Lidovky.cz

‚Programy, na které mě nepřijali.‘ Profesor z Princetonu zveřejnil životopis neúspěchů

Svět

  11:11
PRINCETON - Pokud se nám něco nepodaří, běžně se s tím veřejně nechlubíme. Ne tak Johannes Haushofer, na první pohled úspěšný profesor z Princetonské univerzity. Ten na stránkách své alma mater zveřejnil životopis s výčtem všech svých životních selhání.

Studenti se prochází v areálu Princetonské univerzity. foto: Reuters

„Většina toho, co jsem v životě zkusil, mi nevyšlo.“ Těmito slovy začíná Johannesův netradiční životopis. „Ale tyto neúspěchy jsou často neviditelné, zatímco úspěchy jsou viditelné. Všiml jsem si, že to budí dojem, že mi většina věcí vyšla,“ odůvodňuje, proč se rozhodl zveřejnit výčet svých neúspěchů. „Tento životopis neúspěchů je snahou vyvážit již známá fakta a zprostředkovat odlišnou perspektivu,“ dodává.

Neúspěšná přijímací řízení

Haushoferův životopis obsahuje položky jako „Studijní programy, na které mě nepřijali“, „Akademické pozice a stáže, které jsem nedostal“, „Ceny a stipendia, které mi nebyly přiděleny“, „Odmítnutí, která jsem obdržel od odborných časopisů“ a „Financování výzkumů, které jsem nedostal“.

Seznam vyšel na dvě strany. Součástí jsou například neúspěšná přijímací řízení na několik doktorských programů, ať už v oboru psychologie, tak i ekonomie.

Kategorie „Akademické pozice, které jsem nedostal“, pak obsahuje tři položky. Haushofer zdůvodňuje, že seznam by byl mnohem delší, kdyby zahrnoval také ty univerzity, kde ho nepozvali ani k přijímacímu pohovoru. Dodává, že na seznamu rovněž chybí ty univerzity (mezi nimi například Harvard, Yale, Berkeley nebo London School of Economics), k nimž mu jeho referenti odmítli napsat doporučení, neboť „cítili, že by nebyli schopní napsat dostatečně silný dopis.“

Překonávání překážek

Haushofer se inspiroval Melanie I. Stefan, která poprvé přišla s nápadem na životopis neúspěchů již v roce 2010. Podle jejího názoru právě toto uvědomění si vlastních neúspěchů může člověku pomoci s překonáváním překážek.

Haushofer nicméně upozorňuje, že jeho seznam není úplný, neboť si spoustu věcí z hlavy nevybaví. „Takže pokud je vaše CV delší než to moje, je to pravděpodobně proto, že máte lepší paměť,“ vzkazuje veřejnosti.

Za hlavní neúspěch pak považuje ten, který zmiňuje jako úplně poslední. Tedy že „toto zatracené CV si získalo mnohem více pozornosti než má veškerá akademická práce.“

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.