Lidovky.cz

Rakousko je připraveno zcela zavřít hranici s Itálií, oznámil ministr

Evropa

  13:44
VÍDEŇ/ŘÍM - Rakousko je připraveno v případě nutnosti zcela uzavřít hranici s Itálií, řekl rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. Rakousko podle něj letos přijalo už 16 000 až 17 000 žádostí o azyl, horní hranici pro jejich počet, která byla před časem stanovena na 37 500 za rok, prý nebude možné dodržet. Informovala o tom dnes agentura AP.

Hraniční přechod Brenner/Brennero mezi rakouskem a Itálií. foto: Reuters

K úplnému uzavření hranice by mohlo dojít „v extrémním případě“, který by podle Doskozila nastal, kdyby Itálie umožnila migrantům putovat svým území svobodně dál do střední Evropy. Hrozilo by totiž, že se kvůli kontrolám na německé hranici z Tyrolska stala „čekárna“, uvedl ministr.

Rakousko zahájilo v pondělí stavební práce na dálnici u hraničního přechodu v Brennerském průsmyku. Vzniknout by tam měla zastřešená stanoviště, aby policisté mohli kontrolovat i v nepříznivém počasí. Součástí stavebních opatření by měl být i plot. Hraniční režim s Itálií chce Rakousko zpřísnit nejpozději 1. června.

Vídeň se obává, že v nadcházejících měsících kvůli uzavření takzvané balkánské stezky začnou migranti opět ve zvýšené míře využívat trasu ze severní Afriky přes Středozemní moře do Itálie. Podle rakouských odhadů čeká v Libyi na cestu za lepším životem v Evropě až 300 000 lidí. Podle středečního prohlášení italského generála Paola Serry je v této severoafrické zemi nejméně milion potenciálních migrantů.

Končící rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová před časem oznámila, že alpská republika v případě většího tlaku migrantů směřujících na její území nejspíše zavede přísnější kontroly na hranicích, aby proud uprchlíků zpomalila nebo úplně zastavila.

Žádosti o azyl

Rakousko letos podle Doskozila obdrželo 16 000 až 17 000 žádostí o azyl. Denně jich nyní přijme mezi 100 a 150. Limit pro počet přijatých žádostí na tento rok, který vláda na počátku roku stanovila na 37 500 ročně, nebude podle ministra „stejně možné dodržet“. Loni v Rakousku podalo žádost o azyl asi 90 000 migrantů, což odpovídá asi procentu místní populace.

Dohodou s Tureckem získala Evropská unie pouze čas, uvedl rovněž ministr. „Turecko si s námi hraje. Nevím, jak dlouho dohoda vydrží a co se potom stane,“ dodal.

Zásah makedonské policie proti migrantům byl ostudný, zlobí se Tsipras

Dohoda s Ankarou platí od 20. března a předpokládá, že migranti, kteří od tohoto data připlují a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni. Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72 000 běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

Proti rozhodnutí Rakouska zpřísnit režim na hranicích s Itálií v uplynulých několika dnech protestovala řada politiků včetně italského premiéra Mattea Renziho či eurokomisaře pro vnitro a migraci Dimitrise Avramopulose. Protestní dopis do Bruselu poslali rovněž italští ministři vnitra a zahraničí Angelino Alfano a Paolo Gentiloni.

U příležitosti setkání se svým německým protějškem Joachimem Gauckem se k nim ve středu večer přidal také italský prezident Sergio Mattarella: „Zdi nás neochrání. Bariéry, které Evropu rozdělují, jsou zátěží, která nám znesnadňuje cestu.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.