Lidovky.cz

Atomová válka místo večerníčku. Ruská televize hrozí Turkům v přímém přenosu

Vladimír Putin

  6:00
Od sestřelení Su-24 okupuje rétoriku Kremlu „zrádná“ Ankara - a ruský První kanál v populárním Večeru s Vladimirem Solovjovem opět dokázal, že drží prst na tepu doby. Přítomní hosté v hlavním vysílacím čase navrhli, že pokud bude Turecko sabotovat intervenci v Sýrii, je nutné „dotáhnout věci do jaderné války“. Opoziční list Novaja Gazeta reagoval kampaní za zákon, jenž by „zločince“ z televizní obrazovky umožnil potrestat.

„To je konec. To je válka.“ Večer s Vladimirem Solovjovem, tentokrát na téma Turecko. Na snímku ze záznamu jeden z hostů pořadu, režisér Karen Šachnazarov. foto: YoutubeReprofoto

Když Vladimir Putin minulý týden pranýřoval Turky kvůli sestřelení ruského suchoje a stýskal si, že Rusku uštědřili „ránu do zad“, přispěchal jeho jmenovec Žirinovskij s útěšnou radou ve svém tradičním duchu.

Spíše než činností v lavicích Státní dumy proslul kontroverzní předseda Liberálně-demokratické strany Ruska svými četnými zběsilými výroky. V srpnu 2014, jednom z nejbolestivějších vrcholů ukrajinské krize, kupříkladu označil Polsko a pobaltské země za „trpasličí státy určené k záhubě“, které může Rusko „vymazat z mapy“, jakmile se mu zlíbí.

‚Jediná bomba... a bude po městě‘

S tím, jak Putinův režim v boji o moc a prestiž přesunul pozornost od Ukrajiny k Sýrii a nově i Turecku, se změnily i řečnické priority Žirinovského. Sestřelení Su-24 bylo od Turecka „pitomost“ a pasovalo se jím do role „nepřítele číslo jedna“, prohlásil politik v rozhovoru pro moskevský rozhlas.

A jaderná velmoc zkrotí nepohodlný stát bezmála mrknutím oka, vzkázal jak do éteru, tak prezidentu Putinovi. „Jaderný útok může Instanbul zničit jedna dvě. Jediná atomová bomba (svržená na Bosporský) průliv vytvoří tak strašnou záplavu, sloup vody vysoký deset až patnáct metrů, a bude po městě. A tam je devět milionů (lidí),“ rozohnil se Žirinovskij. Obavy moderátora z možné odvety NATO smetl tím, že spojenci Turecka „nebudou chtít zemřít v jaderném ohni“.

Žirinovského horečnaté proklamace bývají i v samotném Rusku vnímány s odstupem - o dotyčném se koneckonců traduje, že ač formálně v politické opozici, bývá Kremlem využíván jako lakmusový papírek, jímž režim testuje reakce veřejnosti.

Večer v režii Prvního kanálu

‚To je válka.‘

  • Šachnazarov (o sestřelení Su-24): „Žádné omluvy, nic, drzost. Víte, co by bylo za SSSR? SSSR by tu (tureckou) leteckou základnu rozbombardoval. Hned druhý den. (Potlesk) A nikdo by nic neřekl. Prostě by tu leteckou základnu, odkud vzlétlo to letadlo, úplně zničili. A nikdo by ani nepípnul. Dnes to nemůžeme udělat. Ba co hůř. Jsme odříznuti... Turecko může zavřít průlivy. Naše vojenská skupina je tam, naše flotila... A jestli Turecko...
  • Solovjov: Nemůže. Podle zákona nemůže. A pokud to zkusí, tak skutečně dostane pořádně po palici.
  • Šachnazarov: No pak je nutné věci dotáhnout do nejvážnější fáze.
  • Solovjov: To je konec. To je válka.
  • Šachnazarov: ... dotáhnout do jaderné války! To je velmi vážná situace. Dali nám najevo, že máme ze Sýrie odejít.
  • Jevgenij Satanovskij (prezident Institutu Blízkého východu; v nadsázce): Ještě je tady návrh udeřit jadernou zbraní na Istanbul...

