Lidovky.cz

Neumíme dětem zabránit, aby se přidávaly k IS, zní z Molenbeeku, ‚bašty‘ radikálů

Svět

  6:07
BRUSEL - S poslední policejní razií v Belgii se znovu vynořila i debata o nebezpečnosti některých bruselských městských částí. Rodiny z předměstí Molenbeek, odkud pocházeli někteří pachatelé teroristických útoků v Paříži, se ozývají s tím, že nejsou schopné odradit své děti od toho, aby se přidaly k extremistickým skupinám - jako je Islámský stát.

V ulicích bruselské čtvrti Molenbeek. foto: ČTK

„Gratuluji vám. Buďte na něj hrdá. Teď je z něj mučedník. Buďte šťastná, že zemřel při boji s nevěřícími,“ stálo ve zprávě, z které se Geraldine, matka jednoho z islámských radikálů, dozvěděla o smrti svého syna. Věty jí přišly v sms, adresoval je jeden z velitelů IS. Devatenáctiletý Anis opustil Molenbeek, chudé předměstí na západě Bruselu, rok před svou smrtí.

Policie zatkla čtyři lidi, kteří plánovali bezprostřední teroristický útok v centru Paříže

Nebyla to poslední zpráva o smrti jejího syna. Vzkaz jí poslal i mladík, který stejně jako Anis odcestoval z Belgie do Sýrie a skončil mezi extremisty. Truchlící matce napsal, že Anis zemřel v boji, zabila ho kulka mezi oči. „Byl pohřben na bitevním poli, chybí všem svým přátelům,“ cituje The Guardian. Přestože jí zpráva přišla před deseti měsíci, nemá Geraldine stále žádný důkaz o smrti svého syna. Ani netuší, kde leží jeho ostatky. „Jeho smrt byla osud,“ říká s pláčem.

Vítejte v Molenbeeku. Doupě islamistů dnes přitahuje turisty

Anis cestoval z Molenbeeku s blízkým přítelem a mladším bratrem Abdelhamida Abaaouda, který podle policie stojí za pařížskými útoky. Všichni tři se podle belgických protiteroristických úřadů přidali k belgické a francouzské brigádě uvnitř IS. Matka Anise o tom však pochybuje. Tvrdí, že její syn měl na starost logistiku, ale netuší pro jakou skupinu.

„Lidé mě nazývají matkou teroristy. To nejsem. Mluví o radikalizaci, ale ve skutečnosti netuší, co to znamená,“ říká padesátiletá Geraldine, která konvertovala k islámu před 25 lety, kdy si vzala Maročana.

Její syn, navštěvoval místní školu. Mluvil plynule vlámsky, francouzsky i arabsky. Nebyl to podle jejích slov nejlepší student, byl trochu rváč, nechal se lehce strhnout, ale byl mezi dětmi oblíbený. Také měl pověst nadšeného sportovce.

Ačkoli se Geraldine a její manžel modlili pětkrát denně, Anis žádným zapáleným muslimem nebyl. Zradikalizoval se jen několik měsíců před svým odjezdem do Sýrie. „Opustil školu, snažil se najít práci. Bylo to těžké. Mladí to mají těžké, a pokud jsou z prostředí migrantů tak tím spíš. Ptal se mě, kdo je. V Maroku ho měli za Belgičana a v Belgii byl Maročan,“ popisuje matka svého syna. Během několika týdnů začal mluvit o Palestině a Izraeli, potom o Sýrii a islámu. Začal tvrdit, že je povinností každého muslima pomáhat těm, kteří strádají.

„Hádal se s mým mužem o významu koránu, někdy to bylo dost ostré. Říkal, že je naší povinností jít do Sýrie... pokud my nepůjdeme, tak on ano,“ vzpomíná Geraldine.

‚Křičela jsem, že jsem příliš mladá.‘ Jezídská sexuální otrokyně uprchla IS

Kamarád, který odešel společně s Anisem, byl zabit krátce po příjezdu do Sýrie. „Mluvila jsem s ním víceméně každý týden. Když mu zemřel kamarád, slyšela jsem v jeho hlase pochyby, ale netrvalo to příliš dlouho,“ vypráví.

I kvůli příběhu Anise a jeho kamaráda se pozornost belgické policie ještě více zaměřila na sílící vlnu radikalizace v Molenbeeku. Experti však tvrdí, že problém netkví ani tak v místě jako spíše v lidech.

Podle Abdelilla, sociálního pracovníka s dvacetiletou praxi přímo v Molenbeeku, nejsou hlavním problémem mešity - ani registrované, ani neregistrované. Jeho slova podporuje i Geraldine, podle níž její syn nikdy do mešity nedocházel, ale zapletl se s lidmi z ulice. „Myslela jsem, že mu to dá směr,“ popisuje s odstupem své tehdejší nadšení z Anisovy náhlé pobožnosti Geraldine.

Plán za sedm miliard

Belgické úřady nedávno představily v boji proti extremismu nový plán v přepočtu skoro za 7 miliard korun. Jeho součástí jsou stovky státních úředníků v bezpečnostním aparátu země, rozšíření kamerového systému a kontroly v hromadné dopravě.

Pro Geraldinu je to však příliš pozdě. Věří, že úřady mohly udělat víc, aby zabránily mladým mužům v odchodu z Belgie k bojům v Sýrii. „Muslimští intelektuálové musí vyjádřit jasnější stanovisko a mluvit hlasitěji,“ nabádá Geraldine. „Pokud matka řekne policistům, že její syn odchází do Sýrie a že ho chce zastavit, tak by to měli udělat oni,“ uzavírá vyprávění.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.