Lidovky.cz

Pegida: Výstup Zemana k 17. listopadu posiluje sebevědomí německého národa

Evropa

  13:26
PRAHA - Vyrůstala v Porúří a léta pracovala v Hamburku, svou politickou kariéru však Tatjana Festerlingová (51) spojila s Drážďany. Před rokem se začala objevovat po boku Lutze Bachmanna, zakladatele protiimigračního hnutí Pegida, a stala se tak neformální dvojkou formace, pod jejímž logem protestují tisíce Němců proti přistěhovalcům a nebezpečí údajné islamizace Evropy.

Tatjana Festerlingová, vůdčí postava hnutí Pegida. foto: Profimedia

Loni neúspěšně kandidovala na starostku Drážďan, jako politička se ale necítí. A nechce, aby se z Pegidy stala politická strana. „Řešením je jen ulice,“ řekla kontroverzní aktivistka v exkluzivním rozhovoru pro LN.

LN: Pegida v Česku jednala o mezinárodní spolupráci. V čem jsou pro vás kontakty s Čechy důležité?
Naším hlavním tématem je islamizace, kvůli ní Pegida vyšla v říjnu 2014 do ulic. Nejde ale jen o hrozbu islámu, protože s ním je spojena celá řada dalších témat – budoucnost sociálních systémů, ztráta svobody. To jsou témata, která nejsou čistě německá.

Sbratření s východní Evropou hledáme ještě z jiného důvodu. Němečtí politici i média k nám přistupují pohrdavě, čelíme diskreditaci, novináři ani politici si nechtějí připustit, že v ulicích demonstrují lidé, kteří mají pro demokracii pochopení. A protože chceme vést dialog, nezbývá nám než se obrátit k sousedům.

Kritika islámu je v Německu tabu, zlobí se bývalá muslimka a členka Femen

LN: Jako první jste zmínila islamizaci. Česko však s islámským přistěhovalectvím zkušenosti nemá, většina žadatelů o azyl jsou Ukrajinci...
Takový argument slýcháváme u nás v Sasku také, protože máme nízký počet muslimských žadatelů o azyl. To ale máme čekat na to, až tu vznikne muslimská paralelní společnost, až tu budou platit zákony šaría, až tu vzniknou nebezpečné zóny, jak to vidíme v západní části Německa?

Proto považuji za rozumné, aby země jako Česko, Slovensko, Polsko či Maďarsko rovnou řekly, že u sebe nic takového mít nechtějí. Považuji za velmi zdravý postup, když v regionu východní Evropy existují hnutí a strany, které se takovými tématy předem zabývají.

LN: Vlády zemí, které jste jmenovala, jsou ale vůči migrační politice EU mimořádně kritické. Berete to na zřetel?
To hraje velkou roli. Němci jsou neustále konfrontováni s komplexem viny. V důsledku toho Němci jako národ ztratili sebevědomí. Proto nám jako hnutí občanů, kteří mají odvahu vyjít každý týden do ulic, dělá dobře, když někdo, jako je váš prezident, vystoupí 17. listopadu na pódiu a pronese báječnou řeč. Posiluje to sebevědomí německého národa.

Odplata za obtěžování žen? Vyčistíme město, dohodli se motorkáři a chuligáni v Kolíně

U nás jsme naopak svědky toho, že názory, které odporují vládě, jsou umlčovány pomocí cenzury a omezování svobody slova. Kancléřka Merkelová zavedla Německo do izolace, takže se teď ostatní země fascinovaně ptají, jestli se Němci náhodou nezbláznili...

LN: Pegida nemá dosud žádnou formální strukturu. Vzejde z protestů regulérní politická strana?
Pro mě zní otázka tak, zda má dnešní situace vůbec nějaké řešení v rámci politických stran. Lidé ztrácejí důvěru ve strany, protože takzvaní zástupci lidu už lid nezastupují. Takže já osobně si nemyslím, že by politické strany nebo volby mohly něco změnit.

LN: Není pro vás nadějí ani Alternativa pro Německo (AfD), zníž jste loni vystoupila?
Po zemských volbách, které Německo za měsíc čekají, mohou vzniknout zajímavé povolební koalice. Zásadní průlom ale čekat nelze. Proto jsem přesvědčena, že řešením je jen ulice. Důležitější než zakládání nějaké nové strany je mobilizovat lidi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.