Lidovky.cz

Nejradikálnější soudní příkaz. Kalifornie snižuje počty vězňů, propouští i vrahy

USA

  6:00
LOS ANGELES - Ten trend nemá v historii Spojených států obdoby. Kalifornie, dříve stát s jedním z nejpřísnějších trestních řádů, poslední roky intenzivně pracuje na snižování počtů vězňů v nápravných zařízeních. Za posledních pět let tak z vězení vyšly již tisíce z nich. Na svobodu se ale dostávají kromě pachatelů drobných přestupků a uživatelů drog také vrazi.
Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Psal se rok 1996 a Josemu Gonzalezovi bylo tehdy 17 let. Jako člen gangu tu noc pomohl zabít opilého člověka, za což byl následně odsouzen na doživotí.

V dubnu loňského roku se ale překvapivě dostal na svobodu. Když měl otevřít dveře od auta, které ho mělo dovést na vytouženou svobodu, ruce se mu třásly. „Za posledních dvacet let jsem si nemohl otevřít žádné dveře,“ svěřil se serveru The Washington Post. Gonzalez se tehdy stal jedním z tisíce šťastlivců, kteří se dočkali svobody díky vstřícnému postoji kalifornské vládní garnitury, státu přísných zákonů, kde byli pachatelé ještě nedávno posíláni na doživotí už jen proto, že se třikrát dopustili trestného činu.

„Nejradikálnější soudní příkaz“

Právě zmírnění zákona, který umožňuje poslat za mříže vícenásobné pachatele na doživotí (což v americké terminologii může znamenat do konce života nebo i na dobu 15 či 25 let), je momentálně jedním z cílů reformy trestního řádu a s tím spojeného snížování počtu vězněných třetího největšího státu Spojených států, o němž informoval server Washington Post. Vždyť ještě před deseti lety se v kalifornských věznicích nacházelo přes 160 tisíc lidí, ač jejich kapacita je dvakrát tak menší.

Tato čísla společně se špatným zacházením s vězni dovedlo Nejvyšší soud Spojených států v roce 2011 k nařízení, aby Kalifornie s tímto počtem něco udělala a snížila ho. V sobotu zesnulý soudce Antonin Scalia to tehdy nazval nejradikálnějším soudním příkazem v historii Spojených států.

Kalifornie zavádí eutanazii, zákon podepsal guvernér Brown

Kalifornští zákonodárci začali jednat a ve svém snažení nepolevili ani poté, co se jim podařilo počty odsouzených k pobytu za mřížemi snížit na požadovanou úroveň. V roce 2014 tak například předložili voličům ke schválení opatření, které z držení jakýchkoliv drog udělalo pouhý přestupek. Tato reforma, známá jako „Propozice 47“ umožnila od té doby asi 4500 pachatelům vyjít na svobodu. Policie nicméně spekuluje, že ač se díky tomuto opatření povedlo snížit počty lidí ve vězení, zároveň přispělo k růstu kriminality ve státě, mezi nimi hlavně krádeží a vloupání. Někteří rovněž upozorňují, že kvůli nepostižitelnosti se mnoho drogově závislých odmítá léčit. Autoři Propozice 47 problémy uznávají a snaží se pomoci je vyřešit.

V roce 2013 byl také schválen zákon, který umožňuje přezkoumat případy těch, kteří byli odsouzeni za trestný čin, který spáchali, když nebyli zletilí. Pokud si již odseděli ve vězení 15 let, mohou nyní požádat soud, aby zhodnotil, zda dospěli a napravili se natolik, že již nejsou rizikem pro společnost a zaslouží si možnost podmínečného propuštění.

Mezi propuštěnými přitom nejsou jen pachatelé malých trestných činů, ale i vrazi. Podle Public Policy Institute of California až 90 procent všech vězňů bylo v minulosti posláno za mříže za vážné či násilné přečiny. Když se tedy stát rozhodl propouštět, do výběru se přirozeně dostali i pachatelé násilných trestných činů. Mezi nimi i Ryan Lo, který na objednávku zabil bývalého přítele šestnáctileté dívky, když jemu samotnému bylo 17 let.

113 tisíc vězňů

Kalifornský guvernér Jerry Brown, který úřaduje již od roku 2011, za dobu svého působení ve funkci schválil podmínečné propuštění téměř tří tisíc doživotně odsouzených vězňů. Jak upozorňuje Washington Post, předchozí guvernér Gray Davis oproti tomu za čtyři roky nechal propustit pouze dva doživotně odsouzené.

Prozatím se Kalifornii postup osvědčil, z počtu propuštěných doživotně odsouzených jen dvě procenta spáchalo nový trestný čin. Bývalí vězňové totiž nové šance využívají spíše v dobrém. Například Jose Gonzalez nyní plánuje další studium na univerzitě. Ve volném čase k tomu vypomáhá organizacím Anti-Recidivism Coalition a Human Rights Watch, které podpořily zákon, díky němuž se nakonec dostal na svobodu.

Podobně se pak snaží i Ryan Lo, který byl ve vězení samoukem. Po svém propuštění si našel práci rovněž v Anti-Recidivism Coalition, kde dělá nočního hlídače.

V současné době se v kalifornských věznicích nachází okolo 113 tisíc vězňů. Ty jsou nicméně vybudovány k tomu, aby pojaly o 30 tisíc lidí méně, cílem vlády je tak čísla ještě více snižovat. K tomu mají dopomoci další opatření, která by umožnila nenásilným zločincům po dokončení rehabilitačního programu a prokázání dobrého chování vyjít na svobodu. O těch budou voliči hlasovat již v listopadu tohoto roku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.