Lidovky.cz

Zrazeni těmi, kterým věřili nejvíc. Bezbranné seniory mají spasit skryté kamery

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - 18 milionů liber (přes šest miliard korun). Tolik loni zmizelo z příbytků britských seniorů, jejichž důvěry zneužili neznámí návštěvníci i ti nejbližší. Okrádání bezbranných starých lidí dosáhlo v Británii natolik alarmujících rozměrů, že odborníci nyní apelují na rodiny, aby své příbuzné ochránili skrytými kamerami.

Ošetřovatelské volno dostanete jen se souhlasem zaměstnavatele. foto: Archiv LN

Počet ošálených, o majetek připravených seniorů se za jediný rok zdvojnásobil, zjistil list The Times. O pomoc poradců na specializované lince důvěry loni prosilo přes 7500 obětí finančního zneužívání; kromě těchto případů ovšem sociální pracovníci zaznamenali dalších téměř 22 tisíc případů krádeží a podvodů spáchaných na starých lidech. A nejen to: v celkem 4168 z nich byl pachatelem pečovatel.

Policie britskému deníku potvrdila, že takových incidentů vyšetřuje více než kdy předtím. Přičítá to stárnutí britské populace a s ním souvisejícím rozmachem stařecké demence, jež seniory ponechává finančním predátorům napospas.

Zloději, kterým důvěřovali

Existuje však účinná obrana, upozorňují nyní odborníci. Štítem pro zneužívané staré lidi se může stát kamera, již doporučují ukrýt v domě ohroženého příbuzného. „Okrádání starých lidí je na vzestupu a znepokojivé je, že zlodějem často bývá ten, kterému by měli důvěřovat - pečovatel, rodina, přátelé,“ konstatoval pro The Times Gary FitzGerald, výkonný ředitel charitativní organizace Action on Elder Abuse.

Zpívají, konverzují a pomáhají snášet samotu. O seniory v Nizozemsku pečují roboti

„Když se ztratí peníze nebo cennosti, snadno se předpokládá, že je to chyba seniora, chceme však apelovat na (příbuzné), aby byli podezřívavější a vše prošetřili. Skrytá kamera je osvědčenou cestou, jak kontrolovat a sbírat důkazy, proto doporučujeme, aby lidé tuto možnost zvážili. Pokud zloděje přistihne kamera, na chabou paměť oběti se vymluví jen stěží,“ upozorňuje FitzGerald.

Seniorům nedělá problémy jen zdraví, ale i jejich léky.
Spoření na důchod - ilustrační foto

Videozáznam může přijít vhod i policii, která v případech okradených seniorů často zápolí s nedostatkem důkazního materiálu, dodává další expert. „Krádež je vždy nahlášena policii, jenže zahájení trestního stíhání umožní jen spolehlivé důkazy. Neformální dohody seniorů s pečovateli, kteří jim chodí pro hotovost a znají jejich PIN, (to celé) komplikují,“ popsal předseda svazu sociálních pracovníků Ray James. Zároveň však kvitoval, že skryté kamery jsou stále oblíbenějším nástrojem boje proti zlodějům.

Stačí dvacet liber

A to i navzdory tomu, že policie je otevřeně nepropaguje. Zákon jí přitom nebrání. Předloni bylo v Británii schváleno opatření, jež rodinám umožňuje instalaci televizního systému s uzavřeným obvodem, aby ochránily své zranitelné blízké. Krok je to však kontroverzní, čehož jsou si policisté dobře vědomi – a tak se raději uchylují do bezpečných vod mlčení. Neoficiálně ovšem přiznávají, že o boomu skrytých kamer v domácnostech seniorů vědí a nijak se mu nediví.

Senior vyhrál soud se 'šmejdy'. Rozsudek je nadějí i pro další podvedené

Do příbytků starých lidí otevírá kamerám dveře i jejich velmi příznivá cena a bezproblémová dostupnost. Drobné nahrávací zařízení, jež lze kamuflovat kupříkladu osvěžovačem vzduchu nebo detektorem požáru, nabízejí pulty pouličních obchůdků za pouhých dvacet liber.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.