Lidovky.cz

Stíhačky u pláže. Do Chorvatska dorazila americká letadlová loď Harry S. Truman

USA

  20:36
SPLIT - Přestože tu turistická a koupací sezóna skončila před několika měsíci, lavičky i promenáda kolem oblázkových pláží ve Splitu žijí v prosincových dnech hned od rána. Vyhlášené letovisko v Dalmácii získalo novou atrakci. V zálivu zakotvila obří americká letadlová loď USS Harry S. Truman.

Letadlová loď Harry S. Truman. foto: Wikimedia

„Jsme odhodlaní pomoct našim francouzským spojencům,“ loučil se kapitán Ryan Scholl, když se svým plavidlem vyrážel letos 16. listopadu z domovského doku v americkém Norfolku. Jen tři dny předtím v Paříži krvavě zaútočili radikálové hlásící se k Islámskému státu.

Loď, jejichž několik desítek stíhaček F-18 se v nejbližších týdnech s velkou pravděpodobností zapojí do operace nad Sýrií a Irákem, se teď předvádí na Jadranu. Během svého sedmiměsičního nasazení však bude operovat především ve Středozemním moři a Perském zálivu.

Ještě než od Splitu odpluje, ve středu 9. prosince se na její palubě setkají zástupci Spojených států, Albánie, Bosny, Chorvatska, Černé hory a Slovinska. Chorvatské ministerstvo obrany už prohlásilo, že přítomnost lodi a naplánovanou schůzku bere jako potvrzení úzké spolupráce s Washingtonem na zajištění bezpečnosti regionu.

Čeká se na francouzské rozkazy

Americká strana očekává, že s lodí USS Harry S. Truman bude na Středním východě plnit především ty úkoly, o které je v nejbližší době požádá Paříž. V bruselské centrále NATO proto už probíhají jednání. „Operace nám umožní ještě víc prohloubit vzájemnou spolupráci, sjednotíme naši komunikaci a postupy a další dovednosti,“ popisuje jeden ze členů americké armádní delegace při NATO.

Konkrétně může jít třeba o to, že USS Harry S. Truman využije pro průzkum namísto svých doprovodných plavidel francouzskou či britskou fregatu.

Posádka letadlové lodi Harry Truman, která aktuálně kotví u pobřeží...
Z letadlové lodi Harry Truman právě odlétá stíhačka...

Masivní nasazení spojeneckých letadel proti pozicím Islámského státu, které v posledních dnech citelně podpořilo i Německo a Velká Británie, stále zřetelněji potvrzuje, že do pozemní operace v Sýrii a Iráku se Severoatlantické alianci ani USA nechce. „Pravděpodobně by vyvolala ještě masivnější imigrantskou vlnu,“ myslí si Earl Litzenberger, zástupce amerického velvyslance při NATO. „Pokud by k pozemní akci mělo dojít, bude to úkol pro lokální armády,“ pokračuje.

Křižník i útočné lodě

“Útočnou skupinu Truman“ netvoří pouze letadlová loď s více než pěti tisíci námořníky a letci, stíhačky F-18, vrtulníky Black Hawk a průzkumné letouny, ale i další plavidla. V akci ji doprovází ještě raketový křižník USS Anzio a útočné lodě USS Gravely, Bulkeley a Gonzalez. Všichni by se měli do amerického Norfolku až v polovině příštího června.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.