Lidovky.cz

Soul nám vyhlásil válku, prohlásila KLDR po stopce Kesongu

USA

  15:10
PCHJONGJANG/SOUL - Severní Korea hodlá v reakci na zastavení činnosti v průmyslové zóně Kesong, k němuž se rozhodla Jižní Korea, přerušit dvě klíčové přeshraniční komunikační linky. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. Rozhodnutí Soulu uzavřít průmyslový komplex, na jehož provozu se podílely obě Koreje, označila KLDR za neodpustitelné a za faktické vyhlášení války.

Severokorejské dělnice šijí oblečení v jedné z továren průmyslové zóny Kesong. foto: Reuters

Severokorejská agentura KCNA sdělila, že kontrolu nad průmyslovým areálem, který leží na severokorejském území, převzala armáda. Pchjongjang zároveň oznámil, že nařídil odchod všech jihokorejských pracovníků z oblasti a přistoupil ke zmrazení aktiv a zařízení jihokorejských firem působících v zóně. Jihokorejské úřady později potvrdily, že všech 280 Jihokorejců působících v místě zónu opustilo.

K TÉMATU:

V průmyslovém komplexu Kesong, který byl založen v roce 2004, pracovalo ve zhruba 120 jihokorejských továrnách více než 50 000 Severokorejců. Ti ve čtvrtek už do práce nepřišli. Zóna, financovaná převážně Jižní Koreou, byla posledním symbolem spolupráce obou korejských států z dob sbližování.

Pro KLDR je Kesong důležitým zdrojem tvrdé měny, z čehož těžil hlavně úzký okruh představitelů režimu. Dělníkům byla vyplácena severokorejská měna. Díky devizám mohla KLDR také nakupovat materiál pro vývoj svého jaderného a raketového programu. Právě v reakci na nedávnou jadernou zkoušku a odpálení balistické rakety, k čemuž přistoupila Severní Korea, už ve středu Soul oznámil, že v areálu zastavuje činnost.

Obyvatelé sledují vystřelení rakety na veřejných obrazovkách.
Kim Čong-un na severokorejských záběrech.

Naposledy byl komplex uzavřen v dubnu 2013, kdy si to na protest proti americko-jihokorejským vojenským manévrům vynutila Severní Korea. Po několika měsících ho ale znovu uvedla do provozu.

Podle agentury AFP netajili představitelé jihokorejských firem ohledně zavření továren rozhořčení a uvedli, že jejich podnikatelská činnost byla „obětována na oltáři politiky“.

PTEJTE SE SEVEROKOREJCE

Severokorejská raketa vynesla na oběžnou dráhu družici, která ale podle všeho nevysílá signál a není tak funkční. KLDR již v roce 2012 vypustila raketu Unha-3 s pozorovací družicí, ani u ní ale nebyl signál nikdy zaznamenán.

Jižní Korea i Spojené státy tvrdí, že nové odpálení rakety svědčí o tom, že Severní Korea disponuje v současnosti raketami s doletem 12 000 kilometrů. Otázkou je, zda již ovládá technologii, která by umožnila návrat rakety do atmosféry. To je klíčové pro případ, že by chtěla použít raketu jako zbraň. Jižní Korea spadlé kusy severokorejské rakety vytáhla z moře a ukázala je novinářům na jedné ze svých lodí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.