Lidovky.cz

Islámská koalice proti teroru? Hezký slogan k ničemu, míní íránský diplomat

USA

  6:00
Syrská vláda a opozice musí vyřešit své spory a společně porazit teroristy, tvrdí Madžíd Takht Ravanší, náměstek íránského ministra zahraničí a vyjednávač jaderné dohody. „Dá’iš (Islámský stát) představuje nebezpečí pro všechny lidi na celém světě. Každá země má povinnost proti němu bojovat,“ říká v rozhovoru pro LN.

IS je hrozba. Madžíd Takht Ravanší, náměstek íránského ministra zahraničí, soudí, že před nebezpečím džihádistů z IS není imunní žádný stát. foto: Reuters

LN: Co očekáváte od procesu implementace jaderné dohody mezinárodních mocností s Íránem a kdy by mohly být ukončeny sankce?
Nacházíme se v kritické fázi jaderné dohody. V úterý (15. prosince) se ve Vídni sešla Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii, aby uzavřela složku týkající se otázek PMD (možné vojenské dimenze íránského jaderného programu – pozn. red.). Došli k závěru, že se opravdu nejednalo o vojenské otázky, protože v minulosti nikdy žádné vojenské aktivity neprobíhaly. Proto je uznání atomové agentury mílovým krokem k usnadnění implementace dohody. Doufejme, že budeme mít dohodu o implementaci během prvních deseti dnů v lednu.

ANALÝZA K TÉMATU:

Připravili jsme už všechny nutné kroky, které musíme učinit, a po uzavření případu ve Vídni uděláme i ty zbývající. Druhá strana – Evropské unie a Spojené státy – se už písemně zavázala k ukončení všech sankcí, které byly spojeny s jaderným programem. Až tedy splníme naše závazky a ověří to Mezinárodní atomová agentura, sankce budou automaticky ukončeny.

Íránští vědci ve výzkumné místnosti jaderného zařízení.

LN: Pokud půjde implementační proces hladce, očekáváte v příštím roce další rozvoj vzájemných vztahů se Západem a jmenovitě Spojenými státy?
Implementace jaderné dohody je jedna věc, naše vztahy s USA jsou věc druhá. Teď soustředíme naši veškerou pozornost k implementaci dohody. Je důležité, aby byla implementace úplná. Když se podíváte na zprávu Rady guvernérů o plnění dočasné dohody, kterou jsme podepsali v Ženevě před třemi lety, uvidíte, že Írán udělal vše, aby naplnil své závazky. Jsme si jistí, že to je i případ implementace této jaderné dohody. Doufáme proto, že své závazky splní i druhá strana, EU a Spojené státy – zvláště se to týká ukončení sankcí. Víme, že jsou tu určité kruhy a lidé, kterým se dohoda nelíbí, a že se budou pokoušet ji sabotovat. Všichni proto musíme být opatrní a musíme dohodu implementovat celou.

John Kerry (vlevo) se svým íránským protěškem Mohammadem Džavádem Zarífem.

Implementace nám vydláždí cestu k další spolupráci se Západem. V Evropské unii – ani jejích členských státech – nevidím jediný problém, který by bránil prohloubení vztahů. Co se ale týče našich vztahů s USA: nemyslím, že by bylo rozumné předvídat, co se stane v budoucnu. Mezi implementací dohody a stavem našich vztahů se Spojenými státy tedy nevidím žádnou spojitost.

LN: Pojďme do válčící Sýrie. Vidíte jako reálné, že se mezinárodní společenství dohodne na nějakém scénáři k ukončení války? Zdá se, že v posledních měsících se pozice jednotlivých států přece jen trochu sbližují...
Sýrie je velice komplikovaný případ. Především si musíme přiznat, že tento konflikt nemá vojenské řešení. Krveprolévání musí skočit. V Sýrii jsme ale svědky fenoménu nazvaného Dá’iš (arabská zkratka pro Islámský stát – pozn. red.), to ale není jediný problém, jsou tam i jiné teroristické skupiny, které jsou i v Iráku. Podle našeho názoru je potřeba vytvořit společnou frontu, která porazí teroristy.

Teroristé už provádějí operace i mimo Sýrii a Irák, poslední byla v Paříži. Pokoušejí se vytvářet problémy v Evropě, na Blízkém východě i v dalších regionech. Je to tedy mezinárodní problém. Když tento závěr přijmeme, měli bychom zároveň přijmout i řešení, které bude mít mezinárodní charakter. Proto si myslíme, že všechny země, které jsou schopné bojovat s terorismem, by se měly k jednotné frontě proti teroru připojit. Syrská vláda a opozice by se měly pokusit vyřešit své spory a zapojit se do této fronty. Víme, že je to těžké, jiná cesta ale není.

O to se snažíme ve vídeňském procesu. Už proběhla dvě kola jednání a my jsme připraveni tomuto procesu věnovat ještě více času a energie. Neměli bychom zapomínat na fakt, že pokud je v Sýrii mocenské vakuum, budou z něj těžit pouze teroristé. Je na syrském lidu, aby si zvolil, kdo bude jejich prezidentem. Ostatní země by se měly pokusit usnadnit vnitřní syrský dialog.

Společný snímek diplomatů po vleklém jednání v Lausanne. Zleva Wang Čchün...
Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf.

LN: Zdá se, že Rusko by se spokojilo s alavitským státem na syrském pobřeží a že Sýrie ve svých původních hranicích už nebude existovat. Jak vidíte budoucnost tohoto území vy?
Jsme proti desintegraci Sýrie. Měli bychom velmi vážně usilovat o zachování územní integrity Sýrie a žádná země by neměla porušovat její suverenitu. Věříme, že syrský lid je schopný porazit teroristy, a jak už jsem řekl, měla by se proti nim spojit i vláda s opozicí. Nemůžeme tedy přijmout žádný pokus kohokoliv zmocnit se nějaké části syrského území. Sýrie je členským státem OSN a my si myslíme, že si zaslouží hrát svoji úlohu v mezinárodním společenství.

Amerika je se zvrácenými Saúdy v posteli, zlobí se Hříšník v Mekce

LN: Mluvil jste o společné frontě proti terorismu. Saúdská Arábie nedávno oznámila, že ustavila islámskou koalici proti terorismu, Írán v ní však chybí. Byli jste do ní pozváni?
Ne, nebyli jsme pozváni. My ale potřebujeme opravdové úsilí každého státu, nejen nějaké slogany. Nemůžete jen říkat hezké věty a zároveň nedělat nic. Bohužel víme, že v Sýrii operují teroristické skupiny s pomocí některých zemí. Je fakt, že některé země teroristům pomáhají. Potřebujeme jen politickou vůli, kterou převedeme do akce.

LN: Pokládáte Dá’iš (Islámský stát) za hrozbu pro Írán?
Dá’iš je hrozbou pro každého. Každá země má proto povinnost bojovat proti němu a jeho ideologii. Oni nejsou jen regionální hrozbou, ale představují nebezpečí pro všechny lidi na celém světě. Žádná země nemůže mít pocit, že je proti tomuto nebezpečí nějak imunní.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.