Lidovky.cz

Pyrotechnici odminovávají dobytou Palmýru. Boje s IS v okolí pokračují

USA

  14:52aktualizováno  20:47
DAMAŠEK - Pyrotechnici v pondělí pokračovali v odstraňování náloží ze syrského města Palmýra, jež ovládly v neděli po několikadenních bojích syrské jednotky. Od loňského května toto historické město ovládali radikálové z Islámského státu. Porážku Islámského státu v Palmýře v pondělí uvítaly Spojené státy. Mluvčí ministerstva zahraničí ale zdůraznil, že je ještě brzy na to říct, jaký bude mít vliv na mírové rozhovory o Sýrii.

IS v Palmýře stejně jako na mnoha jiných historických místech v Sýrii a Iráku poničil cenné památky. foto: SANA via APČTK

Před porážkou zaminoval Islámský stát (IS) celé město včetně obytných čtvrtí a historické části. Syrské úřady odhadují, že obnova palmýrských památek potrvá až pět let.

Vítězné ráno. Porazili jsme Islámský stát v Palmýře, ohlásil syrský režim

Syrské armádě v bojích o Palmýru pomáhalo ruské letectvo. V pondělí ruská televize oznámila, že armáda ze Sýrie odvezla tři bojovné vrtulníky. Prezident Vladimir Putin 14. března nařídil částečné stažení ruských sil ze Sýrie, což armáda začala hned další den plnit. Její zástupce v pondělí ale řekl, že v Sýrii zůstává dostatek ruských sil na to, aby byly schopné „v jakoukoli chvíli odrazit jakýkoli útok“.

Pravým opakem je podle něj Rusko, jehož operace jsou úspěšné díky tomu, že Moskva s Damaškem spolupracuje. Džaafarí ale také řekl, že je vláda připravena pracovat se Spojenými státy, pokud koalice, již USA vedou, bude koordinovat své akce s Damaškem.Bašár Džaafarí, který vedl vládní delegaci ve dvou dosavadních kolech mírových rozhovorů v Ženevě, v pondělí prohlásil, že mezinárodní koalice, která bojuje v Sýrii pod vedením USA, v boji nebyla zatím úspěšná, protože své operace nekoordinuje s Damaškem.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby v pondělí řekl, že dobytí Palmýry nemění nic na americké opozici vůči režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

400 členů Islámského státu zahynulo

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov v pondělí prohlásil, že Rusko vyšle tento týden do Palmýry vojáky, roboty a techniku, aby pomohli s odminováním. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že osvobozování Palmýry se neúčastnily ruské pozemní síly, pouze letectvo. „Naše armáda ... bude pokračovat v boji proti teroristickým skupinám. Bude také dále podporovat ofenzívu syrské armády,“ řekl Peskov.

V bitvě o Palmýru zahynulo na čtyři sta členů IS a podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) jde o největší porážku IS od roku 2014, kdy tato radikální skupina vyhlásila na dobytých územích v Sýrii a Iráku chalífát. Na prorežimní straně přišlo o život asi 180 bojovníků.

Palmýra je na seznamu světového dědictví UNESCO.
Na prorežimní straně přišlo o život asi 180 bojovníků.

Podle agentury Reuters pokračovala v pondělí syrská armáda podporovaná ruským letectvem v bojích s bojovníky Islámského státu kolem Palmýry. Syrská státní média v pondělí uvedla, že otevřeno bylo vojenské letiště ve městě.

IS v Palmýře stejně jako na mnoha jiných historických místech v Sýrii a Iráku poničil cenné památky. Na záběrech, jež přinesla syrská televize, byly vidět trosky Belova chrámu. Na svém místě není socha královny Zenobie, která zde vládla ve 3. století. Těžce poškozeno je také mnoho artefaktů, jež byly v městském muzeu. Bohyni Athéně chybí hlava a je zřejmé, že v přízemí muzea vybuchla nálož, protože celá hala je pokryta úlomky z rozbitých soch. Existují ale také dobré zprávy. Socha lva ze druhého století, o níž se myslelo, že ji IS zničil, se našla na jiném místě ve stavu, že bude schopná obnovy.

Záchrana Palmýry před IS? Syrská armáda pronikla do slavného města

Členové IS loni v srpnu zabili jednaosmdesátiletého ředitele muzea Rijáda Asada, protože odmítl říci, kam úřady schovaly památky, které byly schopné odvozu.

Palmýra je na seznamu světového dědictví UNESCO. Odborník na starou historii Maurice Sartre řekl agentuře AFP, že rozsah zničení bude třeba teprve zjistit. „Je to požehnání, že je město dobyto, i když víme, že je nyní v rukou jiného diktátora, totiž Bašára Asada,“ řekl Sartre.

Na místo prý už z Damašku odjel syrský generální ředitel pro památky, aby zjistil rozsah škod. „Bude tam poškození dvojího druhu. První, to nejviditelnější, o němž informoval samotný IS, to je zničení hlavních chrámů Belova a Baal-Šaminova, vítězných oblouků a sedmi věžových hrobů,“ řekl Sartre. Pak prý ale přijde na řadu zaznamenat škody, které na první pohled viditelné nejsou, totiž vyplenění hrobek a dalších památek, které byly odneseny.

Vypleněné hrobky jsou pro vědu navždy ztraceny

„Syrská vláda se bude určitě snažit svalit všechnu vinu na IS, ale Islámskému státu nelze připsat vše. Víme, že už před jeho příchodem Palmýru plenila syrská armáda,“ řekl Sartre.

„Nesmíme zapomenout na to, že vykopávky Palmýry byly provedeny jenom z 15 až 20 procent a že je toho ještě velmi mnoho k objevení. Všechny ty hroby, které ještě nebyly prozkoumány a teď jsou vypleněny, jsou pro vědu navždy ztraceny,“ prohlásil historik.

Ze snímků, které má Sartre k dispozici, usuzuje, že bude možné rekonstruovat hlavní oblouk, i když jej IS nechal zbourat buldozery. Na místě podle Sartra leží na zemi všechny jeho hlavní části. „Zatím ale nelze zjistit, protože se tam kvůli minám nelze dostat, do jaké míry jsou poškozeny stavební kameny těch dvou chrámů. Jestliže byly zničeny a rozdrceny, pak se už nedá nic dělat. Ale jestliže na místě kameny zůstaly, pak bude možné zrekonstruovat také chrámy. Bude to velmi nákladné, ale proveditelné,“ řekl Sartre.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.