Lidovky.cz

Politici se v Bruselu shodli na pobřežní stráži. Další kvóty zatím neodsouhlasili

Evropa

  18:47
LUCEMBURK - Ministři vnitra zemí Evropské unie ve čtvrtek potvrdili shodu členských států osmadvacítky na podobě legislativy umožňující vznik a fungování budoucí společné evropské pobřežní a pohraniční stráže. Novinářům to po schůzce v Lucemburku řekl nizozemský státní tajemník pro spravedlnost a migraci Klaas Dijkhoff.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. foto: Reuters

O legislativě nyní musí nizozemské předsednictví unie vyjednávat s europarlamentem. Cílem je nalézt shodu na konečné podobě pravidel co nejrychleji tak, aby stráž mohla začít vznikat co nejdříve, ideálně už v létě.

  • Ministři vnitra zemí Evropské unie zatím nepodpořili ani jednu z variant představy Evropské komise o budoucím stálém mechanismu přerozdělování uprchlíků po státech osmadvacítky.
  • Na okraj čtvrtečního jednání v Lucemburku to českým novinářům řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Názory na možné zavedení povinných kvót byly totiž mezi členskými zeměmi tak rozdílné, že se nakonec všichni přiklonili k německému návrhu soustředit se raději na ty části plánů komise, o nichž se zřejmě bude možné dohodnout. Komise ale dala najevo, že v této chvíli svůj přístup měnit nehodlá.

Společná pobřežní a pohraniční stráž EU, jejíž zřízení navrhla Evropská komise loni v prosinci, je součástí unijní odpovědi na migrační krizi. Měla by pomáhat členským zemím s ochranou vnější hranice Evropské unie. Návrh původně obsahoval i kontroverzní ustanovení o tom, že tato síla by mohla v určité členské zemi unie začít působit i bez jejího předchozího souhlasu. To se ale změnilo.

„To je důležité. Bude intervenovat vždy se souhlasem členské země. Státní suverenita nesmí být zpochybněna,“ řekl novinářům eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Institucí, která bude mít „vedoucí“ roli, bude podle něj v tomto ohledu Evropská komise, ovšem vždy prý ve spolupráci s členskými zeměmi unie.

Dijkhoff připomněl, že jednání o konečné podobě legislativy s europarlamentem teprve začínají. „Nemůžeme vám tak teď ještě přesně říci, jak bude pobřežní stráž vypadat,“ řekl. Podle původního návrhu komise by měla vzniknout rozšířením funkcí stávající agentury Frontex a k dispozici by měla mít nejméně 1500 důstojníků nabídnutých členskými zeměmi unie.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.