Lidovky.cz

Politkovská, Němcov, Litviněnko... Podivné vraždy kritiků Kremlu budí otazníky

USA

  12:58
PRAHA/MOSKVA - V posledních letech vzbuzují ve světě pozornost vraždy ruských významných osobností a atentáty, které na ně byly spáchány. Dodnes u některých z nich nejsou známi pachatelé. V případě vraždy Alexandra Litviněnka však může dojít k průlomu. Britský soud ve čtvrtek oznámil, že vraždu schválil ruský prezident Vladimir Putin a vykonali ji dva pracovníci ruské kontrarozvědky FSB.

Boris Němcov. foto: Wikimedia.org/Dhārmikatva

3. července 1998 - Jeden z nejznámějších ruských opozičních poslanců, generál Lev Rochlin, byl zastřelen na své chalupě u Moskvy. Za vraždu byla v listopadu 2000 odsouzena jeho žena Tamara Rochlinová, později však byla osvobozena. Rochlinová se nejprve k zabití manžela přiznala, později však vypověděla, že jej kvůli jeho ostré kritice tehdejšího prezidenta Borise Jelcina připravili o život jeho tělesní strážci.

20. listopadu 1998 - Poslankyně ruské Státní dumy Galina Starovojtovová byla zastřelena ve svém petrohradském bytě. Vražda liberální političky vyvolala velký rozruch. Bezprostřední pachatele se po letech podařilo dopadnout a odsoudit, až loni v srpnu byl ale odsouzen organizátor vraždy. Bývalý ruský poslanec za nacionalisty Michail Gluščenko byl odsouzen k 17 letům vězení. Podle Gluščenka byl k vraždě donucen mafií.

17. dubna 2003 - V Moskvě byl zastřelen poslanec Státní dumy a předseda opoziční strany Liberální Rusko Sergej Jušenkov. Podle vyšetřovatelů vražda souvisela se spory ve straně a v dubnu 2004 byli dva údajní vrahové odsouzeni k 20 a 21 letům odnětí svobody. Podle opozice ale vražda souvisela s tím, že se Jušenkov zabýval případem útoku čečenského teroristického komanda v moskevském divadle na Dubrovce, který připisoval ruské tajné službě FSB.

7. října 2006 - Před svým domem byla zastřelena novinářka Anna Politkovská, která kritizovala politiku Kremlu v Čečensku. Případ Politkovské vyvolal celosvětovou pozornost a na Západě byl označován za důkaz nátlaku, jemuž jsou v Rusku vystaveni kritici kremelské politiky. Skandál navíc vyvolal první proces s údajnými spolupachateli vraždy v roce 2009. Porota tehdy pustila obžalované pro nedostatek důkazů na svobodu, nejvyšší soud pak ale vrátil případ prokuratuře k došetření.

Vrazi kritičky Kremlu Anny Politkovské byli odsouzeni na doživotí

V červnu 2014 poslal soud za vraždu Politkovské do vězení na doživotí Lom-Aliho Gajtukajeva a Rustama Machmudova. Tři další pachatelé dostali vysoké tresty vězení. Za organizátora vraždy byl kromě Gajtukajeva označen bývalý policista Sergej Chadžikurbanov, který dostal 20 let.

23. listopadu 2006 - V Londýně zemřel na otravu radioaktivním poloniem 210 bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který již před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce.

Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, které ale Rusko odmítlo vydat. Látku mu přimíchali do čaje během schůzky, která se na podzim roku 2006 konala v jednom londýnském hotelu. Podle dnešního oznámení britského soudce vraždu „pravděpodobně schválil“ ruský prezident Vladimir Putin.

16. listopadu 2009 - V moskevské vazební věznici zemřel za dosud nevyjasněných okolností auditor a právník Sergej Magnitskij, který byl zatčen za údajné daňové úniky krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací.

Symbol odporu proti putinismu. Magnitskij straší korupčníky dodnes

V roce 2013 bylo vyšetřování jeho smrti ukončeno s tím, že úmrtí souviselo se špatným zdravotní stavem Magnitského, jehož úmrtí vedlo USA k přijetí takzvaného Magnitského zákona, který zakazuje vstup do země a nařizuje zmrazení účtů téměř dvěma desítkám ruských představitelů, kteří jsou podle USA zapleteni do porušování lidských práv a mohli se nějakým způsobem podílet na Magnitského smrti. Rusko zareagovalo vlastním seznamem nežádoucích Američanů, jakož i zákazem adopcí ruských sirotků do USA. V roce 2014 zahraniční výbor Evropského parlamentu vyzval země EU, aby přijaly obdobu amerického zákona.

27. února 2015 - V centru Moskvy byl zastřelen bývalý ruský vicepremiér a vyhlášený kritik Kremlu Boris Němcov. Koncem loňského roku vyšetřovatelé označili za objednavatele a organizátora vraždy bývalého důstojníka čečenského praporu Sever Ruslana Muchudinova, po kterém vyhlásili mezinárodní pátrání.

Vraždu Borise Němcova si objednal čečenský důstojník, tvrdí ruští vyšetřovatelé

Advokát pozůstalých ale označil tento krok za manévr, který má odvést pozornost od skutečných viníků z nejbližšího okolí čečenského vládce Ramzana Kadyrova.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.