Lidovky.cz

Je slavný trosečník kanibal? Snědl našeho syna, žalují Alvarengu pozůstalí

Svět

  6:00
Slavný příběh trosečníka, který 15 měsíců bloudil vlnami Pacifiku, má soudní dohru. Zatímco Salvador Alvarenga vysilující odyseu přežil, jeho mladší kolega zemřel hlady – a pozůstalí teď Alvarengu žalují, že tělo zesnulého pozřel. Jako kompenzaci požadují milion dolarů.

Slavný trosečník. José Salvador Alvarenga nedlouho po svém zachránění z vln Pacifiku. foto: Reuters

Šestatřicetiletý José Salvador Alvarenga loni v lednu ohromil svět, když se zčistajasna vynořil na břehu odlehlého atolu Ebon, který je součástí Marshallových ostrovů. Rybář původem ze středoamerického Salvadoru strávil ve vlnách Tichého oceánu neuvěřitelných 438 dní a Pacifik ho odnesl na 11 tisíc kilometrů daleko od mexického pobřeží, odkud spolu s Ezequielem Córdobou v listopadu 2012 vypluli.

Trosečník přežil rok na moři. Byl trochu mimo, ale je zdravý, říká lékař

Přesto byl v překvapivě dobrém zdravotním stavu. Pravda, kůži mu zrudla od slunce, nestříhané vlasy a vousy se spletly do divokých chuchvalců a jeho mysl byla poněkud zmatená, do vychrtlosti měl ovšem daleko.

Marshallovy ostrovy se nacházejí přibližně 3000 kilometrů severovýchodně od Papuy-Nové Guineje.

Marshallovy ostrovy se nacházejí přibližně 3000 kilometrů severovýchodně od Papuy-Nové Guineje.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Slavnostní slib

Alvarengův zázračný příběh se okamžitě stal mediálním hitem. Trosečník dychtivým novinářům popisoval, jak se jeho rybářská loď stala hříčkou běsnící bouře, která plavidlu vyřadila vysílačku a spláchla z jeho paluby veškeré zásoby. Vysvětloval, že za svůj život vděčí dešti, želví krvi a vlastní moči, které mu uprostřed slaného oceánu sloužily jako náhrada pitné vody, a holýma rukama uloveným rybám a ptákům, díky nimž nestrádal hlady.

Přežil jsem díky želví krvi, líčí trosečník. Ne všichni mu však věří

Jeho nezkušený mladší kolega se však vysilujícím podmínkám neuměl přizpůsobit, tvrdil Alvarenga o Córdobovi, a po několika měsících z něj oceán vysál život. Než dvaadvacetiletý Córdoba zemřel, Alvarenga mu odpřisáhl, že najde jeho matku a předá jí zprávu o synově osudu. Kromě toho musel umírajícímu slavnostně přislíbit, že jeho tělo nebude pojídat.

A svůj slib splnil: po šesti dnech, kdy Córdobova mrtvola tlela na ostrém slunci, ji Alvarenga s těžkým srdcem pohřbil pod hladinou Pacifiku. „Chtěl jsem se zabít, ale nešlo to. Prosil jsem Boha, aby mě zachránil,“ uvedl tehdy.

‚Lže, snědl ho‘

Tolik verze nejslavnějšího trosečníka posledních let, které podle odborníků nasvědčují i test na detektoru lži. Jenže rodina tragicky zesnulého Ezequiela Córdoby pohlíží na věc jinak.

Nedlouho poté, co populární Alvarengův příběh vyšel knižně, nařkli pozůstalí přeživšího ze lži a podali na něj žalobu. U soudu deklarují, že Alvarenga se svému slibu zpronevěřil a Córdobovo tělo pojídal. Za údajný akt kanibalismu spáchaný na jejich příbuzném požaduje Córdobova rodina kompenzaci milionu dolarů.

Salvador Alvarenga.

Alvarengův obhájce Ricardo Cucalon míní, že za žalobou stojí touha přiživit se na výdělečném příběhu. „Domnívám se, že jejich požadavek je součástí nátlaku, kterým si tato rodina chce pojistit podíl na autorských honorářích,“ citoval Cucalonovo vyjádření pro salvadorská média deník The Times.

Salvador Alvarenga přitom už jednomu požadavku na vyplacení milionu dolarů čelí – kuriózně ze strany svého někdejšího právníka. Benedicto Perlera žene svého exklienta před soud navzdory tomu, že Alvarenga zná už od jeho dětství. Jenže oba muži se loni rozhádali, a Perlera se přidal na stranu Córdobových blízkých. „Společně bychom byli velmi úspěšní,“ zalitoval v lednu roztržky s Alvarengem. „Jeho příběh má hodnotu hromady peněz.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.