To ovšem není případ Prvního kanálu ruské státní televize: neúnavná mediální ústa Kremlu jsou nejsledovanější (a v mnohých oblastech i jedinou) stanicí v Ruské federaci. Diskusní pořad prominentního žurnalisty Vladimira Solovjova, jeden z hlavních taháků programu, si toho je plně vědom.

Zatímco neprodleně po zahájení ruských úderů na pozice v Sýrii Solovjov vysvětlil, že „jediná zahraniční moc, která může Sýrii poskytnout vojenskou podporu v souladu se zákonem, je Ruská federace“ a jeden z jeho hostů diváky poučil, že Sýrie je „svatá země, naše země“, tentokrát byla tématem číslo jedna turecká hrozba.

Už sestřelením ruského letounu spáchalo Turecko válečný zločin, ale v jeho silách je mnohem víc, naznačili diskutující. Zazněla například obava, že Ankara může uzavřít průlivy spojující Černé a Středozemní moře, odříznout tím ruské lodi od jednotek na Blízkém východě - a v konečném důsledku tak ohrozit nejen život ruských vojáků v Sýrii, tak sabotovat celou tamní intervenci.

Takový krok by ovšem vyžadoval radikální odvetu, prohlásil Karen Šachnazarov, filmový režisér a ředitel „ruského Hollywoodu“ Mosfilm. V takovém případě je podle něj „nutné dotáhnout věci do nejvážnější fáze... do jaderné války!“ Odpůrce Ruska během svého vypjatého monologu přirovnal k dotírajícím psům, moderátor Solovjov však svého hosta uklidnil: „Odkdy se lovci zajímají o osudy psů?“

Novaja Gazeta: Jsou to zločinci

Do veřejné debaty se zapojila i další prominentní figura putinismu, mluvčí ruské pravoslavné církve Vsevolod Čaplin. Vlivný duchovní dokázal, že jsou mu apokalyptická témata blízká, již svou pozoruhodnou dystopickou novelou Mašo a medvědi, v níž líčí temnou budoucnost Moskvy rozvrácené „fašistickými bestiemi, islámskými fanatiky a ukrajinskými revanšisty“.

‚Moskva v roce 2043? Pustina zničená Ukrajinci, islamisty a homosexuály‘

V úterním rozhovoru pro ruská média prohlásil, že je „lépe vůbec nežít, než žít v království Antikristově“, a dodal, že „třetí světová válka už je v plném proudu. Každý den v ní umírají lidé. Ale může se stát i očistným ohněm - jestli z ní vyvodíme ty správné duchovní závěry“, citoval Čaplina známý opoziční list Novaja Gazeta.

Liberální novináři sdružení v jeho redakci považují reakci prokremelské elity na stávající rusko-tureckou krizi za katastrofální a obávají se jejích důsledků - nejen pro samotnou Ruskou federaci, ale pro celý svět. „Skuteční zločinci jsou ti, kteří volají po použití jaderné síly nikoli jako odstrašujícího nástroje, ale jako zbraně odplaty,“ uvedla ve středu na svých webových stránkách.

Redakce listu vyzvala své čtenáře k podpoře veřejné iniciativy, jež je pod číslem 78F18105 umístěná na petiční doméně ROI.ru a požaduje „přijetí zákona, který by kriminalizoval volání po užití zbraní hromadného ničení“ - akt, jenž je podle autorů petice „horší než válečná propaganda či rasová a národnostní nesnášenlivost,“ neboť ohrožuje bytí lidstva jako takového.

Pokud petice nasbírá sto tisíc podpisů, připomíná Novaja Gazeta, vláda Ruské federace je ze zákona povinna její požadavky projednat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.