Lidovky.cz

Kreml označil zahraniční reakce na Savčenkovou za ‚hysterické‘, naznačil řešení

USA

  18:40
MOSKVA - Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v ruské televizi označil za „hysterické“ zahraniční reakce na případ ukrajinské důstojnice Nadiji Savčenkové, které tento týden ruský soud uložil 22 let vězení. Podobné reakce podle Peskova komplikují řešení celé záležitosti.

Nadija Savčenková poslouchá rozsudek ze skleněné „klece“ foto: Reuters

Mluvčí přitom neupřesnil podobu takového „řešení“, a nekomentoval tedy ani spekulace, že Kyjev a Moskva by se mohly dohodnout na výměně Savčenkové za dva Rusy, kteří nyní stojí před ukrajinským soudem.

Ortel nad Savčenkovou: 22 let za mřížemi. Porošenko ji chce vyměnit za Rusy

Savčenková byla tento týden odsouzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů v bojové zóně na východě Ukrajiny. Pilotka vrtulníku jakékoli provinění popírá a tvrdí, že do Ruska byla unesena.

Osvobození Savčenkové důrazně žádá Kyjev, Evropská unie i Spojené státy. Podle ruských médií může o jejím propuštění či o případné výměně rozhodnout jen ruský prezident Vladimir Putin.

Jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko v pátek oznámil, že Kyjev uvalil blíže neupřesněné sankce na ruské občany, kteří se na procesu se Savčenkovou podíleli. Podle agentury Unian jsou na seznamu mimo jiné náčelníci a agenti ruské tajné služby FSB, vyšetřovatelé, prokurátoři či soudci.

„Je nám velmi líto, že dochází k takové hysterii“

„Skutečně je nám velmi líto, že dochází k takové hysterii. Opakuji, že to komplikuje řešení tohoto problému. V klidu se takové věci řeší mnohem jednodušeji a mnohem rychleji,“ citovala dnes ruská tisková agentura RIA z Peskovova televizního interview. Kremelský mluvčí hovořil o exaltovaném postoji Kyjeva, který má blízko k hysterii, a o zmanipulovaném veřejném mínění na Západě - to vše v rámci „rusofobní hysterie, která je tam patrná“. „Přitom takové projevy nijak nepřispívají k řešení daného problému, ale naopak ho komplikují,“ poznamenal Peskov.

Naděžda Savčenková v reportáži ukrajinské televize.
Protest před ruskou ambasádou v Kyjevě.

V ruském vězení by nyní Savčenková měla strávit 20 let a čtyři měsíce, neboť do výkonu trestu se jí započítává dvacetiměsíční vazba.

Ukrajinka ještě před ohlášením verdiktu oznámila, že se proti němu neodvolá. Podle obhájců si tak zablokuje možnost napadnout rozsudek u Evropského soudu pro lidská práva, ale Savčenková doufá, že by to mohlo urychlit její vydání do vlasti.

Savčenková v závěrečné řeči: Rusko je rozvojová země s diktátorským samovládcem

Spekuluje se v této souvislosti o možnosti vyměnit ji za ruské důstojníky Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, kteří byli zadrženi na východě Ukrajiny a nyní před ukrajinským soudem čelí obžalobě z podněcování terorismu. Rusko tvrdí, že oba vojáci, údajně agenti vojenské rozvědky GRU, byli již z aktivní služby propuštěni a v Donbasu působili jako dobrovolníci.

Konflikt mezi vládními vojsky a proruskými povstalci na východě Ukrajiny se vleče od dubna 2014, stál tisíce lidských životů a navzdory různým dohodám o příměří zatím neskončil. Kyjev a Západ opakovaně obviňují Moskvu z vojenské podpory separatistů; Moskva odmítá, že by na východní Ukrajině byly její vojenské oddíly, připouští ale přítomnost ruských dobrovolníků, kteří se prý rozhodli podpořit místní obyvatelstvo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.