Lidovky.cz

Oběť americké justice je po 33 letech volná. Muže za mříže dostaly sporné otisky zubů

USA

  6:28
NEW YORK/PRAHA - Byl odsouzen za vraždu a znásilnění, které nespáchal a odpykával si nezasloužený trest přes třicet let. V pátek se bývalý americký námořník Keith Allen Harward konečně dostal na svobodu. „Nejhorší je, že to zabilo moje rodiče. Někdo za to musí zaplatit,“ bědoval šedesátník krátce po opuštění nápravného zařízení ve Virginii.

Neprávem odsouzený Keith Allen Harward opustil vězení po 33 letech. foto: Reuters

Harward byl v roce 1982 neprávem odsouzený za vraždu Jesseho Perrona a znásilnění jeho ženy blízko loděnice ve virginském městě Newport News, kde tehdy sloužil u námořnictva. Strážný z loděnice u soudu dosvědčil, že Harwarda viděl vcházet do hlídaného objektu zakrváceného. Napadená žena nicméně podle serveru The Independent námořníka za pachatele nikdy neoznačila.

Američan nejdéle vězněný na samotce byl po 43 letech propuštěn

Znalecké svědectví se zakládalo na otiscích zubů na noze znásilněné ženy. Virginský soud ve čtvrtek rozhodl, že zkouška DNA prokázala Harwardovu nevinu.

Harward se poprvé po třech desítkách let nadechl svobody v pátek odpoledne. Nyní se vrací do rodného města v Severní Karolině, aby s pomocí své rodiny „začal znovu žít“. Bezprostředně po propuštění poděkoval svým právníkům, které označil za hrdiny. Jedním dechem také zabědoval nad tím, že jeho znovunabytou volnost nemohli vidět rodiče. „To je na celé věci nejhorší. Zabilo je to, zdevastovalo,“ řekl médiím. Postěžoval si, že se kvůli výkonu trestu nemohl účastnit jejich pohřbu. „Za to někdo musí zaplatit,“ dodal.

Námořníkův osud se v roce 2014 dostal do hledáčku neziskové organizace The Innocence Project. Ta se od roku 1992 věnuje věznění potenciálně nespravedlivě odsouzených a vyžaduje u soudů zpětné přezkoumání pomocí testů DNA. I v Harwardově případě aktivisté po soudu požadovali otestování vzorku DNA ze spermatu, které se našlo na místě činu.

Sporná metoda se využívá i v současnosti

Zpětný test odhalil, že se nalezené DNA shoduje s genetickým profilem Jerryho L. Crottyho, který na námořnické základně sloužil společně s Harwardem. Crotty zemřel v roce 2006 ve věznici v Ohiu, kde si odpykával trest za únos.

„Keith Allen Harward je přinejmenším pětadvacátou osobou, kterou soud v USA chybně odsoudil nebo obžaloval na základě otisku zubů,“ uvedla právnička organizace Innocence Project Dana Delgerová. Varovala před zaostalostí a nevědeckostí této formy důkazní evidence. „Pokud navzdory těmto případům budeme pokračovat v dokazování prostřednictvím otisků zubů, nic jsme se nenaučili,“ dodala.

Skutečný vězeň ze Shawshanku, kterého chytili po 56 letech, míří na svobodu

Srovnání otisku zubů na kůži nebo oblečení oběti s otiskem pořízeným zubařem u soudu nadále hraje v některých procesech ve Spojených státech rozhodující roli, ačkoliv se dlouhodobě jedná o spornou metodu.

Průkaznost otisku skusu je podle zastánců této metody srovnatelná s otisky prstů nebo testy DNA. Odpůrci namítají, že věda takovou míru spolehlivosti nikdy nepotvrdila. Otisk kousnutí na kůži může být libovolně zdeformován (vzhledem k plastičnosti pokožky), chybí i důkazy o tom, zda je otisk lidského skusu podobně jedinečný jako otisky prstů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.