Lidovky.cz

KLDR: Otestovali jsme vodíkovou bombu. Pobouření Japonci vysílají letadla

USA

  7:03aktualizováno  13:56
Pchjongjang/Soul/Tokio - Severní Korea ve středu sdělila, že provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy. Překvapivé oznámení podle agentury AP pravděpodobně prohloubí mezinárodní izolaci země a vyvolá tlak na další sankce v rámci OSN. Řada odborníků však bombastické prohlášení KLDR zpochybňuje. Japonské ministerstvo vnitra nasadilo tři letadla, aby shromáždila ze vzduchu možný radioaktivní materiál k analýze.

Kim Čong-un a jeho armádní suita na stráži hranic (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Kim Čong-un naznačil, že KLDR má vodíkovou bombu: Jsme připraveni k explozi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu už loni v prosinci. Spojené státy a zahraniční experti byli tehdy skeptičtí.

Nicméně ve středu 6. ledna zaznamenala americká geologická služba USGS v KLDR otřesy o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 SEČ. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, zatímco podle jihokorejských seismologů bylo na povrchu. Otřesy ihned vyvolaly podezření, že Pchjongjang provedl jaderný test.

Masové shromáždění Severokorejců na náměstí Kim Il-songa v Pchjongjangu.
Soul po oznámeném testu svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady státu....

Po zhruba dvou a půl hodinách oznámila jihokorejská televize, že šlo test vodíkové pumy. Davy lidí oblečených v tlustých zimních kabátech, kteří se shromáždili u obří obrazovky poblíž nádraží v severokorejské metropoli, podle agentury AP propukli v jásot, když moderátorka oznámení četla.

Severokorejský režim vzápětí prostřednictvím státní agentury KCNA oznámil, že bude pokračovat v posilování svého jaderného programu. Chce se tak prý bránit proti „nepřátelské politice Spojených států“. Ve svém zbrojním programu prý bude Pchjongjang pokračovat tak dlouho, dokud bude Washington zachovávat svůj „agresivní postoj“.

Tři zkoušky jaderných bomb

  • 9. října 2006 - KLDR provedla první test jaderné bomby. Podle zahraničních seizmických měření exploze odpovídala výbuchu dvou až 12 kilotun trinitrotoluenu (TNT). Japonci epicentrum otřesů lokalizovali poblíž přístavu Čchongdžin. RB OSN schválila sankce vůči KLDR, která to označila za vyhlášení války.
  • 25. května 2009 - KLDR oznámila, že provedla druhý podzemní jaderný test v oblasti, kde komunistický režim poprvé vyzkoušel jadernou zbraň v říjnu 2006. Síla jaderné zkoušky odpovídala výbuchu až 20 kilotun TNT. Výbuch byl přibližně stejně silný jako atomová bomba, kterou v roce 1945 svrhly USA na japonské Nagasaki.
  • 12. února 2013 - Severní Korea uskutečnila svůj historicky třetí pokusný jaderný výbuch. Podle jihokorejského ministerstva obrany výbuch odpovídal síle až devíti kilotun TNT, což je zhruba poloviční síla pumy Fat Man, kterou v srpnu 1945 svrhly USA na Nagasaki.

KLDR zároveň uvedla, že bude jednat jako zodpovědná jaderná mocnost a jadernou zbraň nepoužije, pokud nebude narušena její suverenita. Svůj jaderný arzenál prý také neposkytne třetí straně.

Pochybnosti

Řada expertů ale tvrzení KLDR zpochybnila s poukazem na malou intenzitu výbuchu. Podle jihokorejských zpravodajských služeb měl výbuch sílu šesti kilotun TNT, což zhruba odpovídá síle posledního jaderného testu KLDR z roku 2013. Výbuch vodíkové pumy přitom může být několiksetkrát mocnější než exploze běžné jaderné bomby.

Japonské, jihokorejské ani ruské úřady navíc nezaznamenaly žádnou radiaci. Jihokorejské ministerstvo obrany vyjádřilo přesvědčení, že Severokorejci pouze přidali malé množství vodíku do běžné jaderné bomby. Ověřit nezávisle tvrzení KLDR, pokud to vůbec bude možné, potrvá podle expertů několik dní či týdnů.

