Lidovky.cz

Zničíme Islámský stát, slíbil Obama. Střelba v Kalifornii byla terorismus

Svět

  7:20aktualizováno  7:22
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama označil střelbu v kalifornském San Bernardinu za teroristický čin, jehož účelem bylo zabíjet nevinné lidi. Řekl to v neděli v proslovu k národu z Bílého domu z Oválné pracovny Bílého domu, odkud se obrátil na občany v reakci na střelbu, při níž bylo zabito 14 lidí. Ve 13minutovém proslovu k národu Obama rovněž hovořil podrobněji o boji proti terorismu a slíbil zničení takzvaného Islámského státu (IS).

Prezident USA Barack Obama během svého proslovu v Oválné pracovně, kde označil střelbu v Kalifornii za teroristický čin. foto: ČTK

Americký prezident Barack Obama označil středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu za teroristický čin, jehož účelem bylo zabíjet nevinné lidi. Řekl to v neděli v proslovu k národu z Oválné pracovny Bílého domu, odkud se obrátil na občany v reakci na střelbu, při níž bylo zabito 14 lidí. Ve 13minutovém projevu Obama rovněž hovořil podrobněji o boji proti terorismu a slíbil zničení takzvaného Islámského státu (IS).

Obama v živě vysílaném vystoupení hovořil o stavu vyšetřování střelby v San Bernardinu, o terorismu a opatřeních v boji proti němu.

Podle amerického prezidenta se dosud neobjevil žádný důkaz, že by střelci ze San Bernardina, muslimský manželský pár, byli řízeni zahraniční teroristickou skupinou. FBI stále shromažďuje fakta, řekl prezident.

Schůzka Obama-Hollande: Nesmíme stupňovat napětí, Islámský stát je hrozba pro všechny

Jisté však podle Obamy je, že útočníci ze San Bernardina byli zradikalizovaní. Americký prezident v té souvislosti upozornil například na nebezpečí šíření radikalismu po internetu, a proto by podle něj měl být omezen přístup lidí k příslušnému obsahu na sociálních sítích. Vyzval proto technologické firmy, aby se připojily k boji proti IS a jeho velmi aktivní propagandě na sociálních sítích.

Podle amerických vyšetřovatelů mají kalifornský útok na svědomí manželé Syed Farook a Tashfeen Maliková. Ta v den útoku slíbila oddanost Islámskému státu a jeho šéfovi na Facebooku.

Hrozba terorismu v posledních několika letech postoupila do nové fáze, řekl dále americký prezident. Teroristé se nyní podle něj uchylují k novým formám násilí, jakou byla například střelba v Kalifornii.

Obama chce omezit dostupnost zbraní

Obama Američanům slíbil, že učiní vše, aby je ochránil. „Zničíme IS a další organizace, které se pokusí nás zabíjet,“ zdůraznil Obama. Úspěch podle něj nebude záviset na „silných slovech“, ale silných a chytrých činech.

IS podle Obamy nejedná ve jménu islámu. Americký prezident upozornil, že jeho oběťmi jsou většinou právě muslimové. Ty vyzval, aby bojovali proti „extremistickým ideologiím“. Šíření radikálního islámu je podle něj „skutečným problémem, s nímž se muslimové musí bez omlouvání vypořádat“.Americká armáda prý bude nadále pronásledovat teroristy, ať jsou ve kterékoli zemi. Spojené státy se však nenechají zatáhnout do pozemní války v Iráku a Sýrii, řekl prezident.

Prezident zároveň vyzval Američany, aby se neobrátili proti muslimům v USA. IS je prý hnán touhou zažehnout válku mezi Západem a islámem.

Obama ve svém projevu rovněž opětovně vyzval Kongres ke schválení zákonů omezujících držení střelných zbraní. Prohlásil, že policejní a zpravodajské orgány mohou být jakkoli efektivní, ale potenciální střelce identifikovat nedokážou. Zablokovat přístup možných vrahů ke zbraním je podle prezidenta záležitostí národní bezpečnosti. „Co můžeme a musíme udělat, je ztížit jim možnost zabíjet,“ prohlásil prezident.

Projevy z Oválné pracovny jsou zřídka

Republikány ovládaný Kongres ale Obamovi sotva vyhoví. Minulý čtvrtek například Senát zamítl návrh zákona, který zakazuje prodávat zbraně lidem, jež vyšetřovatelé podezírají z terorismu. Obhájci držení zbraní tvrdí, že podobný krok by poškodil práva lidí, kteří nebyli odsouzeni z žádných zločinů.

Střelci ze San Bernardina si legálně opatřili útočné pušky a velké množství munice a výbušnin. Na vánoční besídce ve středisku sociálních služeb minulou středu zastřelili 14 lidí a dalších 21 zranili.

Střelba v Kalifornii: pohádal se na vánočním večírku, pak se vrátil a začal zabíjet

Obama se k projevům přenášeným televizí z Oválné pracovny uchyluje velmi zřídka. Do neděle tak učinil jen dvakrát, naposledy v roce 2010, když oznamoval ukončení bojových misí v Iráku.

Obamův projev ale podle některých komentátorů neuspokojí kritiky nynějšího amerického postupu proti terorismu. Prezident neoznámil žádný nový posun v americké strategii a nenavrhl žádné nové recepty pro porážku Islámského státu. To potvrzuje jeho důvěru v nynější politiku i absenci snadných řešení v zápase s teroristickými skupinami.Podle agentury AP odráží Obamovo vystoupení v hlavním vysílacím čase obavy jeho poradců, že dosavadní vyjádření prezidenta nebyla dostatečně průrazná. Bílý dům je zvláště znepokojen kontroverzní rétorikou některých republikánských prezidentských kandidátů vůči muslimům.

Vůdce republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Paul Ryan označil Obamův projev za „polovičatý pokus obhájit nynější politiku a zároveň odvrátit pozornost od jejího nezdaru“. Kritika prezidentské strategie zaznívá i z vlastního Obamova demokratického tábora. Favoritka pro demokratickou nominaci na prezidentský úřad Hillary Clintonová ještě před Obamovým projevem prohlásila, že boj proti Islámskému státu USA nevyhrávají.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.