Lidovky.cz

Útočník z metra měl komplice. Neví se, zda je naživu. Belgie snížila stupeň ohrožení

Svět

  8:15aktualizováno  21:43
BRUSEL - Atentátník Khalid Bakraoui, který se v úterý odpálil v bruselském metru, měl očividně společníka. Informovala o tom ve čtvrtek frankofonní belgická televize RTBF s tím, že druhého muže nesoucího velké zavazadlo zachytily bezpečnostní kamery.

Ibrahim El Bakraoui foto: Reuters

AP: V Evropě je na 400 bojovníků IS. Mají si vybrat čas, místo i způsob útoku

Není jasné, zda tento předpokládaný útočník rovněž spáchal sebevražedný útok, nebo z metra utekl ještě před výbuchem. Prokuratura se k této zprávě nevyjádřila.Belgické úřady mezitím snížily stupeň bezpečnostních opatření z nejvyššího čtvrtého na třetí. Bruselské letiště Zaventem obnoví provoz nejdříve v pondělí.

Stejnou zprávu jako RTBF ve čtvrtek přinesl i francouzský deník Le Monde, ani jedno médium ale nezveřejnilo snímky z kamery, na které se odvolávají.

Doposud je známé to, že atentátníci byli v úterý nejméně čtyři. Nejdříve se odpálil na bruselském letišti Zaventem Khalidův bratr Brahim zřejmě spolu s Najimem Laachraouim. Na letišti byl ještě třetí útočník, který je na útěku. Asi hodinu po úderu na letišti se v metru odpálil Khalid Bakraoui.

Prokuratura ve čtvrtek také potvrdila dřívější informaci médií, že úřady na Brahima El Bakraouiho vydaly před atentáty mezinárodní zatykač kvůli podezření z podílu na pařížských atentátech z 13. listopadu. Ve městě Charleroi si El Bakraoui údajně pronajal pod falešným jménem Ibrahim Maaroufi ubytování. O tom, že Brahima El Bakraouiho od prosince loňského roku hledal Interpol, už ve středu informoval list The New York Times.

Letiště zůstává zavřené

Provoz na letišti Zaventem, kde při atentátech zahynulo 11 lidí, bude pro osobní dopravu obnoven nejdříve v pondělí. Už ve středu provozovatel oznámil, že začne odbavovat nákladní a některé soukromé lety. Na letišti dnes přistály mimo jiné speciály přivážející na mimořádnou schůzku ministry vnitra zemí evropské osmadvacítky.

Při atentátech v metru zahynulo 20 lidí, dalších jedenáct pak na letišti. Celkem si exploze vyžádaly asi 300 zraněných, stav několik z nich je velmi vážný.

Belgie si ve čtvrtek ve 14:30 znovu připomněla minutou ticha památku obětí atentátu. Kromě krále Philippa a královny Mathildy uctili mrtvé na nádvoří královského paláce i zástupci federální vlády, parlamentu i Evropské komise. „Na (letišti) Zaventem a ve stanici (metra) Maalbeek to byla svoboda, na niž zaútočili,“ řekl premiér Charles Michel.

„Je suis Bruxelles“ - „Jsem Brusel“. Pieta za oběti úterního teroru v centru...
Alphonso Youla (uprostřed) nese jednu ze zraněných žen na bruselském letišti.

Podle zpravodajského serveru CBS plánovali bruselští atentátníci útoky původně na Velikonoční pondělí. Uspíšili je prý ale kvůli pátečnímu zatčení Salaha Abdeslama, jednoho z pařížských atentátníků. Zdroj svých informací CBS neuvedl.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu prohlásil, že Turecko loni v červnu Brahima Bakraouiho zadrželo a posléze vyhostilo. Erdogan rovněž řekl, že Ankara zároveň Belgii varovala, neboť Brahima považovala za zahraničního bojovníka. Belgické úřady ovšem nakonec radikála propustily.

Dvakrát deportován

Nejmenovaný turecký představitel podle Reuters uvedl, že Brahima loni Turecko deportovalo dokonce dvakrát - nejdříve v červenci a pak znovu v srpnu. Dodal také, že jeho vyhoštění bylo administrativní deportací, neboť se uskutečnilo na základě policejního podezření. V Turecku prý žádný zločin nespáchal.

Abú Musab Súrí: otec manuálu na džihád v Evropě, ‚měkkém podbřišku Západu‘

Přinejmenším v jednom případě Turecko vyhostilo Bakraouiho na jeho vlastní žádost nikoli do Belgie, ale do Nizozemska, potvrdil ve čtvrtek tamní ministr spravedlnosti Ard van der Steur. Podle něj nebyl důvod Bakraouiho zadržovat, protože na něj nebyl vydán ani nizozemský ani mezinárodní zatykač. Turecké úřady prý navíc Nizozemsku neřekly, proč ho vyhostily. Co Bakraoui dělal po příletu do Amsterodamu, nizozemské úřady netuší.

RTBF se také věnovala Brahimově závěti, kterou policisté našli v počítači při razii v bruselské čtvrti Schaerbeek. V ní atentátník uvádí, že se kvůli policejnímu pátrání necítí bezpečně a že nemá důvod žít. Napsal také, že pokud vše bude takto pokračovat, skončí „vedle něj v cele“. Média spekulovala, že tím myslel uprchlého teroristu z Paříže Salaha Abdeslama, kterého belgická policie dopadla minulý týden v pátek. Podle RTBF měl ale Brahim na mysli zřejmě Mohammeda Bakkaliho, kterého belgická policie zadržela loni v listopadu. Bakkali byl zatčen kvůli vazbám na atentáty v Paříži.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.