Lidovky.cz

Policisté v americkém Bangoru baví svým Facebookem. Fandí jim lidé napříč zemí

USA

  8:00
BANGOR (MAINE) - Nejpopulárnější zábavné místo ve městě Bangor, ležící na jihu státu Maine ve Spojených státech, není restaurace ani bar. Nenajdete jej ani na mapě. Objevíte ho totiž na internetu. Facebooková stránka místní policie se stala oblíbeným čtením pro obyvatele napříč Maine. Poddůstojník Tim Cotton zveřejňuje vtipné obrázky či videa z policejního oddělení.

Příslušnice bangorské policie s populární kachnou. foto: FB Bangor Maine Police Department

„Vážený pane, oceňujeme, že jste nám poslal tuto fotografii. Samozřejmě jsme znepokojeni. Zeptali jsme se řidiče jednotky č. 22, zda během jeho dnešní služby došlo k nějakým nehodám a on nám sdělil, že ne,“ glosoval Cotton snímek policejního auta svého kolegy, které uvízlo ve vodě. „Když jsme ho (kolegu) přivezli na služebnu, neměl na sobě kalhoty, ale modré mokré plavky. Za pasem místo zbraně měl šnorchl.“

Od chvíle, kdy se Tim Cotton stal správcem facebookové stránky bangorské policie, vzrostl počet jejích fanoušků na 72 tisíc, což je dvojnásobek počtu obyvatel Bangoru. „Nikdy jsem nebyla v Maine, ale miluji jejich policejní oddělení,“ napsala například fanynka LaToya Griffinová na jejich stránku. „Je to jedna z mých nejoblíbenějších stránek,“ oznamuje na jejich Facebooku Jeannine Golpeová.

Překvapivý úspěch

Cotton byl úspěchem stránky zprvu zaskočený. „Všechno se začalo šířit celostátně. Možná jsem přišel včas, abych lidem ukázal i pozitivní stránku policie,“ říká ke své funkci správce facebookové stránky.

Tim Cotton je 52letý rodák z Maine a tvrdí, že každodenní práce s Facebookem pro něj byla velkým skokem - 13 let pracoval jako detektiv. „Vše jsem se učil za pochodu, opravdu nejsem odborník na sociální sítě,“ vysvětluje, proč pro něj zpočátku spravování stránky bylo těžké.

Cotton pracuje u policie 27 let a rozhodl se, že se své nové role ujme zopdovědně. Začal pracovat se svým smyslem pro humor a jen doufal, že tím nikoho neurazí. „Myslím, že humor je univerzální jazyk,“ říká.

S nápadem na netradiční příspěvky šel za svým šéfem, který mu vše odsouhlasil. A tak to všechno začalo. První fotografie, kterou Cotton zveřejnil, zobrazuje jednotku SWAT na dětském hřišti „při tréninku“ k níž připsal: „Převzali kontrolu nad houpačkami. Raději vám nebudu ukazovat, co se stane, když jsou k dispozici jen dvě houpačky pro tři členy SWAT. Příslušníci pak odešli hrát Xbox do Jimmyho domu“.

Swat na netradičním cvičení.

Kachna vede

Překvapivě hlavní hvězdou Facebooku policejního oddělení v Bangoru není Tim Cotton, ale vycpaná kachna na dřevě, kterou zachránil před pár lety z odpadkového koše tamního advokáta. Začal ji nenápadně umisťovat na fotografie, aby zjistil, jestli si toho fanoušci všimnou. Zaregistrovali to a nakonec se z kachny stal hit. „Myslel jsem si, že ji použijeme jen na pár snímcích. Jen tak, pro zpestření. Naši fanoušci ji teď přímo vyžadují,“ komentuje Cotton s úsměvěm.

Kachnu fanoušci stránky vyžadují.

Tim Cotton ale nevyužívá stránku jen pro sdílení vtipných momentek. Často na ni umisťuje výzvy o pomoc při hledání podezřelého, nejčastěji z loupeže. V Bangoru je totiž hodně drogově závislých, kteří si právě za kradené zboží pořizují svou drogu. Například v případě hledání osoby, která vykradla dobrovolnickou kasičku v místní knihovně, napsal: „Od této chvíle je tento člověk označen jako zločinecký lotr. Peníze měly posloužit jako financování nových projektů knihovny. Nestydíte se?“

„Je to pro mě v podstatě terapie,“ říká ke své funkci správce Cotton. Je to svým způsobem terapie i pro bangorskou komunitu. „Jsem z Bangoru a jsem nesmírně hrdá na naše policejní oddělení. Děkuji, že jste s námi takhle ve spojení“ napsala jedna z mnoha fanynek stránky Sirena St. Oursová.

Nepřátelství k policii

Cotton si uvědomuje určité nepřátelství vůču policii v Bangoru. Město se stalo svědkem několika protestů v reakci na střelbu policie v jiných státech. Nikdy se ale situace nevyostřila natolik jako například ve Fergusonu či v městě Baltimore. „Nemají rádi to, co reprezentujeme. Minimálně 50 procent lidí, s kterými se setkáte, vás tady nechce,“ uvádí k mnohdy těžké úloze policie.

Cotton se ale domnívá, že místní lidé vědí o hlavním úkolu policie - chránit lidi a starat se o ně. Facebook policejního oddělení spravuje v dobré víře. Za tímto účelem se téměř vždy loučí se svými příznivci jasným vzkatem. „Muži a ženy z policejního oddělení Bangor jsou tady.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.