Lidovky.cz

Střelnice v Oklahomě odmítla obsloužit muslimského vojáka, ten ji žene k soudu

Svět

  11:00
OKTAHA (OKLAHOMA) - Městečkem Oktaha v Oklahomě s necelými čtyřmi stovkami obyvatel nyní hýbe případ sporu muslimského vojáka a střelnice, která ho odmítla obsloužit. Podle mladého rezervisty bylo důvodem jeho vyznání, majitelé střelnice se ale brání, že se muž choval agresivně. Muž se proto rozhodl na střelnici podat žalobu.

Střelnice (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Muslimové i křesťani vyznávají stejného boha, řekla učitelka. Suspendovali ji

Raja’ee Fatihah je záložníkem americké armády. Je mu dvacet devět let a v říjnu loňského roku se zastavil v oktažské střelnici vyzkoušet, do jaké míry se majitelé řídí listem papíru již přes tři měsíce vyvěšeném na svých dveřích. „Tento soukromě vlastněný podnik je ‚bez muslimů‘, vyhrazujeme si právo komukoliv odmítnout obsluhu,“ stálo na něm.

Raja’ee Fatihah je muslim a svým krokem chtěl majitele konfrontovat. „Myslel jsem, že když dám označení ‚muslim‘ nějakou tvář a budu s nimi osobně jednat, pomůžu jim pochopit, že není čeho se bát,“ řekl serveru CBS News.

Provozovatelka střelnice se k muži údajně nejprve chovala přátelsky a dala mu k vyplnění formulář o odpovědnosti. Když ale před ní zmínil, že je muslim, její chování se změnilo. Zavolala svého manžela a oba se ozbrojili pistolemi. Podle obžaloby se jej ptali, zda přišel na střelnici spáchat násilný čin nebo je zabít pod právem šaría. Ač nabízejí jednodenní vstupenky, manželé začali mladíkovi tvrdit, že střelnice je jen pro členy a donutili ho odejít. Fatihah proto poslušně vyplnil formulář a zaregistroval se. Potvrzení své registrace se ale ani po četných telefonických urgencích nedočkal.

Obhájce manželů Nielsových Robert Muise nicméně přichází s jinou verzí příběhu. Tvrdí, že muž na střelnici vstoupil se zbraní AK-47 na rameni a choval se agresivně. Spíše než o diskriminační čin tak podle Muise šlo ze strany manželského páru o bezpečnostní opatření.

V neprospěch Fatiha hovoří i to, že je členem Rady americko-islámských vztahů, organizace, která se snaží podporovat sociální a politický aktivismus muslimské komunity napříč celým americkým kontinentem. V minulosti byla tato organizace nařčena z vazeb na teroristické skupiny, což ale její členové popírají.

Děsivé svolávání k modlitbě? Město v nitru Ameriky prý ovládli muslimové

Minulý rok Rada rovněž podnikla sérii výpadů vůči několika střelnicím po celé zemi, které obdobně deklarovaly svou nepřátelskost vůči muslimské komunitě. Žádná z žalob, které Rada podala, ale nebyla úspěšná.

Podle občanskoprávní ředitelky Rada Fatiha do Oktahy nevyslala, jednal zde na vlastní pěst. To si ale Robert Muise nemyslí. „Je očividné, že se tady objevil s určitým úkolem,“ řekl serveru Vice News. Jak se tedy celý incident odehrál a jaké pohnutky za ním stály, již brzy posoudí soud.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.