomalení růstu celé světové ekonomiky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.