„Vzhledem k rozsahu je těžké uvěřit, že to byla skutečně vodíková bomba,“ uvedl Čang Uk z Korejského obranného a bezpečnostního fóra. „Mohli testovat nějaký druh přechodové (pumy) mezi jadernou a vodíkovou bombou, ale pokud nedodají jasný důkaz, je těžké tomu tvrzení uvěřit,“ dodal.

Také podle dalších odborníků Severokorejci pravděpodobně přidali izotop vodíku do běžné jaderné bomby. „Protože je to skutečně vodík, mohou tvrdit, že jde o vodíkovou bombu,“ uvedl jaderný expert Joe Cirincione citovaný agenturou Reuters. „Není to ale skutečná termonukleární bomba,“ dodal.

Jaderná bomba vs. vodíková puma

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.

Pchjongjang zatím provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013, všechny v Pchunggje na severovýchodě země. Kvůli svému zbrojnímu programu podléhá tvrdým sankcím USA, Evropské unie a OSN

Japonské ministerstvo vnitra nasadilo tři letadla, aby shromáždila ze vzduchu možný radioaktivní materiál k analýze. „Abychom pochopili dopady možného radioaktivního materiálu uvolněného při zkoušce, stroje japonského letectva budou shromažďovat atmosférické vzorky. Ty následně vyhodnotí japonské centrum chemické analýzy,“ prohlásil mluvčí vlády Jošihide Suga.

Suga ve středu uvedl, že do 16:45 místního času nebyla na japonských měřících stanicích registrována žádná radiace. Zvýšenou radiaci nezaznamenaly ani jihokorejské a ruské úřady. Při předchozích jaderných testech KLDR ale experti poukazovali na to, že může trvat až dva dny, než radioaktivní látky ze severokorejské jaderné střelnice dospějí do Jižní Koreje.

Reakce světa

Bílý dům uvedl, že tvrzení severokorejského režimu o úspěšném testu vodíkové pumy nemůže potvrdit, ale odsoudil jakékoli porušování rezolucí RB OSN. Severní Koreu vyzval k dodržování jejích mezinárodních závazků. Na severokorejské „provokace“ prý USA adekvátně odpoví a budou nadále „chránit a bránit“ své spojence v regionu.

Novoroční projev Kim Čong-una: části Koreje si vzájemně nedůvěřují

Proti údajnému testu vodíkové pumy ostře protestovalo také Tokio. Mluvčí tokijské vlády uvedl, že premiér Šinzó Abe bude v úzkém kontaktu s vládami USA, Jižní Koreje, Číny a Ruska. „Je to něco, co nemůžeme akceptovat,“ uvedl. Sám Abe podle AFP zkoušku označil za „vážnou hrozbu“ pro bezpečnost jeho země.

Sousední Čína, která je nejbližším spojencem KLDR, uvedla, že o testu předem nevěděla a že předloží Pchjongjangu oficiální protest. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v reakci na údajný test nařídila armádě země, aby ve spolupráci s americkými jednotkami posílila své obranné pozice, a vyzvala k posílení mezinárodních sankcí vůči KLDR.

Šéfka evropské diplomatické služby Federica Mogheriniová reagovala prohlášením, že pokud se informace o testu potvrdí, bude to hrubým porušením mezinárodních závazků této země a hrozbou pro mír a bezpečnost v celé oblasti severovýchodní Asie. „Vyzývám KLDR, aby se vrátila k věrohodnému a smysluplnému dialogu se světovým společenstvím... a ukončila své nelegální a nebezpečné chování,“ uvedla Mogheriniová v prohlášení pro média.

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Vodíková bomba a jaderný program KLDR

„Severní Korea by se měla zcela vzdát jaderných zbraní i stávajícího programu (na vývoj) jaderných a balistických střel,“ přitakal Mogheriniové generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Pchjongjang by měl podle něj rovněž zahájit rozhovory o jaderném odzbrojení.

Kritiku si Severní Korea vysloužila také od Německa. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier si předvolal severokorejského velvyslance v Berlíně. Tento krok je podle mluvčího ministerstva „silným signálem, ba dokonce protestem“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.