Lidovky.cz

Švédsko přitvrdilo. Dopravci mířící do země musí kontrolovat identitu cestujících

Afghánistán

  7:54aktualizováno  13:31
STOCKHOLM - Švédsko v reakci na uprchlickou krizi začíná od pondělí uplatňovat zákon, podle kterého musí všichni dopravci pod hrozbou pokuty až 50 tisíc švédských korun (téměř 150 tisíc korun) kontrolovat totožnost svých pasažérů mířících do Švédska. Opatření tvrdě kritizují provozovatelé vlaků, autobusů a trajektů, ale i dánská vláda. Kodaň nicméně v pondělí zavedla kontroly na hranici s Německem.

Migranti ve švédském kempu v Malmoe. foto: Reuters

Desetimilionové Švédsko prudce změnilo svou otevřenou politiku vůči migrantům, když loni zde požádalo o azyl více než 160 tisíc osob, hlavně ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. V polovině listopadu země obnovila pasové kontroly na hranici u Malmö.

K hraničním kontrolám kvůli krizi přistoupily již i další země v Evropě. Patří mezi ně Německo, Rakousko, Francie či Belgie. Odůvodňují to mimořádnými okolnostmi týkajícími se bezpečnosti a hrozeb terorismu.

Švédské státní dráhy SJ již oznámily, že od pondělí ruší veškeré železniční spoje s Dánskem, neboť společnost nebude schopná kontrolu totožnosti cestujících provádět. Další železniční přepravci omezují počet souprav a varují, že cesta mezi oběma zeměmi by se mohla výrazně prodloužit.

Reakce Kodaně

Dánsko v pondělí s okamžitou platností zavedlo dočasné kontroly na hranici s Německem. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Lars Lökke Rasmussen. Kodaň tak prý musela reagovat na obdobný krok Švédska, které nařídilo dopravcům kontrolovat totožnost svých pasažérů mířících do země z Dánska.

Zatímco Švédsko svou otevřenou politiku vůči migrantům změnilo teprve nedávno, Dánsko tvrdou azylovou politiku prosazuje už delší dobu. Přísnější postup slíbila už před loňskými červnovými volbami.

Loni Dánsko snížilo finanční podporu žadatelům o azyl. Na konci listopadu pak parlament schválil také soubor legislativních změn, které dál zpřísňují azylovou politiku této severské země. Kritiku vyvolal návrh zabavovat migrantům šperky a další cennosti, jejichž prodejem by Kodaň získala prostředky na jejich ubytování, zdravotní péči a vzdělání.

K hraničním kontrolám kvůli krizi přistoupily již i další země v Evropě. Patří mezi ně Německo, Rakousko, Francie či Belgie. Odůvodňují to mimořádnými okolnostmi týkajícími se bezpečnosti a hrozeb terorismu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.